Reklama

Development business manager – zakres obowiązków

Develepment business manager to inaczej menedżer ds. rozwoju. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jaką rolę w organizacji odgrywa business development manager? Czy każda firma potrzebuje takiego team leadera?

Business development manager - business development manager podczas spotkania służbowego

Stanowisko business development managera to jedno ze stanowisk kierowniczych. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że ciąży na tobie dość duża odpowiedzialność, zarówno za twój zespół jak i za sukcesy firmy, bowiem to właśnie ty jesteś oddelegowany do prowadzenia spotkań z klientami oraz do tworzenia nowych rozwiązań na rozwój firmy. Menadżer ds. rozwoju to jedna z osób decyzyjnych, chociaż ma nad sobą zwierzchników. Jednak na czym dokładnie polega zakres obowiązków busines development managera? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pracę i najważniejsze — czy to się w ogóle opłaca?

Development business manager: kto to?

Business development manager to osoba odpowiedzialna za szeroko rozumiany rozwój przedsiębiorstwa. Jednak co kryje się pod tym pojęciem? Menedżer ds. rozwoju prowadzi działania w zakresie kontaktu z klientami. Nie chodzi tu oczywiście o klientów indywidualny, ale o klientów biznesowych. W ten sposób musi on zbudować podwaliny i możliwości do rozwoju dla całego przedsiębiorstwa lub jego działu.

Pełni on niezwykle ważną rolę w organizacji, bo to właśnie dzięki niemu możliwe jest nawiązywanie współprac między markami, a co za tym idzie — rozwój każdej z nich. Dodatkowo prowadzi on także analizy rynku i tendencji na nim występujących. Dzięki sprawozdaniom i raportom może wyciągać wnioski i opracowywać nowe metody rozwoju przedsiębiorstwa.

Stanowisko takie jak menadżer ds. rozwoju jest najczęściej spotykanie w dużych międzynarodowych korporacjach. Warto wiedzieć, że firmy takie wytworzyły swój własny język, dlatego nasz swojski kierownik został zastąpiony przez team leadera lub właśnie business development managera. Idąc tym tropem, trochę humorystycznym, business development manager pracuje w the business area, a do jego głównych zadań należy developing, management i planning. Stara się on pozostać professional i specific focus, bo wie, że meetings z klientami to jego nowe opportunities. Mimo że wypowiedź ta jest oczywiście przesadzona, to jednak oddaje ducha korporacyjnej rzeczywistości. Zazwyczaj taka sytuacja wynika z pracy w międzynarodowym środowisku, w którym oficjalnym językiem jest język angielski, często przeszywany polskimi wplątaniami.

Business development manager — zakres obowiązków

Obowiązki na stanowisku business development managera, czyli manedżera do spraw rozwoju, są w większość podobne. Widoczne różnice pojawiają się na płaszczyźnie związanej z branżą, w jakiej działa firma. Możemy jednak bez trudu zarysować ogólny szkic głównych obowiązków, jakie stoją przed osobą na stanowisku business development manager. Zaliczamy do nich między innymi:

  • aktywna współpraca z wszystkimi działami firmy,
  • tworzenie prezentacji sprzedażowych,
  • tworzenie ofert zgodnych z potrzebami klienta,
  • realizowanie strategii sprzedażowej w oparciu o plany marketingowe,
  • pozyskiwanie nowych klientów biznesowych,
  • utrzymywanie stabilnych relacji z klientami stałymi,
  • planowanie działań odnośnie spraw rozwoju firmy z wyższymi szczeblami kierowniczymi,
  • poszukiwanie nowych możliwości sprzedaży i współpracy,

Warto także wspomnieć, że często występuje w tym zawodzie praca zdalna, dlatego w zakres obowiązków zamyka się jeszcze organizacja spotkań i szkoleń online oraz obsługa wszystkich narzędzi dostosowanych do pracy zdalnej.

Jak zostać business development managerem?

Business development manager jest osobą odpowiedzialną za naprawdę duże pieniądze, dlatego w tym zawodzie konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego. W tym wypadku możemy wybierać spośród kierunków ekonomicznych lub im pokrewnych, najlepiej związanym dodatkowo z marketingiem lub finansami. Menadżer ds. rozwoju musi biegle odnajdować się zarówno w zagadnieniach ekonomicznych i biznesowych jak i w zagadnieniach z zakresu komunikacji wizerunkowej i marketingu. To właśnie jego rolą jest łączenie tych dwóch umiejętności.

Jako przyszły menadżer ds. rozwoju musisz także zadbać o odpowiednie doświadczenie zawodowe. W tym celu zainteresuj się ofertą praktyk zawodowych i staży. Szykując się do takiego wyzwania, warto wybrać firmę, która cieszy się pewnym prestiżem w swojej branży. Widok znanej nazwy w CV, to dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji. Dodatkowo korzystaj z wszystkich możliwości, jakie dają studia — uczęszczaj na spotkania tematyczne, bierz udział w targach pracy i dniach otwartych. Pamiętaj, że jest to inwestycja w twoją przyszłą karierę. W języku korporacyjnym (do którego lepiej już zacznij się przygotowywać) możemy powiedzieć — work hard przynosi owoce.

Business development manager: wymagania

W pracy business development managera liczy się przede wszystkim solidne kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Nie są to jednak jedyne składniki sukcesu. Development manager jest jednocześnie team leaderem, dlatego powinien wykazywać szereg kompetencji miękkich, które umożliwią mu sprawne zarządzanie zespołem.

Do takich cech zalicza się wysoka komunikatywność i pragmatyzm. Co więcej, dobry menedżer musi być także skoncentrowany na celu i na wynikach przy jednoczesnym poszanowaniu swoich podwładnych. Jest to praca stresująca, w której często trzeba podejmować decyzje pod presją czasu, dlatego odporność na tego typu sytuacje również się przyda. Ponadto musisz swobodnie posługiwać się językiem angielskim oraz posiadać prawo jazdy. Spotkania z klientami często odbywają się poza siedzibą firmy, dlatego musisz mieć możliwość sprawnego poruszania się między kolejnymi punktami na mapie miasta.

Business development manager: zarobki

Zarobki business development managera są w dużej mierze zależne od wielkości firmy, województwa oraz wykształcenia i doświadczenia kandydata. Nie podlega jednak wątpliwości, że jak przystało na stanowisko kierownicze, możesz spodziewać się wysokiej pensji (+ umowa o pracę lub kontrakt menedżerski).

W zależności od tego, czy przyszło Ci pracować w warszawskiej, międzynarodowej korporacji, czy może w firmie, z siedzibą w mniejszym mieście, twoje zarobki mogą znacznie się różnić. Zazwyczaj business development manager inkasuje od 10 tys. zł brutto do nawet… 30 tys. zł brutto! Jak widzisz widełki te, są naprawdę rozciągnięte, warto jednak zaznaczyć, że ten górny pułap jest dostępny dla prawdziwych „grubych ryb”, które posiadają już spore doświadczenie w branży.

Business development manager — praca

Aby zostać menadżerem, istnieją dwie drogi — możesz skorzystać z rekrutacji wewnętrznej lub rekrutacji zewnętrznej. Tak naprawdę korzystając w obu rodzajów rekrutacji, masz spore szanse na załapanie interesującej Cię posady — oczywiście w sytuacji, gdy spełniasz wszystkie postawione przez pracodawcę wymagania.

W pierwszym przypadku sytuacja jest dość klarowna. Znasz firmę, znasz zasady z niej panujące i już całkiem świadomie postanawiasz nawiązać z nią dalszą współpracę na innym stanowisku. Twój pracodawca również ma już o tobie wyrobione pewne zdanie, dlatego jeśli nadajesz się na to stanowisko, najprawdopodobniej rekrutacja będzie już tylko formalnością. Natomiast w przypadku, gdy korzystasz z tradycyjnej rekrutacji, czyli poszukujesz ofert pracy w Internecie, nie wiesz do końca czego się spodziewać. W takim wypadku zawsze warto poszukać opinii o pracodawcy lub prześledzić jego internetową działalność. Ponadto wczytaj się dokładnie w treść ogłoszenia. Czy jest to praca zdalna? Czy po okresie próbnym czeka Cię umowa o pracę, czy może kontrakt menedżerski?

Pamiętaj, że zarówno w jednej jak i drugiej rekrutacji liczą się dokumenty aplikacyjne i świetne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Zadbaj więc o to, aby twoje CV i list motywacyjny prezentowały się profesjonalnie i były wypełnione merytoryczną treścią, która w założeniu ma olśnić twojego potencjalnego pracodawcę.

Oceń artykuł
1/5 (1)