Reklama

COVID-19 chorobą zawodową?! Lekarze chcą zasiłków

Czy COVID-19 to choroba zawodowa dla medyków, na co dzień walczących z koronawirusem w miejscu pracy? Naczelna Rada Lekarska domaga się wyższych zasiłków i innych świadczeń w związku z chorobą zawodową lekarzy przez COVID-19.

covid-19 choroba zawodowa

Naczelna Rada Lekarska chce dla lekarzy walczących z COVID-19 większych zasiłków chorobowych i innych profitów, które miałyby pojawić się w przypadku zakażenia się koronawirusem w miejscu pracy. Rada uznała, że dla medyków COVID-19 to choroba zawodowa, od której należą się specjalne świadczenia w razie zagrożenia ich życia. Dodatkowe profity to między innymi renta wypadkowa, w sytuacji groźnych powikłań po chorobie czy renta rodzinna wypadkowa w przypadku śmierci lekarza. Co na to Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej?

COVID-19 choroba zawodowa: zmiany różnych ustaw

Naczelna Rada Lekarska uważa, że skoro COVID-19 to choroba zawodowa u medyków, to formalności z tym związane powinny zostać uproszczone. Do 5 września br. lekarze najbardziej narażeni na zakażenie się COVID-19 w swojej pracy, mieli prawo do 100-procentowego zasiłku chorobowego w razie kwarantanny lub izolacji. Niestety, utracili go wraz z uchyleniem art. 4c ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Aby uzyskać 100 proc. zasiłku w przypadku zakażenia, musieli uzyskać potwierdzenie, że COVID-19 to choroba zawodowa, do której doszło w miejscu pracy. Co dalej?

Medycy zaczęli domagać się przywrócenia wcześniejszych przepisów, które zakładały krótszy proces otrzymania należnego im zasiłku. Tak właśnie 28 października br. weszła ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem niektórym sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Według niej ubezpieczony lekarz, który zakazi się koronawirusem, będzie mógł od samego początku choroby otrzymywać przysługujący mu zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Sprawdź -> Koronawirus jako wypadek przy pracy 

COVID-19 choroba zawodowa: medycy chcą wyższe zasiłki i inne profity za pracę z COVID-19

Jak czytamy na stronie Serwis.gazetaprawna.pl, Naczelna Rada Lekarska wystąpiła o zmianę przepisów, które zakładałyby wyższe zasiłki dla medyków i inne profity (które gwarantuje ustawa z dn. 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych) w związku z walką z COVID-19 i ogromnym ryzykiem, które ponoszą w swojej pracy. Można rozumieć to tak, że lekarze uznają zakażenie COVID-19 za chorobę zawodową, od której należą się odpowiednie zadośćuczynienia od pracodawcy.

Sprawdź -> Zwolnienie lekarskie 100% płatne 

Co więcej, według powyższej postawy z dn. 30 października 2002 r. jeśli u zakażonego lekarza dojdzie do powikłań zdrowotnych, mógłby on otrzymać rentę wypadkową. Natomiast jeśli dojdzie do zgonu, to jego rodzina uzyska jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i rentę rodzinną wypadkową.

COVID-19 choroba zawodowa: co na to rząd?

Eksperci z Serwisu Gazeta Prawna wysłali zapytanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, czy taka nowelizacja przepisów związana z uznaniem COVID-19 za chorobę zawodową i dodatkowym świadczeniem dla medyków, zostanie wzięta pod uwagę. Jaką odpowiedź udało im się uzyskać?

– Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, czy rozważa taką nowelizację przepisów. Zostaliśmy jednak odesłani do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które z kolei zasugerowało zadanie pytań Ministerstwu Zdrowia. Resort ten natomiast nie odpowiedział wprost, wskazał jedyne, że stwierdzenie choroby zawodowej w przypadku COVID-19 będzie odbywało się na takich samych zasadach jak w przypadku innych chorób zakaźnych – czytamy w Serwisie Gazeta Prawna.

Mieszkasz w okolicach województwa dolnośląskiego? Koniecznie sprawdź oferty pracy na -> Praca Wrocław

Oceń artykuł
5/5 (1)