Reklama

Praca Mrągowo – czy trudno znaleźć dodatkowe zatrudnienie w mieście?

Praca w Mrągowie ze względu na obecność zakładów przemysłowych głównie dotyczy branży spożywczej, meblarskiej i odzieżowej. Mrągowskie zakłady zwykle oferują stabilne zatrudnienie na pełen etat, jednak nie każdy poszukuje takiej formy pracy. Niektórzy mieszkańcy potrzebują pracy dodatkowej. Czy w Mrągowie można ją znaleźć?

Praca Mrągowo - kasjerka kasująca produkty

Mrągowo to niewielka, lecz bardzo znana w Polsce miejscowość, która liczy nieco ponad 21 tys. mieszkańców według danych GUS z 2016 roku. Mrągowo swoją popularność zawdzięcza odbywającemu się tam każdego roku od 1982 r. Pikniku Country oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej. To także miejscowość turystyczna, województwo warmińsko – mazurskie – obfite w tereny zielone i jeziora. W Mrągowie znajduje się wiele zabytków o charakterze religijnym, jak i architektonicznym. To niezwykle urokliwa okolica, w której działają liczne ośrodki wypoczynkowe i obiekty gastronomiczne. To wszystko sprawia, że mieszkańcy mogą prowadzić komfortowe życie na dobrym poziomie ze względu na urok miasta, jak i różnorodne oferty pracy w Mrągowie. Nie każdy pracodawca poszukuje pracownika na stałe, dlatego pojawiają się również oferty pracy dodatkowej.

Sytuacja na rynku pracy w Mrągowie

Na rzecz rozwoju m.in. mrągowskiej gospodarki w mieście utworzono podstrefę Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Takie rozwianie ma przyciągać inwestorów i przyczyniać się do powstawania nowych miejsc pracy. Obecnie według danych GUS najwięcej podmiotów gospodarki narodowej w powiecie mrągowskim działa w sekcji handlu i naprawie pojazdów samochodowych, a także w budownictwie. Wiele podmiotów działa również w obszarze gastronomii i turystyki, co potwierdza turystyczny charakter tych rejonów. Wielu mieszkańców powiatu mrągowskiego zatrudnionych jest w przemyśle i budownictwie, lecz dobrze prosperuje także rolnictwo. W Mrągowie nietrudno także znaleźć pracę w administracji, jako że jest to siedziba władz powiatu mrągowskiego oraz wiejskiej gminy Mrągowo i znajduje się tu kilka urzędów jak np. Powiatowy Urząd Pracy w Mrągowie, Urząd Miejski w Mrągowie, czy Urząd Stanu Cywilnego. Dostępna jest także praca w kulturze ze względu na obecność takich obiektów jak Centrum Kultury i Turystyki, czy Kino Zodiak. Na terenie miasta działają liczne markety, np. Biedronka, czy Kaufland, gdzie łatwo o pracę w handlu. Osoby, które lubią pracę nauczyciela, mogą ją znaleźć w szkołach podstawowych i średnich.

Stan bezrobocia w Mrągowie

Stopa bezrobocia w powiecie mrągowskim w roku 2021 wyniosła 9,7%, co jest wynikiem dosyć wysokim. Według danych graficznych na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w powiecie mrągowskim w zależności od miesiąca waha się od 1200 do 1700 osób. Głównie są to kobiety. Urząd w niektórych okresach ma do zaoferowania nawet kilkaset ofert pracy, z których mogą skorzystać mieszkańcy. Jednak pracodawcy nie udostępniają tam wszystkich ofert. Dlatego warto rozejrzeć się za zatrudnieniem także na portalach poświęconych ofertom pracy w Mrągowie. Z kolei oferty, jakie gromadzą urzędy pracy, można również poznać na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Najwięksi pracodawcy w Mrągowie

W powiecie mrągowskim działa tysiące firm, lecz kilka z nich szczególnie wyróżnia się na tle innych jako pracodawca. W samym Mrągowie do takich przedsiębiorstw należą np.:

  • Warmia S.A – producent odzieży wierzchniej damskiej i męskiej. Współpracuje z takimi firmami jak Hugo Boss AG oraz bugatti GmbH. Firma pozyskuje pracowników o wysokim doświadczeniu i kwalifikacjach. W Mrągowie mieści się salon firmowy „Warmia”.
  • Zakład Produkcji Mleczarskiej Mlekpol – w mrągowskim oddziale Mlekpol wytwarzanie są napoje fermentowane pod markami Milko i Maślanka Mrągowska. W miejscowość wyrabia się również wysokiej jakości ser dojrzewający, a także sery twarde typu holenderskiego i szwajcarskiego. W sumie w 13 zakładach produkcyjnych Mlekpol zatrudnia ok. 2 700 osób.
  • Tracom – firma spedycyjna i dystrybutor oleju napędowego do celów grzewczych LOTOS Red. Jak czytamy na stronie firmy, pracodawca zatrudnia ok. 90 osób.
  • Farmtrac Tractors Europe – producent ciągników rolniczych. Opinie pracowników o firmie wskazują, że jest to rozwojowe miejsce pracy.
  • Siwik Intertrade – jest to firma o rozbudowanym profilu działalności. Działa w obszarze paliw, nieruchomości, czy finansów.
  • Zakłady stolarki okiennej AdamS A. Pędzich – zakład stolarski z niemal 30-letnim doświadczeniem w branży. Produkuje m.in. okna, drzwi, akcesoria.
  • Zakład Metalowy Agromasz – zakład metalowy produkuje np. ładowacze czołowe o udźwigu 200 – 2800 kg. Zatrudnia m.in. technologów. Oferuje umowę o pracę, stabilność zatrudnienia, szkolenia i premie.

Jaka praca dodatkowa dostępna jest w Mrągowie?

Poszukując pracy dodatkowej w Mrągowie, warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: dane na temat zawodów deficytowych oraz oferty dostępne w serwisach ogłoszeniowych. Według prognoz Barometru Zawodów na rok 2023 w powiecie mrągowskim z zawodów, które można wykonywać dodatkowo, ma brakować pracowników budowlanych, nauczycieli, czy masażystów. Natomiast przeglądając oferty pracy w Mrągowie, można natrafić na takie oferty pracy dodatkowej jak:

  • Opiekun klienta – jest to praca, którą można wykonywać także zdalnie z innych miast. Polega na zachowaniu najwyższych standardów obowiązujących podczas kontaktu z klientem. Do zadań pracownika należy zapewnienie najwyższej jakości doradztwa, definiowanie przyszłych potrzeb klienta, dbanie o wysoką jakość obsługi klienta oraz aktywne dopasowanie oferty produktowej.
  • Księgowy – księgowi mogą wykonywać zlecenia dodatkowe jako freelancerzy. Do ich zadań należy praca z dokumentacją systemową, rozliczanie faktur, wdrożenie procesu kontroli kosztów, opracowanie dokumentów, rozliczanie strategii finansowej projektu, okresowe przeglądy dokumentacji, bazowanie na audytach wewnętrznych.
  • Pracownik call center – to praca dobra dla osób, które wiążą swoją przyszłość z obsługą klienta. Do zadań pracowników należy pozyskiwanie nowych klientów, budowanie długotrwałych relacji z klientami, bieżąca obsługa klientów prowadząc aktywną sprzedaż produktów, dobór spersonalizowanego rozwiązania dla każdego klienta.
  • Pracownik produkcji – do zadań na tym stanowisku należy wykonywanie prac manualnych, dbałość o najwyższą jakość produktów produkowanych na linii produkcyjnej, a w przypadku doświadczonych pracowników także wdrożenie nowych członków zespołu i szkolenie personelu.

Ze względu na turystyczny charakter miasta prace dodatkowe często skierowane są do pracowników porządkowych, kelnerów, kucharzy, pomocy kuchennej, sprzątaczek i sprzątaczy oraz pokojówek. Często można znaleźć także oferty pracy dodatkowej dla kierowców. Dodatkowe zatrudnienie oferują również sklepy, np. w soboty i niedziele, czy w okrojonych godzinach w tygodniu.

Jakie są zalety i wady pracy dodatkowej?

Praca dodatkowa może przynieść wiele korzyści, w szczególności wspomaga domowy budżet. Zapewnia także zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia. W ramach współpracy z wieloma firmami pracownik poszerza swoją sieć kontaktów, co może w przyszłości zaowocować znalezieniem dobrej pracy i poszerzeniem perspektyw zawodowych. Praca dodatkowa może być również dobrą okazją do zmiany rutyny i zwiększenia motywacji do działania. W niektórych przypadkach może być także sposobem na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Jednak cechą pracy dodatkowej jest brak stabilności finansowej i pewności co do długości trwania zatrudnienia. Nie jest to zatem rozwiązanie, które można traktować jako podstawowe źródło dochodu, a bardziej jako dodatek do stałej pracy. Praca dodatkowa rzadko opiera się o umowę o pracę, dlatego kandydaci mogą mieć trudności z uzyskaniem ubezpieczenia zdrowotnego lub innych świadczeń, które są często udzielane pracownikom na etacie. To także duże obciążenie organizacyjne, ponieważ nierzadko pracownicy muszą połączyć pracę dodatkową z etatem i życiem rodzinnym. Ponadto taka praca powoduje uczucie zmęczenia i braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Warto więc dobrze przemyśleć wszystkie „za i przeciw” przed podjęciem decyzji o podjęciu pracy dodatkowej.

Dla kogo praca dodatkowa w Mrągowie?

Praca dodatkowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają dodatkowych dochodów. W takiej sytuacji są zwykle studenci, którzy muszą sami się utrzymać. Dodatkowego zatrudnienia poszukują również kobiety wychowujące dzieci oraz osoby, które odkładają pieniądze na jakiś ważny cel, np. budowę domu. Praca dodatkowa to także świetny sposób na to, by zdobyć doświadczenie w innej branży, a także dobre rozwiązanie dla emerytów lub rencistów, którzy chcą zająć się czymś dodatkowym w wolnym czasie.

Wymagania do pracy dodatkowej w Mrągowie

Wymagania do pracy dodatkowej są oczywiście ściśle uzależnione od charakteru stanowiska. Jednak tym, na co pracodawcy zwracają szczególną uwagę, jest dostępność. Cechą pracy dodatkowej jest to, że bywa wykonywania w okrojonych godzinach pracy, często elastycznych, niekiedy wieczorem, a nawet w nocy. Pracodawcy poszukują zatem osób, które zapełnią pewną lukę czasową. Kandydaci do pracy dodatkowej muszą wiec zagospodarować sobie czas na wykonywanie pracy w godzinach, jakich oczekuje pracodawca. Jeśli jest to praca zdalna, to wiąże się często z wymogiem posiadania własnego sprzętu z dostępem do komputera.

Bywa tak, szczególnie gdy postawę współpracy stanowi umowa zlecenie, czy umowa o dzieło. Gdy występuje umowa o pracę, pracodawcy zwykle planują dłuższą współpracę i zapewniają niezbędny sprzęt. Inne wymagania obejmują kwalifikacje zawodowe dotyczące danego stanowiska jak np. wiedza z zakresu systemu zarządzania jakością w przypadku osób pracujących z produktem, czy wiedza z branży automotive w przypadku osób biorących udział w produkcji części samochodowych lub prawo jazdy u kandydatów do pracy jako kierowca.

Pracy dodatkowej można szukać w serwisach pracy, czy korzystając z doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w mediach społecznościowych.

Oceń artykuł
1/5 (1)