Zwolnienie lekarskie COVID-19: ile osób korzysta z L4? Wyniki ZUS

Ile osób bierze zwolnienie lekarskie na COVID-19? Co z personelem medycznym i pracownikami pomocy społecznej? Prezes ZUS Profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia!

zwolnienie lekarskie na covid
Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Od marca do września 2020 roku tylko 50 tysięcy osób otrzymało zwolnienia lekarskie na COVID-19, a 18 proc. dotyczyło pracowników medycznych i pomocy społecznej. Natomiast w październiku, wraz z drugą falą koronawirusa, wystawiono aż 266 tysięcy zaświadczeń z tego tytułu. Pracownicy ochrony zdrowia i pomocy społecznej stanowili w tej grupie 19,5 proc. Skąd taka liczba zwolnień na COVID? Wyjaśniamy.

Zwolnienie lekarskie na COVID-19: wynik z ostatnich miesięcy

– Jeszcze w sierpniu liczba wystawianych zwolnień lekarskich wynosiła 300 tys. tygodniowo, we wrześniu było to 400 tys. Gdy rozpoczęła się druga fala koronawirusa w październiku, liczba ta każdego dnia zwiększała się o 100 tys. Dopiero pierwszy tydzień listopada przyniósł spadek do 717 tys. zwolnień – informuje prezes ZUS Gertruda Uścińska w “Dziennik Gazeta Prawna”.

Profesor Uścińska w rozmowie z Dziennikiem wyliczyła, że na kwarantannie przebywa obecnie 405 tysięcy osób, w izolacji 246 tysięcy osób, czyli łącznie to aż 650 tysięcy osób jest na zwolnieniu lekarskim na COVID-19, a z tej grupy to jedynie 68 procent osób ubezpieczonych w ZUS. Sprawdź -> Czy pracodawca musi znać powód zwolnienia lekarskiego? 

– Większość osób chorych na COVID-19 nie otrzymuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ nie jest im ono potrzebne. Podstawą do świadczeń z tytułu choroby oraz usprawiedliwieniem nieobecności w pracy jest obowiązek kwarantanny lub izolacji nakładany przez inspektora sanitarnego. Do niedawna ten obowiązek musiał być potwierdzony decyzją administracyjną, a obecnie ZUS sam pozyskuje z Centrum e-Zdrowia informacje o osobach, które objęto tymi środkami. Tych osób często nie będzie w bazie e-ZLA. Zwolnienia są zwykle wystawiane, kiedy już ktoś trafi do szpitala, a także oczywiście przez lekarzy, ale tylko jeśli choroba zostanie potwierdzona testem. Należy także przypuszczać, że COVID-19 jest prawdziwą przyczyną pewnej liczby zwolnień lekarskich wystawianych z tytułu chorób górnych dróg oddechowych. Trudno jednak oszacować skalę tego zjawiska – wyjaśnia profesor Uścińska.

Zwolnienie lekarskie na koronawirusa: personel medyczny

Prezes ZUS zauważa również, iż zwolnienia lekarskie na COVID-19 wśród personelu medycznego i pracowników pomocy społecznej stanowiły we wrześniu 3 proc. wszystkich zaświadczeń i jest to jednocześnie szósty pod względem ilości powód zwolnień z pracy z tytułu L4. Wszystkie niedyspozycyjności miały jednak związek z np. ostrym zakażeniem i zapaleniem dróg oddechowych, nosa i gardła.

W październiku aż 19,5 proc. pracowników personelu medycznego i pomocy społecznej skorzystało z L4 z powodu zakażenia koronawirusem.

Szukasz dobrze płatnej pracy, dzięki której otrzymasz ubezpieczenie chorobowe? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora