Jak założyć hodowlę kotów? Jaką rasę kota wybrać do własnej hodowli?

Hodowla kotów bierze się najczęściej z pasji i miłości do tych małych i futrzanych zwierząt. Założenie własnej hodowli kotów rasowych wymaga przejścia kilku etapów formalnych, dzięki którym będziemy mogli pełnoprawnie rozpocząć swój mały „biznes”.

hodowla kotów

Jak założyć hodowlę kotów? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na szereg wymogów formalnych, które pozwolą na pełnoprawne prowadzenie hodowli w domu. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem tych zwierząt, a także dokładnie przemyślałeś swoją decyzję, kwestie urzędowe nie powinny być dla ciebie problemem. Hodowla kotów rasowych to dobry pomysł na biznes na wsi, natomiast podlega ona ścisłemu nadzorowi sanepidu i innych instytucji, zgodnie z wytycznymi dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej sprzedaży kotów, psów i fretek na terenie UE.

Chcesz więc spróbować swoich sił w hodowli kotów? Zastanawiasz się, jak założyć hodowlę kotów rasowych? Zapraszamy do lektury!

Hodowla kotów: czy warto?

Założenie hodowli kotów wymaga od właścicieli mnóstwa wiedzy oraz czasu. Przed rozpoczęciem swojego “biznesu”, należy najpierw dobrze zapoznać się ze specyfiką danej rasy. Powinniśmy wiedzieć, w jakim stanie zdrowia jest kotek, którego zabieramy z innej hodowli do rozrodu, a także zapoznać się z jego fizjologią i genetyką.

Jesteś ciekaw, jak założyć hodowlę psów? O czym warto pamiętać? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Zwróćmy również uwagę na koci behawioryzm. Zwierzę zbyt wcześnie zabrane od swojej matki może stać się strachliwe i wykazywać objawy choroby sierocej. Młody kot musi również długo przebywać ze swoim rodzeństwem i kształtować swoje zachowanie. W innym wypadku nie będzie on świadomy tego, że silne ugryzienie boli i jest odbierane negatywnie. Takie zachowanie bardzo często uznawane jest przez nowych opiekunów za agresję.

Hodowla kotów rasowych wiąże się także z wydatkami, dotyczącymi np. opłat za rejestrację przydomka hodowlanego, wydanie rodowodu, żywienie, rejestrację i składki w związku felinologicznym, opiekę weterynaryjną czy szczepienie dla kotki i jej kociąt.

Hodowla kotów: jak zacząć?

Jak założyć własną hodowlę kotów? Na samym początku zarejestruj się do klubu felinologicznego, czyli inaczej: klubu hodowców kotów. W Polsce znajduje się takich kilka, a listę organizacji podzielonych na kilka miast w kraju znajdziesz na stronie www.felispolonia.eu.

Każdy klub wyróżnia się innymi warunkami i opłatą za np. rejestrację i składki. Rejestracji można dokonać elektronicznie, osobiście lub drogą pocztową. Najpierw jednak warto dokładnie zapoznać się z regulaminem klubu. Następnie w trakcie rejestracji będziesz musiał przedstawić przydomek hodowlany, czyli tak zwane “nazwisko”, które będą nosiły twoje kotki.

Jesteś miłośnikiem zwierząt i chcesz z nimi pracować? Sprawdź najlepsze zawody ze zwierzętami, o których pisaliśmy na naszym Blogu GoWork!

Każdy świadomy kandydat na hodowcę kotów powinien również przeczytać ustawę z dn. 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, a także wystąpić do sanepidu z prośbą o przekazanie informacji na temat wymagań lokalowych dotyczących hodowli kotów rasowych.

Hodowla kotów: najbardziej popularne rasy

Najbardziej popularne rasy kotów do hodowli to koty brytyjskie, syberyjskie i ragdoll. Oprócz tego najbardziej poszukiwane są również:

  • Hodowle kotów bengalskich
  • Hodowle kotów rosyjskich
  • Hodowle kotów perskich
  • Hodowle kotów norweskich leśnych
  • Hodowle kotów birmańskich
  • Hodowle kotów maine coon

Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na hodowlę kotów rasowych, musisz dobrze zapoznać się ze specyfiką danej rasy. Następnie, kiedy zbierzesz odpowiednią wiedzę, możesz wybrać dobrą hodowlę do zakupu wybranego kota. Zwróć jednak uwagę, aby posiadał on rodowód.

Chcesz założyć hotel dla zwierząt i zająć się opieką podczas nieobecności ich właściciela? Na naszym Blogu GoWork napisaliśmy, jak to zrobić!

Zakładnie hodowli kotów: pamiętaj o potrzebach zwierząt!

Nie zapomnij również, że koty (podobnie jak inne zwierzęta domowe) mają swoje potrzeby medyczne, społeczne i weterynaryjne. Zadbaj więc koniecznie o ich opiekę w czasie zakładania hodowli kotów rasowych. Karm swoich futrzastych pupili pełnowartościową karmą i  zapewnij im odpowiednie warunki do życia (legowisko, kuweta, miska na jedzenie i wodę oraz miejsce do zabawy).

Zwróć także dużą uwagę na opiekę weterynaryjną (szczepienia, odrobaczanie czy inne zabiegi), która powinna być udokumentowana w książeczce zdrowia każdego nowo urodzonego i dorastającego kotka.

Szukasz pracy? Mieszkasz w województwie mazowieckim? Koniecznie aplikuj na -> Praca Radom 

Oceń artykuł
5/5 (1)