Architektura — co robić po studiach?

Architektura to dziedzina, która odpowiada za projektowanie przestrzeni wokół nas. Zawód architekta łączy się z pracą, której efekty mogą przetrwać tysiące lat. Jak dokładnie wygląda praca architekta?

Architektura - absolwent architektury podczas praktyk zawodowych

Architekt to zawód łączący wiedzę techniczną ze zmysłem artystycznym. Dokonania największych architektów w historii zostały z nami do dzisiaj. Podziwiamy wspaniałe budowle, które są niczym ogromne, misterne działa sztuki znane na cały świat. Często budowle zaprojektowane przez architektów stają się tożsamością miasta lub całego państwa. Stało się tak w przypadku wieży Eiffla lub świątyni Taj Mahal. Tłumy turystów z całego świata co roku zjeżdżają się do Paryża i do Indii, aby zobaczyć te architektoniczne działa sztuki. Jednak czy praca architekta polega tylko na tworzeniu monstrualnych budowli? Czy absolwenci architektury mają szansę na znalezienie stabilnej i dobrze płatnej posady? A w końcu, czy każdy architekt stanie się drugim Gustave Eiffelem?

Architektura — kto to jest architekt?

Zacznijmy od tego, kim w ogóle jest architekt. W pracy architekta chodzi przede wszystkim o to, aby stworzyć coś z niczego. Architekci projektują bowiem budynki — zarówno te mieszkalne jak domy jednorodzinne, bloki czy domy szeregowe jak i budynki spełniające funkcje muzeów, kin, teatrów bądź świątyń. Zazwyczaj architekci skupiają się na tworzeniu sztuki użytkowej, czyli obiektów, które powstają w konkretnym celu.

Dzięki świetnej wyobraźni przestrzennej i wiedzy z zakresu projektowania architekt tworzy „plan” budynku uwzględniając wszystkie konieczne parametry, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo i wytrzymałość postawionej budowli. Warto nadmienić, że istnieje kilka dziedzin architektury, a każda odpowiedzialna jest za inny etap lub skalę projektu. Zazwyczaj architekt wnętrz nie podejmie się zaprojektowania całego domu, natomiast architekt domu nie podejmie się zaprojektowania bloku mieszkalnego. W ten sposób w zawodzie architekta znajdziemy kilka specjalizacji, które możesz wybrać już na studiach.

Jak zostać architektem?

Jeśli chcesz zostać architektem, czeka Cię sporo nauki. Jednak bez obaw — wszystko jest do zrobienia, a na absolwentów architektury czeka sporo ciekawej pracy. Pierwszym krokiem do kariery w dziedzinie architektury są studia architektoniczne. Po zdobyciu tytułu magistra inżyniera czekają Cię jeszcze dwuletnie praktyki zawodowe, dzięki którym uzyskasz stosowne uprawnienia zawodowe. Ponadto do zdobycia praktyk musisz także przygotować się na rok pracy w terenie. Po upływie tego czasu przyszły architekt musi przystąpić do egzaminu organizowanego przez Okręgową Izbę Architektów i zostać członkiem Izby Architektów RP lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Jednak samodzielnym architektem może być osoba, która oprócz wykształcenia zdobyła także doświadczenie zawodowe i dopełniła obowiązku, jakim jest, wyżej wspomniane, odbycie praktyk zawodowych. Ponadto uzyskała uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej.

I jeszcze jedna, ważna sprawa — większość kandydatów na studia architektoniczne, jeszcze przed przyjęciem na uczelnię, uczęszcza na zajęcia z rysunku technicznego przez minimum rok. Dlaczego? Ponieważ przyjęcie na studia architektoniczne, oprócz zwykłej rekrutacji, wiąże się również z procedurą, jaką jest egzamin wstępny, którego zdanie warunkuje przyjęcie na studia.

Warto wspomnieć, że droga do zostania architektem musi być wymagająca, ponieważ jest to zawód obarczony ogromną odpowiedzialnością. To przecież architekt odpowiada za popełnione w projekcie błędy, które mogą skutkować nawet zawaleniem budynku. Oczywiście takich sytuacji jest niezwykle mało, jednak należy mieć na uwadze, że mogą się zdarzyć, ponieważ „błądzić jest rzeczą ludzką” i wszyscy czasami popełniamy błędy. Celem skomplikowanej i żmudnej drogi zawodowej architekta jest maksymalna minimalizacja tego marginesu błędu.

Architektura: studia architektoniczne

Studiowanie architektury jest możliwe na wielu uczelniach państwowych oraz uczelniach prywatnych. Po ukończeniu studiów I stopnia możesz zdobyć tytuł inżyniera lub licencjata, a następnym przystankiem powinny być studia II stopnia, czyli studia magisterskie. Wtedy właśnie masz szansę na tytuł magistra inżyniera lub po prostu magistra architektury.

Studenci architektury mogą podjąć edukację w dwóch trybach — stacjonarnym i niestacjonarnym. Pierwszy z nich to tzw. studia dzienne dostępne na uczelniach państwowych. Są to zajęcia bezpłatne, które odbywają się od poniedziałku do piątku zazwyczaj w czasie rozciągniętym na cały dzień. Student architektury, który postanowi podjąć studia niestacjonarne, czyli zaoczne musi za tę przyjemność zapłacić. Związane jest to z nietypowym czasem, w którym odbywają się zajęcia, ponieważ nauka ograniczona jest na co drugi weekend miesiąca. W ten sposób studenci mają szansę np. utrzymać stałą pracę zarobkową. Cena czesnego zależna jest od uczelni oraz od konkretnego kierunku studiów. Jeśli chcesz studiować architekturę, a jednocześnie rozwijać się także na innych polach, to warto wziąć pod uwagę studia weekendowe.

Młodzi architekci na studiach znajdą przedmioty związane z podstawami projektowania architektonicznego oraz wykorzystaniem do pracy zaawansowanych programów projektowych lub kumulujące wiedzę z historii architektury i mechaniki budowli. Oprócz tego w programie studiów znajdują się:

 • matematyka
 • geometria wykreślna
 • fizyka
 • mechanika
 • rysunki geodezyjne
 • budownictwo ogólne
 • rysunek odręczny
 • teoria projektowania architektoniczno-urbanistycznego

Aby studiować architekturę, czyli jeden z kierunków technicznych, możesz rozpocząć edukację wyższą na:

 • Politechnice Warszawskiej
 • Politechnice Śląskiej
 • Politechnika Gdańska
 • Politechnice Wrocławskiej
 • Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
 • Politechnice Lubelskiej

Studia na wydziale architektury lub na kierunku architektura oferują także uniwersytety i uczelnie prywatne.

Co robić po architekturze?

Tak naprawdę po architekturze nie musisz zostać architektem, choć oczywiście jest to najpopularniejsza ścieżka. Ukończenie studiów i odpowiednie kwalifikacje dają Ci możliwość podjęcia zatrudnienia także jako kreślarz. Jest to zawód, który w swojej ofercie ma wykonywanie wszelkiej dokumentacji technicznej, takiej jak plany budowlane, rysunki geodezyjne lub projekty inżynieryjne.

Możesz także znaleźć zatrudnienie jako inspektor nadzoru budowlanego lub inspektor w zakresie instalacji sanitarnych/elektrycznych, szczególnie jeśli cechuje Cię umiejętność pracy pod presją czasu. Wiąże się to jednak ze zdobyciem konkretnych uprawnień zawodowych.

Rynek pracy oferuje wiele form możliwości zatrudnienia dla architekta, a wymagania stawiane kandydatom przez pracodawców w procesie rekrutacji są bardzo zróżnicowane, dlatego z pewnością absolwenci nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia, szczególnie wtedy jeśli zdolni są do ciężkiej pracy i rozwoju.

Praca: architekt

Na początkującego architekta, który postanowił poświęcić się studiowaniu architektury, czeka kilka ciekawych ofert na rynku pracy, takich jak zatrudnienie przez biuro projektowe. Praca w biurze projektowym to najpopularniejszy przystanek po ukończeniu architektury. Niektórzy absolwenci postanawiają rozwijać swoją karierę właśnie w tym miejscu, natomiast innych kusi otwarcie własnej działalności, czyli własne biuro.

Jeśli zdecydowałeś się na pracę architekta, z pewnością Twoim marzeniem jest tworzenie budynków na własne nazwisko, dlatego własne biuro projektowe to w pewnym sensie geneza podjęcia studiów na kierunku architektura i urbanistyka. Jednak dopiero po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego absolwenci decydują się na własny biznes, ponieważ wiąże się on z ogromną odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami.

Ile zarabia architekt?

Zarobki architektów są uzależnione od wielu czynników. Do głosu dochodzą tutaj warunki zatrudnienia, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a także województwo, konkurencja rynkowa oraz specjalizacja architektoniczna.

Portal Wynagrodzenia.pl przedstawił medianę zarobków na stanowisku architekta, która wynosi 5690 zł brutto. Natomiast osoba na tym samym stanowisku jednak posiadająca większe doświadczenie może już pochwalić się medianą wynagrodzeń powyżej 7 tys. brutto.

Natomiast architekt wnętrz wykazuje bardzo podobne zarobki względem samego architekta. W tym przypadku mediana wynosi 5500 zł brutto. Ponadto z badań wynika, ze aż 1/4 zatrudnionych zarabia powyżej 6910 zł brutto — również w skali medianowej.

Inspektor nadzoru budowalnego może natomiast pochwalić się średnim, miesięcznym wynagrodzeniem całkowitym na poziomie 6410 zł brutto.

Czy warto studiować architekturę?

Z pewnością! Studiowanie zawsze jest dobrym pomysłem. Studia otwierają umysł i rozwijają nas nie tylko zawodowo. Oczywiście dzięki odpowiedniej edukacji masz możliwość podjęcia pracy w wymarzonym zawodzie, jednak warto zauważyć, że studia otwierają przed nami wiele możliwości zawodowych — nie tylko w jednej wąskiej dziedzinie.

Studia architektoniczne zagwarantują nam dobrze płatne zatrudnienie, a jednocześnie pozwolą czerpać satysfakcję z wyników swojej pracy. Jeśli czujesz, że architektura i projektowanie, to to, co Cię interesuje, tym bardziej powinieneś poważnie zastanowić się nad ofertą studiów architektonicznych. Mimo że edukacja w tym kierunku nie jest najprostsza i wymaga od nas poświęcenia sporej ilości czasu, to jednak warto wykorzystać ten czas owocnie i utrzymać się na studiach. Wydaje nam się, że gdy zaprojektujesz swój pierwszy budynek, a następnie zobaczysz go w realnym świecie, zrozumiesz, że bycie architektem to realne wpływanie na otaczającą nas rzeczywistość.

Oceń artykuł
0/5 (0)