Reklama

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego przez pracownika i pracodawcę: wzór, uzasadnienie

Zmiana terminu ustalonego w planie urlopu jest możliwa, jednak potrafi narobić w firmie dużego zamieszania. Sprawdź, w jakich sytuacjach pracownik lub pracodawca może dokonać zmiany terminu urlopu wypoczynkowego i z czym to się wiąże. Pobierz także wzór podania o zmianę terminu urlopu.

Zmiana terminu urlopu - kalendarz

Często w firmach wymagane jest zadeklarowanie wszystkich urlopów w roku z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Niekiedy terminy urlopów układa pracodawca. W obu przypadkach wyznaczony termin jest wiążący i nie można swobodnie zmieniać go w dowolnym czasie. Ma to zapobiec ewentualnym brakom kadrowym i zachować ciągłość w wydajności całego przedsiębiorstwa. O zmianę terminu urlopu może się postarać pracownik, a w kryzysowych sytuacjach może także nastąpić odwołanie pracownika z urlopu przez przełożonego. Nie można tego zrobić z byle powodu, należy mieć ku temu solidne podstawy. 

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego z przyczyn niezależnych

Czasem zmiana terminu urlopu wypoczynkowego następuje niezależnie od intencji przełożonego czy podwładnego. Dzieje się tak w przypadku zwolnienia chorobowego, urlopu macierzyńskiego czy powołania do ćwiczeń wojskowych. Przepisy te określa art. 165 Kodeksu pracy, według którego urlop pracownika jest przesuwany na później, jeśli nie może on go wykorzystać w założonym terminie w wyniku przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy. W takiej sytuacji pracownik nie musi wnioskować o przesunięcie urlopu. Musi jedynie powiadomić przełożonego o zaistniałej sytuacji i ustalić nową datę urlopu. 

Zmiana terminu urlopu przez pracownika

Pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem o przesunięcie dni wolnych, jeśli przedstawi dobre uzasadnienie zmiany terminu urlopu. Do ważnych przyczyn można zaliczyć między innymi chęć zsynchronizowania własnego urlopu z urlopem współmałżonka, czy konieczność sprawowania opieki nad bliskimi. Pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na przesunięcie urlopu. Powinien on jednak pozytywnie rozpatrzyć taką prośbę, jeśli obecność pracownika w firmie nie jest niezbędna w obranym nowym terminie urlopowym. Pracodawca ma także prawo odmówić przesunięcia terminu, jeśli pracownik zamierza wziąć udział w strajku głodowym lub jeśli pracownik zamierza wykorzystać urlop wypoczynkowy do innych celów zarobkowych. 

Zmiana terminu urlopu przez pracodawcę

Pracodawca stoi w nieco lepszej pozycji, jeśli chodzi o przesuwanie terminów urlopu pracowników. Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę jest możliwa pod warunkiem, że jego brak w pracy wiąże się z dużymi stratami dla firmy i zachwianiem toku jej funkcjonowania. Do takich należy konieczność wykonania czynności, o których nie było wiadomo w momencie składania deklaracji urlopowych. Do takich sytuacji należą:

  • otrzymanie przez firmę nowego zamówienia, które wiąże się z zaangażowaniem większości działów w firmie,
  • kontrole skarbowe w firmie, 
  • awarie. 

Zmiana terminu urlopu przez pracodawcę a zwrot kosztów

Jeśli pracodawca wymusi przerwanie urlopu wypoczynkowego, to musi zwrócić pracownikowi utracone koszty. Jeśli urlop jedynie przesunie, to nie jest zmuszony wypłacać pracownikowi rekompensaty. Jednak pracownik ten może się domagać zwrotu pieniędzy np. za niewykorzystane bilety lotnicze czy rezerwację hotelu. Nie jest to jednak regulowane prawnie i pracodawca nie jest zobowiązany do zwrotu środków. 


Dla mieszkańców województwa śląskiego mamy oferty pracy w Sosnowcu


Oczywiście zmiana terminu urlopu możliwa jest zawsze niezależnie od przyczyny obu stron, wszystko jednak zależy od zasad, jakie panują w firmie i stosunków na linii pracodawca – pracownik. Nie da się zrzec prawa do urlopu. Nawet jeśli pracownik przekłada urlop, zmiana terminu wykorzystania zaległego urlopu będzie możliwa najpóźniej do końca września roku następnego. Jeśli pracownik chce przesunąć termin urlopu bez wystąpienia przyczyn niezależnych, to zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku wraz ze wskazaniem w nim ważnych motywacji. Dla osób, których czeka zmiana terminu urlopu, przygotowaliśmy poniższy wzór.  

 

Zmiana terminu urlopu – wzór

Pobierz w formacie PDF

……………………………………………

miejscowość i data

……………………………………………

imię i nazwisko pracownika

 

Wniosek o przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Zwracam się z prośbą o zmianę terminu urlopu wypoczynkowego, który przysługuje mi w roku …………………..…. Urlop zaplanowany był w dniach…………………………………..…. Na nowy termin urlopu proponuję dni ………………………..

Wniosek motywuję……………………………………………………………………………………………..

Ze względu na zaistniałą sytuację proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

…………………………………………

                                                                                                                                                                                                                               podpis pracownika

Udzielam zgody na przesunięcie urlopu na termin wskazany we wniosku

……………………………………………………….

                   data i podpis pracodawcy


Pobierz wzór: wniosek o zmianę terminu urlopu wypoczynkowego


Oceń artykuł
1/5 (1)