Reklama

Będą zmiany w przepisach dotyczących kontroli trzeźwości w pracy!

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi kontroli trzeźwości pracowników. Zmiany mają zapobiegać ewentualnym zagrożeniom, związanymi z pracownikami wykonującymi swoje obowiązki zawodowe pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

kontrola trzeźwości w pracy zmiany

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje obecnie nad przepisami, które umożliwiłyby pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości w pracy na obecność alkoholu lub innych środków odurzających (na przykład narkotyków lub dopalaczy) w ich organizmie. Przepisy przygotowywane są zgodnie ze wskazówkami Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kontrola trzeźwości w pracy: zmiana

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii za pomocą wskazówek otrzymanych od Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje przepisy dające prawo pracodawcom do zweryfikowania trzeźwości swoich pracowników, jeśli są ku temu jednoznaczne powody. Sprawdź -> Badanie alkomatem: przepisy

Ministerstwo chce skupić się na dwóch głównych zagadnieniach, które dotyczą kontroli trzeźwości w pracy i procedury jej przeprowadzania z zachowaniem prawa pracowników do prywatności zgodnie z RODO, a rozwiązań umożliwiających odsunięcie nietrzeźwego pracownika od wykonywania jego obowiązków zawodowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku lekarzy, kierowców czy pracowników obsługi ruchu lotniczego.

Kontrola trzeźwości: zmiana przepisów

Zmiana przepisów dotyczących kontroli trzeźwości w pracy przez MRPiT zakłada, że pracodawca będzie miał pełne prawo nie dopuścić pracownika do pracy na podstawie wyników danej kontroli lub mając uzasadnione podejrzenia, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających np. narkotyków lub dopalaczy, które całkowicie zaburzają jego percepcje i możliwość wykonywania obowiązków zawodowych.

– Spożycie alkoholu lub zażycie środka działającego podobnie do alkoholu powoduje bowiem zakłócenie funkcjonowania organizmu, w tym zaburzenia czynności poznawczych i brak pełnej kontroli nad organizmem, które – w odniesieniu do niektórych grup pracowników – mogą stanowić szczególnie istotne zagrożenie dla dóbr pracownika, pracodawcy, jak i innych osób – informuje w serwisie Prawo.pl Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Jak czytamy na Prawo.pl, w wielu zakładach pracy to właśnie sami pracownicy, jak i związki zawodowe wnioskują o zmianę przepisów dotyczących kontroli trzeźwości w pracy.

Szukasz pracy w Sosnowcu? Koniecznie sprawdź nasze oferty na -> Praca Sosnowiec

Oceń artykuł
5/5 (1)