Reklama

Dietetyka – co robić po studiach?

Dietetyka to obecnie jeden z najmodniejszych terminów naszych czasów. I bardzo dobrze! Wraz z przemianą kulturową wzrosła świadomość społeczeństwa na temat tego co ładujemy do swoich brzuchów. Wzrosło także zapotrzebowanie na dietetyków.

Dietetyka - dietetyczka ustala dietę opartą na owocach

Kiedyś liczyło się, aby zjeść dużo i tłusto — no i oczywiście smacznie, no nie ukrywajmy, kotlety od babci smakują najlepiej. Jednak nawet jeśli zajadamy babcine pierogi oblane tłuszczykiem ze skwarkami, to gdzieś z tyłu głowy pali nam się czerwona lampka, że raczej takie rarytasy mogą znaleźć się w naszym menu raz na jakiś czas, a ciężkie i tłuste potrawy (choć tak pyszne) nie powinny stanowić podstawy naszej diety. I właśnie ta czerwona lampka, to efekt pracy wielu dietetyków i propagatorów zdrowego stylu życia. To właśnie przez akcje społeczne prowadzone przez specjalistów od dietetyki większość społeczeństwa ma podstawy zdrowego odżywiania, a przynajmniej połowa z uwagą dopiera produkty, które lądują u nich na talerzu. To całkiem niezły wynik, prawda? Może jeszcze kilka kampanii i wykresy dobiją do 90%.

Zdrowie żywienie jest niezwykle ważne, ponieważ to często u podstaw naszej diety lezy nasze zdrowie. Dlatego tak istotna jest praca dietetyka. Czego dokładnie możemy się spodziewać od zawodu dietetyka? Czy zainteresowanie zdrową żywnością  to wystarczająca motywacja do ukończenia studiów na kierunku dietetyka?

Dietetyka: co to?

Dietetyka to dziedzina nauki, która bada i analizuje żywienie człowieka. Chodzi tutaj o żywienie zarówno osób zdrowych jak i osób chorych. W skład dietetyki wchodzi między innymi biochemiczne podstawy żywienia, fizjologia oraz psychologia żywienia. Dziedzina ta ściśle współpracuje także z innymi działami nauki, takimi jak chemia, medycyna czy psychologia. Co więcej, wprowadza ona każdy z tych elementów do siebie i wykorzystuje je w badaniach i analizach żywienia jednostki.

Z najnowszych badań jasno wynika, że u podstaw zdrowia leży zdrowe, zrównoważone żywienie. Dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca, otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nawet wielu chorób nowotworowych. Oczywiście nie jest to cudowny środek, który uchroni nas przed całym złem chorób cywilizacyjnych, jednak odpowiednia dieta jest czynnikiem, który znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania. A to już dużo.

Społeczna świadomość tego jak ważne jest żywienie, w utrzymaniu prawidłowego zdrowia ciągle rośnie, dlatego też popularność dietetyki ciągle rośnie. Coraz więcej osób korzysta z pomocy dietetyków — zarówno osoby przewlekle chore, z alergiami pokarmowymi jak i osoby, które zmagają się z nadwagą lub  otyłością. Coraz częściej możemy spotkać także osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem, a z usług dietetyka korzystają tylko po to, aby utrzymać zgrabną sylwetkę.

Studiowanie dietetyki — czego się nauczysz?

Jeśli zastanawiasz się, czy studiować dietetykę, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na jedno pytanie — czy na co dzień stosujesz zasady zdrowego odżywiania na sobie? Jeśli tak, to jesteś odpowiednim kandydatem do podjęcia studiów, a następnie pracy w zawodzie dietetyka. Jeśli niekoniecznie korzystasz z własnych „porad dietetycznych” lepiej najpierw popracuj nad własnym systemem odżywiania, a gdy już zdrowe żywienie wejdzie Ci w nawyk, to zdecydowanie łatwiej będzie Ci przyswajać nową wiedzę na ten temat.

Wielu absolwentów zgodnie twierdzi, że warto studiować dietetykę, aby po ich ukończeniu zostać dietetykiem z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że dietetyka jest nauką medyczną, przez co niesie w sobie ten pierwiastek pomocy drugiej osobie. Dodatkowo studiowanie dietetyki to możliwość zdobycia wiedzy z bardzo szerokiego zakresu nauki. Oprócz tego studenci uczą się jak stosować dietę u osób zdrowych i jakie żywienie dobrać do osób chorych. Ponadto często dietetyk występuje w roli doradcy i mentora np. dla sportowców. Wiele osób uprawiających sport, czy to zawodowo, czy amatorsko, zauważa znaczną poprawę wyników, gdy są pod profesjonalną opieką dietetyka.

Dietetyka — program studiów, przedmioty, uczelnie

Studia na kierunku dietetyka podejmiesz zarówno na uczelniach państwowych jak i na uczelniach prywatnych. Dodatkowo możesz wybrać tryb nauki — stacjonarny, czyli dzienny lub niestacjonarny, czyli wieczorowy lub weekendowy. Pierwszy z nich jest bezpłatny, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach od porannych do popołudniowych. Wybierając drugą opcję, decydujesz się na naukę wieczorną lub odbywająca się co drugi weekend. Wiąże się to jednak z opłatą, ponieważ studia niestacjonarne są płatne. Cena zależy od uczelni i kierunku.

W większości przypadków studia odbywają się w systemie 3-letnim licencjackim, który umożliwia Ci podjęcie kolejnego kroku, jakim jest magisterka. Studia magisterskie trwają zazwyczaj 2 lata. Następnie możesz podjąć wyzwanie obrony doktoratu, jednak ten etap jest dość trudny i zazwyczaj podejmują się go osoby z zacięciem naukowym.

Na dietetyce masz możliwość wybrania jednej spośród kilku specjalizacji:

  • dietetyka wieku dziecięcego
  • dietetyka w geriatrii
  • poradnictwo żywieniowe
  • żywienie kliniczne
  • psychodietetyka
  • dietetyka sportowa
  • dietetyka medyczna

Program studiów oraz przedmioty zahaczają o wiedze z wielu pokrewnych dziedzin. Owocne studiowanie dietetyki wymaga zaliczenia następujących przedmiotów:

  • fizjologia człowieka
  • biochemia
  • genetyka
  • epidemiologia
  • psychologia
  • socjologia
  • fizjologia wysiłku fizycznego
  • farmakoterapia żywnościowa
  • higiena żywności
  • profilaktyka i leczenie chorób dietozależnych

Poniżej przedstawiamy wykaz najpopularniejszych uczelni państwowych, które oferują studia na kierunku dietetyka:

  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Rehabilitacji
  • Szkoła Główna Turystki i Hotelarstwa w Warszawie

Praca: dietetyk

Jeśli jesteś już po studiach, to znaczy, że  jesteś gotowy do podjęcia zawodu dietetyka. Ukończenie studiów to możliwość podjęcia ciekawej pracy w zawodzie dietetyka. Jednak co dokładnie możesz robić będąc dietetykiem? Otóż możesz otworzyć własną działalność, czyli gabinet i udzielać prywatnych porad dietetycznych (bądź pracować w prywatnych gabinetach) lub prowadzić sklep ze zdrową żywnością. Możesz także rozpocząć karierę jako dietetyk sportowy. Może to właśnie w dietetyce sportowej odnajdziesz swoje powołanie? Praca ze sportowcami, którzy często doprowadzają swoje ciało do granic, może okazać się bardzo cennym doświadczeniem — również naukowym.

Przeszukując strony z ofertami pracy, możesz natknąć się na ogłoszenia o wakatach w firmach cateringowych lub klubach fitness. Tak naprawdę nie jest trudno znaleźć prace po dietetyce, trzeba tylko wykazać się pewną elastycznością i tak ułożyć swoją edukację oraz późniejszą ścieżkę kariery, aby odpowiadała zapotrzebowaniu widocznemu na rynku pracy.

Ile zarabia dietetyk?

Zarobki dietetyka są dość ciężkie do oszacowania, ponieważ na ich wysokość nakłada się kilka czynników. Z racji tego, że zawód ten jest dość „płynny”, czyli kompetencje zawodowe możemy wykorzystać w wielu firmach i na wielu polach, to trudno jednoznacznie określić średnie zarobki dietetyka. Ich wysokość zależy od tego, czy jesteś zatrudniony na etacie w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, czyli w placówkach zdrowotnych i opiekuńczych, czy może właśnie pracujesz bądź prowadzisz prywatny gabinet. 

Pensja dietetyka sportowego zależna jest od rangi klubu lub sportowca, nad którym sprawuje opiekę żywieniową. Im bardziej znany sportowiec, tym zarobki dietetyka będą wyższe. Ta sama sytuacja dotyczy firm cateringowych i siłowni (klubów fitnes) – wynagrodzenie będzie zależne od „prestiżu” danego miejsca.

 

Oceń artykuł
3/5 (2)