Reklama

Wybory 2023 a rynek pracy. Priorytety partii

Wybory 2023 już za kilka dni. Każda partia ma własną wizję zmian w konkretnych obszarach jak np. emerytury, kwestia migracji, czy podatków. Każdy wyborca ma własne priorytety, którymi kieruje się podczas dokonania wyboru. Dla niektórych jednym z priorytetów może być rynek pracy. Magazyn Forsal zestawił chęci zmian partii w obszarze pracy z opiniami ekspertów. 

wybory 2023 a rynek pracy - obraz przedstawia kartę wyborczą i urnę

Wybory 2023 a postulaty partii w sprawie aktywizacji zawodowej

W kraju panuje niski poziom aktywności zawodowej mam małych dzieci. Niektóre partie mają na to rozwiązanie. Jedną z propozycji obejmuje program “aktywna mama”, którego celem jest wsparcie aktywności zawodowej mam. Tzw. “babciowe” to świadczenie socjalne w wysokości 1,5 tys. zł dla matek, które chcą powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Pieniądze mogłyby zostać wykorzystane na opłacenie opieki dla dziecka. Partie pochylają się także nad rozwiązaniami umożliwiającymi pracę osobom z niepełnosprawnościami, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do świadczeń socjalnych. 

Plany części partii koncentrują się także na poprawie relacji z Unią Europejską, starań o uzyskanie środków z Krajowego Planu Odbudowy i poprawę jakości procesu stanowienia prawa. Te elementy mogłyby się przyczynić do inwestycji kluczowych dla tworzenia nowych miejsc pracy. 

Jak czytamy w serwisie, większość ekspertów ma podobne zdanie na temat konieczności zaprowadzenia w Polsce jasnej polityki migracyjnej. Dlatego niektórych może niepokoić antyimigracyjna retoryka. Istnieje zapotrzebowanie na przygotowanie planu zachęt dla trwałej imigracji zarobkowej w Polsce, aby przedsiębiorcy nie bali się inwestować w kapitał ludzki imigrantów. 

Rynek pracy po wyborach. Co jeszcze proponują partie?

W obecnej kampanii wyborczej pojawiło się hasło skrócenia czasu pracy do 35 godzin, bez zmniejszenia wynagrodzeń. Serwis Forsal zwraca w artykule uwagę na konieczność zachowania ostrożności, co do porównań długości pracy w Polsce i innych krajów. Poruszono także kwestię wzrostu gospodarczego i bogacenia się społeczeństw, jako drogi do skrócenia czasu pracy. 

Wśród postulatów znajduje się także zmniejszenie opodatkowania pracy. Choć taki krok oceniany jest pozytywnie, to trzeba wziąć pod uwagę idące za tym zmniejszenie wydatków publicznych w celu odpowiedzialnego obniżania podatków. 

Jak czytamy w serwisie, kwestię istotną stanowi obniżenie wieku emerytalnego, które miało miejsce kilka lat temu. Decyzja doprowadziła do stanu, w którym Polska ma najniższy wiek emerytalny kobiet w UE. Taka sytuacja oceniana jest szkodliwe ze względu na niskie świadczenia i szybką dezaktywację zawodową kobiet. Partie proponują natomiast zachęty do dłuższej pracy. 

Źródło: Forsal.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)