Jak założyć hodowlę królików? Krok po kroku

Planujesz założyć hodowlę królików? Jesteś miłośnikiem tych małych, puszystych zwierzątek? W naszym artykule wyjaśniamy, jak założyć hodowlę królików! Dowiedz się również, jakie rasy królików są najlepsze i przyniosą ci spory zysk.

pomysł na biznes: hodowla królików

Dla miłośników małych i puszystych stworzeń świetnym pomysłem na biznes na wsi jest hodowla królików. Opłacalność takiej działalności może być dość spora. Wszystko jednak zależy od tego, jak prowadzimy naszą hodowlę i jak dbamy o nasze króliki. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta cieszące się mniejszą popularnością, niż koty lub psy. Obecnie jednak króluje moda na hodowlę królików miniaturowych. Przed rozpoczęciem swojej działalności, warto więc przemyśleć, jaka rasa zwiększy nam sprzedaż i szanse na sukces.

Sprawdźmy, jak założyć hodowlę królików? Czy sukces naszej hodowli zależy od rasy królików? Zapraszamy do lektury!

Hodowla królików: jak zacząć? Krok po kroku

Aby założyć własną hodowlę królików, trzeba najpierw zadbać o kwestie formalne. Zanim więc ruszymy ze sprzedażą i hodowlą królików domowych, hodowlą królików rasowych czy hodowlą królików miniaturek, musimy najpierw:

  • założyć własną działalność i zarejestrować ją w CEIDG. We wniosku należy podać adres i nazwę firmy (nazwa powinna być łatwa do zapamiętania i chwytliwa), sposób opodatkowania oraz formę prawną. W rejestracji zaznacza się również odpowiedni kod PKD. W przypadku hodowli królików jest to 01.49.Z – “chów i hodowla pozostałych zwierząt”,
  • zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o sprawdzenie, czy nasz lokal, w którym urządzimy przydomową hodowlę królików, spełnia wszystkie normy sanitarne. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Jeśli tego nie zrobi, a pewnego dnia zjawi się u niego kontrola z sanepidu, może wiązać się to z ogromnymi konsekwencjami,
  • zapoznać się z ustawą z dn. 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, w której istnieje zapis wyjaśniający, jak postępować ze zwierzętami hodowlanymi.

Oprócz tego powinno się również przystąpić do Krajowego Związku Hodowców Królików. Jest to oficjalna organizacja zrzeszająca wszystkich hodowców królików, dzięki której można uzyskać wiarygodny rodowód dla naszego małego zwierzaka i rozpocząć hodowlę królików rasowych.

Hodowla królików: opłacalność

Czy hodowla królików jest opłacalna? Tak! Jeśli tylko odpowiednio dobierzemy rasę oraz zajmiemy się jej promocją. Króliki są idealnym zwierzęciem domowym zarówno dla małego dziecka, jak i osoby dorosłej. Żyje maksymalnie 8 lat i nie wymaga aż takiej uwagi, opieki i wydatków co hodowla kotów lub psów. Sprawdź -> Jak założyć hodowlę psów? 

Jaka rasa jest najbardziej opłacalna? Na pewno hodowla królików miniaturowych, takich jak: lewek miniaturka, angor miniaturka, karzełek teddy, baranek miniaturka, hotot, polish czy królik holenderski. Z większych, ale równie interesujących królików można wybrać rasę: Alaska, burgundzki czy polski biały.

Hodowla królików: jak dbać?

Decydując się na hodowlę królików, powinno się dla nich przygotować odpowiednie miejsce do chowu, zwane króliczarnią. Te małe zwierzaczki uwielbiają ciepło. Optymalna temperatura dla chowu wynosi 18 stopni C. Warto również zapewnić im miejsce z dostępem do słońca oraz widne i przestrzenne: szczególnie przyjazna dla zwierząt jest hodowla królików na wolnym wybiegu. W króliczarni należy rozłożyć podwójną podłogę. Służy ona do odpływu moczu. Natomiast w zimie należy rozłożyć tam sporą ilość ściółki.

Uwielbiasz zwierzęta i chcesz wiązać z nimi swoją przyszłość? Sprawdź, jakie są zawody ze zwierzętami na naszym Blogu GoWork!

Co jedzą króliki?

Po urodzeniu młode króliki przez okres do 18 dni karmione są przez matkę wyłącznie mlekiem, po tym okresie należy wprowadzć inne pokarmy – warto mieć przy tym na uwadze, że młody królik nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego układu pokarmowego. Głównym i najważniejszym pożywieniem królików jest dobrej jakości sianko. Zapewniamy również odpowiednio zbilansowane ziółka/płatki kwiatów/liście – dostarczamy w ten sposób mikro i makroelementy oraz niezbędne witaminy. Dietę królika uzupełniamy poprzez granulaty bezzbożowe – odpowiednie do wieku królika. Warzywa w niewielkich ilościach można podawać po 4 miesiącu życia. Owoce podajemy rzadko – traktujemy je jako przekąskę. Królikowi należy zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody. Warto również zadbać o uzębienie królika i dostarczyć mu gałązki np. jabłoni do ścierania ciągle rosnących zębów.

Zabronione jest podawanie popularnych w sklepach zoologicznych kolb zbożowych, dropsów, wapienek, lizawek – wpływa to negatywnie na zdrowie królika, jak również na życie. W dicie królika unikamy zbóż, mieszanek zbożowych, roślin cebulowych, strączkowych, kapusty oraz innych warzyw mogących powodować wzdęcia, które mogą być śmiertelne dla królika.

Hodowla królików: czy dla każdego?

Hodowla królików rasowych wymaga wiele cierpliwości i empatii. Niestety, nie jest to zajęcie dla każdego. Hodowca tych małych zwierzątek powinien poświęcić im dużo uwagi, a także stale współpracować z weterynarzem – jeśli tylko sytuacja tego wymaga. Króliki muszą mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę. Dzięki temu hodowla królików może przynieść nam spory zysk i dać ogromną satysfakcję.

Powodzenia!

Szukasz pracy i jesteś ze śląska? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Sosnowiec

Oceń artykuł
3.4/5 (5)