Reklama

Kryzys gospodarczy 2020. Jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie?

Czas pandemii był dla wszystkich dużym zaskoczeniem i ogromnym wyzwaniem. Mogłoby się wydawać, że przy tak rozwiniętej technice i medycynie nic nie jest w stanie zaszkodzić poczuciu bezpieczeństwa. Jednak wirus okazał się sprytniejszy i sparaliżował praktycznie cały świat. Na szczęście powoli wychodzimy z kryzysu, który naukowcy określili mianem największego kryzysu od ponad 150 lat! Sytuacją była i w niektórych państwach nadal jest krytyczna. Jak to wyglądało w 2020 roku?

Kryzys w 2020
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_64649806_the-word-crisis-written-in-white-tiles-against-a-dark-vintage-grunge-background.html

[News archiwalny]

Według Banku Światowego mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem od ponad 150 lat! W wyniku zakażenia wirusem SARS-2, na całym świecie zmarło już ponad milion osób, a wielu „ozdrowieńców” zmaga się jeszcze ze skutkami przebytej wcześniej choroby. W kiepskiej kondycji jest także gospodarka.

 

Pandemia koronawirusa i związany z tym kryzys gospodarczy 2020 spowodował m.in. pogłębienie się biedy na świecie. Według prognoz Banku Światowego, nawet 150 milionów osób jest teraz w ciężkiej sytuacji finansowej. Pandemia dotyka głównie krajów ubogich, które mają między innymi słabe systemy opieki zdrowotnej i zabezpieczeń społecznych. W takich miejscach utrzymanie porządku społecznego i stabilnej polityki jest niezwykle trudne. Ile osób na świecie cierpi na niedożywienie? Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Jesteś bezrobotny i szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty!

Kryzys gospodarczy 2020: prognoza Banku Światowego

Zgodnie z informacją podaną przez portal Interia.pl, Bank Światowy ostrzegał, iż w maju pandemia koronawirusa dotknie biedą 60 mln osób, w lipcu od 71 do 100 mln osób, a jesienią będzie to aż 150 mln osób. Uprzedzał również, że możemy mieć do czynienia z największym kryzysem gospodarczym od 1870 roku. Skutkiem tego będzie gwałtowny wzrost poziomu ubóstwa na świecie.

– Istnieje ryzyko, że najbiedniejsze kraje będą musiały latami, a nawet dekadami zmniejszać poziom zadłużenia, aby móc ponownie rosnąć i inwestować – informuje szef Banku Światowego.

– Nawet 6 milionów ludzi może popaść w biedę definiowaną, jako dochód dzienny na poziomie poniżej 5,5 dolara, czyli poniżej linii ubóstwa najczęściej przyjmowanej dla krajów o średnim poziomie dochodu – wskazują eksperci Banku Światowego.

Według Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) na niedożywienie cierpi aż 736 mln osób na świecie, zaś na biedę – 1,3 mld osób. W Polsce w skrajnej biedzie żyje około 2 mln osób.

Kryzys gospodarczy: sytuacja w Polsce

Bank Światowy prognozuje, iż Polska gospodarka może skurczyć się o 3,9 procent – pierwszy raz od niemal trzydziestu lat!

Według raportu BŚ na temat sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej, zmniejszające się obostrzenia, powrót do normalności większości branż, programy pomocowe rządu oraz powolne odreagowanie u głównych partnerów handlowych, pomogą Polsce powrócić na ścieżkę umiarkowanego wzrostu. Ma to jednak nastąpić dopiero w 2021 roku.

Rynek pracy a koronawirus – czy powoli zaczynamy wychodzić z dołka? Jaka branża najsłabiej radzi sobie z kryzysem gospodarczym 2020? Sprawdź to w naszym Poradniku.

Oceń artykuł
5/5 (2)