Reklama

Pracodawcy chcą powrotu do pracy stacjonarnej. Czy można odmówić?

Pomimo trwających obostrzeń pracodawcy chcą przywrócić stacjonarny tryb pracy. Ich obowiązkiem jest zapewnić minimum bezpieczeństwa w firmie oraz przestrzegać wszystkich zasad sanitarnych. Czy pracownik może odmówić powrotu do biura?

powrót do pracy stacjonarnej

Pracodawcy chcą powrotu pracowników do biur po pracy zdalnej. Obawiają się jednak trzeciej fali epidemii koronawirusa, która, według ekspertów, jest już w Polsce. Czy można więc odmówić powrotu do pracy stacjonarnej, jeśli obawiamy się zakażenia COVID-19 w firmie? Do kogo należy ostateczna decyzja? Sprawdźmy.

Czy można odmówić powrotu do pracy stacjonarnej?

Odmowa powrotu do biura po pracy zdalnej dopuszczalna jest jedynie wtedy, gdy zostanie odpowiednio uzasadniona, na przykład tym, że pracodawca narusza przepisy sanitarne i BHP oraz nie dba o odpowiednią ochronę podwładnych. Przepisy prawne nie są natomiast jednoznaczne. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje pracodawca.


Zobacz też -> Biuro przyszłości: jak będzie wyglądać praca po pandemii? 


Co wpływa na decyzję powrotu do pracy w biurze?

Według informacji podanej w „Gazeta Prawna” przez Grzegorza Orłowskiego radcy prawnego w kancelarii Orłowski Patulski Walczak, ogromny wpływ na decyzję pracodawców dotyczącą powrotu do biur po pracy zdalnej jest dostrzeganie wśród pracowników mniejszej motywacji do pracy, a nawet spożywanie alkoholu i problemy z komunikacją.

Co więcej, nie wszyscy pracodawcy chcą odmówić pracy zdalnej i całkowitego powrotu do pracy stacjonarnej, a jedynie wprowadzenia modelu hybrydowego np. tydzień z domu, tydzień z biura.

– Ten proces trwa już od dłuższego czasu. Pracodawcy chcą powrotu zatrudnionych do firm, ale w trybie mieszanym, bo w okresie pandemii wypracowano dobrze funkcjonujący model pracy zdalnej. Trzeba prawidłowo wyważyć proporcje zdalnego i stacjonarnego trybu wykonywania obowiązków, co zależy przede wszystkim od charakteru działalności przedsiębiorstwa i rodzaju wykonywanej pracy – wyjaśnia w “Gazeta Prawna” Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Strach przed zakażeniem COVID-19 nie może być powodem odmowy powrotu do pracy w biurze

Jeśli firma zapewnia minimum bezpieczeństwa w miejscu pracy i przestrzega wszystkich zasad sanitarnych, to pracownik nie może odmawiać powrotu do pracy w biurze. Według mecenasa Orłowskiego strach przed zakażeniem się COVID-19 przez współpracowników, nie jest podstawą do powstrzymania się od wykonywania obowiązków zawodowych w zakładzie pracy.

Mimo że pracodawcy wolą, jak ich pracownicy pracują stacjonarnie, to są jednak świadomi, że w obliczu epidemii COVID-19 i wciąż rosnącej liczby zakażeń, jest to niemożliwe. Dlatego większość z nich decyduje się przedłużyć pracę zdalną na tyle, na ile jest to konieczne.

Powrót do biura po pracy zdalnej: pracodawca może w każdej chwili przywrócić stacjonarny tryb pracy

Zgodnie z art. 3 ust. 8 specustawy covidowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.) pracodawca ma prawo w dowolnej chwili cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej bez zgody zatrudnionego i przywrócić stacjonarny tryb pracy. Jednak aby tak się stało, firma musi zapewnić minimum bezpieczeństwa w miejscu pracy, czyli: udostępnić środki dezynfekujące, zadbać o odległość 1,5 metra między stanowiskami, dbać o zachowanie czystości oraz reagować na zgłoszenia pracowników o złym samopoczuciu lub objawach zakażenia COVID-19.

Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione i firma nie przestrzega zasad sanitarnych, pracownik może odmówić powrotu do biura po pracy zdalnej.

– Jeśli pracodawca ewidentnie nie zapewnia tego minimum, to pracownik ma prawo uznać, że warunki pracy zagrażają jego życiu i zdrowiu i odmówić jej świadczenia. Problematyczna jest sytuacja, gdy działania pracodawcy w tym względzie są – zdaniem zatrudnionego – niewystarczające. W takim przypadku ten ostatni może wymagać od pracodawcy, aby wskazał, jakie środki bezpieczeństwa są stosowane – wyjaśnia w “Gazeta Prawna” Alina Giżejowska, radca prawny i partner kancelarii A. Sobczyk i Współpracownicy.


Szukasz pracy w Katowicach? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Katowice

Oceń artykuł
3/5 (2)