Reklama

Na jakim portalu najlepiej szukać pracy?

Portale do poszukiwania pracy to duże ułatwienie dla kandydatów i pracodawców w rekrutacji. Duża baza ofert pracy sprawia, że kandydat ma wybór. Może porównywać oferty, obowiązki stanowiskowe, wymagania i korzyści ze współpracy. Sprawdź, na jakich serwisach z ofertami pracy warto szukać zatrudnienia.

Na jakim portalu szukać pracy - tablet, telefon, kawa postawione na stole

Jeszcze na początku lat 2000 poszukiwanie pracy było bardzo trudne. Nie tylko ze względu na wysoki poziom bezrobocia i ograniczoną ilość ofert pracy, ale także utrudniony dostęp do informacji na temat wakatów. Pracodawcy zamieszczali głównie oferty pracy w prasie. Duże znaczenie miały również kontakty. Pracę można było dostać „po znajomości”. Oczywiście ważną funkcję w aktywizacji zawodowej podobnie jak dzisiaj pełniły także urzędy pracy. Jednak z czasem coraz więcej osób zyskiwało dostęp do Internetu, a ci, którzy nie mieli własnego komputera, korzystali z kafejek internetowych. Internet stał się głównym źródłem informacji, także w sprawie pracy. Kluczowe znaczenie w rekrutacji zyskały portale z ofertami pracy.

Serwisy do poszukiwania pracy. Dlaczego warto z nich korzystać?

Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim firma tylko udostępnia informacje o poszukiwaniu pracowników, ale to pracownicy kontaktują się w celu rekrutacji i zgłaszają swoją kandydaturę. To zadanie znacząco ułatwiają serwisy pracy. Entuzjazm, z jakim zostały przyjęte przez społeczeństwo, sprawił, że z czasem serwisów z ogłoszeniami zaczęło się pojawiać coraz więcej. Pracodawcy i pracownicy szybko zauważyli, że stanowią one bardzo dobry sposób komunikacji. Pracodawcy tworzą ofertę pracy, którą następnie publikują na danym portalu. Następnie pracownicy przeglądają bazę ofert pracy dla dogodnej dla siebie lokalizacji i aplikują na te, które najlepiej spełniają ich oczekiwania.

Wyszukiwarki ofert pracy – zalety

Dlaczego znalezienie pracy przez portal jest łatwiejsze?

  • Szeroka baza ofert pracy – portale stanowią miejsce, w którym skupionych jest tysiące różnorodnych ofert pracy, z wielu branż, lokalizacji dla osób z doświadczeniem, bez doświadczenia, na pełen etat, czy część etatu. Pracownik może w jednym miejscu znaleźć propozycje pracy i je porównać.
  • Narzędzia wyszukiwania – niemal każdy serwis oferuje filtry, które znacząco ułatwiają poruszanie się po serwisie. Kandydat, wybierając takie kryteria jak praca zdalna, wynagrodzenie, lokalizacja, czy rodzaj konkretnej umowy od razu trafia do ofert, które spełniają jego oczekiwania. Dzięki temu nie musi wertować stron w poszukiwaniu wymarzonej oferty. To znacząco skraca czas poszukiwania.
  • Własny profil – niektóre serwisy umożliwiają stworzenie własnego profilu kandydata. Dzięki temu nie tylko ty szukasz pracy, ale także pracodawcy mogą znaleźć ciebie.
  • Stały dostęp – ofert pracy możesz szukać w każdej chwili. Nie ogranicza cię święto, odległość, późna pora, czy weekend. Wystarczy, że masz narzędzie z dostępem do Internetu. Możesz szukać pracy niemal z każdego miejsca na świecie.
  • Niskie koszty – nie musisz płacić za bilet na autobus, aby dojechać do urzędu pracy, nie musisz płacić agencji zatrudnienia za to, że znajdzie ci pracę. Większość serwisów z ogłoszeniami jest bezpłatnych dla osób szukających pracy. To głównie pracodawcy uiszczają opłatę za udostępnienie oferty. Oni ponoszą koszty rekrutacji.

Na jakim portalu szukać pracy? Jak wybrać właściwy? 

Przy tak dużej konkurencyjności portali pracy, pojawia się zatem pytanie: na jakim serwisie najlepiej szukać pracy? Tak naprawdę nie ma jednego złotego środka. Na każdym serwisie pracy możemy znaleźć inne oferty, choć wiele z nich może się także powielać, jeśli pracodawca udostępnia tę samą ofertę w kilku miejscach. Warto więc w szczególności przyjrzeć się tym najpopularniejszym z największymi zasięgami.

Pracodawcy wybierają takie serwisy, ponieważ wiedzą, że mają dostęp do wielu różnorodnych kandydatów. Serwisy różnią się od siebie w szczególności zasięgiem. Niektóre działają na terenie całego kraju, a inne dedykowane są tylko miejscowościom z danego województwa. Jeśli nie możesz znaleźć pracy, korzystając z popularnego portalu, spróbuj poszukać zatrudnienia na serwisach lokalnych. Być może tam będzie mniejsza konkurencyjność.

Serwisy możemy także podzielić ze względu na ich wyspecjalizowanie. Większość oferuje różne kategorie pracy. Jednak są i takie, które koncentrują się wyłącznie na jednej branży, np. IT. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z portali o różnorodnej tematyce. Wówczas możesz wybrać kilka kategorii i analizować oferty w oparciu o nazwę stanowisk. Wybierając serwis, powinieneś się także sugerować komfortem jego wykorzystania. Przetestuj kilka portali pracy i sprawdź, w którym najlepiej się odnajdujesz.

Poszukiwanie pracy na GoWork.pl

Jest to serwis, który skupia w sobie wiele informacji potrzebnych do poszukiwania pracy. Po pierwsze jest to obszerna baza ofert pracy w różnych lokalizacjach zarówno z Warszawy, jak i mniejszych miast. Po drugie, gdy znajdziesz ofertę pracy, możesz od razu dowiedzieć się, jak pracuje się w danej firmie. Wystarczy, że poszukasz opinii na jej temat w serwisie GoWork.

Serwis doradza także w publikacjach na temat pracy, dokumentów aplikacyjnych, czy poszczególnych zawodów. Poszukiwanie pracy ułatwia dedykowana zakładka o pracy w Niemczech, kategorie, czy kryteria dotyczące trybu pracy, branży, wymiaru etatu, czy rodzaju umowy. Oferty można swobodnie przeglądać i dodawać do aplikowania na wzór produktów w sklepie internetowym. Następnie dla oszczędności czasu, można zbiorczo złożyć kandydaturę na kilka ofert pracy jednocześnie.

Jakie jeszcze portale masz do wyboru?

Poniżej znajduje lista wyszukiwarek ofert, na których możesz bezpiecznie szukać pracy. Oczywiście przeglądając Internet, trafisz na znacznie więcej stron. Mogą one jednak mieć niższe zasięgi, mniejszy wybór ofert pracy, a i istnieje ryzyko, że możesz paść ofiarą oszustwa.

To sprawdzone narzędzie, które udostępniane jest przez urzędy pracy. Znajdują się tam oferty, o których zostaniemy powiadomieni również w urzędzie. Centralna Baza Ofert Pracy działa na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Strona pośredniczy między pracownikami i pracodawcami. Oferty pracy zgromadzone na stronie są szczegółowo opisane, znajdziemy tam także informacje o wynagrodzeniu.

  • Pracuj.pl

To jeden z najpopularniejszych serwisów z ofertami pracy w Polsce. W serwisie znajdują się tysiące ofert pracy z różnych branż. Serwis oferuje szczegółowe filtrowanie ofert pracy, co ułatwia odnalezienie oferty odpowiadającej preferencjom kandydata. Kandydaci o postępach rekrutacji informowani są poprzez e-mail.

  • Aplikuj.pl

To kolejna popularna wyszukiwarka ofert pracy. Na stronie możemy także zapoznać się z profilami pracodawców, z których dowiemy się szczegółów na temat samej firmy, jak i współpracy z nią.

  • infoPraca.pl

Na stronie jest szczegółowe wyszukiwanie zaawansowane, gdzie możemy szukać pracy po słowach kluczowych, wybierając branże, region, miasto, a także minimalne wymagania co do poziomu wykształcenia. Osoby, którym zależy na świeżych ogłoszeniach, mogą także wybrać okres publikacji ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość wykluczenia ofert od agencji pracy, biur pośrednictwa pracy, czy bez wysokości wynagrodzenia. Podobnie jak wiele innych serwisów także i ten umożliwia otrzymanie powiadomień.

  • Randstad.pl

Serwis z ofertami pracy umożliwia szybkie aplikowanie. Cechuje go prosty interfejs oraz kilka filtrów wyszukiwania, koncentrujących się na nazwie stanowiska, lokalizacji, odległości, czy specjalizacji. Serwis może wskazać także oferty pracy na podstawie aktualnej lokalizacji.

  • Olx.pl 

Jest to kolejny popularny serwis ogłoszeniowy, który nie koncentruje się wyłącznie na pracy, ale i wielu innych obszarach. Poprzez portal można szybko aplikować, znajdziemy także dużo filtrów do wyboru. Aby aplikować przez serwis, koniecznie trzeba założyć konto.

  • Praca.pl

W serwisie oprócz ofert pracy znajdziemy także poradniki dotyczące kariery. Portal nie odstępuje innym serwisom pracy ilością kryteriów wyszukiwania. Kandydat może zaznaczyć, na jakim wynagrodzeniu mu zależy oraz wykluczyć agencje pracy z wyników wyszukiwania.

Do innych popularnych serwisów pracy należy także Indeed, dostępny także w formie aplikacji mobilnej. Inną propozycję stanowi Jooble, czyli agregator skupiający oferty pracy z innych serwisów. Wart uwagi jest takżejeden z najstarszych polskich serwisów z ogłoszeniami o pracę Jobs.pl, czy tematyczny serwis z ofertami pracy w branży IT – NoFluffJobs.

Szukanie pracy za granicą – serwisy

Oferty pracy za granicą znajdziesz także w polskich serwisach pracy. Na portalu GoWork jest specjalna zakładka do pracy w Niemczech. Ponadto istnieją także specjalne strony rządowe i unijne dedykowane znalezieniu pracy za granicą. Znajdziesz tam bezpieczne oferty pracy, np. w serwisie EURES, czy Poloniusz.

Portale do szukania pracy dla absolwentów

Absolwenci mogą szukać pracy w dowolnym serwisie, który spełni ich oczekiwania. Istnieją jednak takie portale, które są im dedykowane. Jednym z nich jest Absolvent.pl. W serwisie znajdują się zarówno oferty pracy, jak i staży, czy praktyk.

 

Jak szukać pracy na portalu z ogłoszeniami?

Sam wybór serwisu pracy to nie wszystko. Trzeba także wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać pełny potencjał strony do znalezienia idealnej pracy. Jak to zrobić?

  • Najpierw zdecyduj, w jakiej branży chcesz pracować. Jest to podstawowe kryterium, które pomaga przesiać oferty pracy w serwisie. Poniżej znajduje się część kategorii dostępnych w liście rozwijanej w serwisie GoWork. Wystarczy wybrać tę, która interesuje kandydata. W serwisie można także wpisać konkretne stanowisko, czy nazwę firmy.

Kategorie GoWork

  • Przygotuj starannie swoje dokumenty aplikacyjne. Podstawowym jest profesjonalne CV, w którym musisz zawrzeć informacje o swoim wykształceniu, doświadczeniu, dane kontaktowe oraz umiejętności. Czasem pracodawca może także poprosić o list motywacyjny, czy załączenie portfolio. Twoje dokumenty aplikacyjne powinny być dopasowane do konkretnego stanowiska pracy. Błędem jest wysyłanie na wszystkie oferty tego samego dokumentu. Postaraj się spersonalizować dobre CV.
  • Oprócz tego, co chcesz robić, musisz także wiedzieć, gdzie chcesz to robić. Jeśli poszukujesz pracy zdalnej, lokalizacja zapewne nie stanowi dla ciebie problemu. Jednak w przypadku pracy stacjonarnej, musisz wybrać konkretną miejscowość, w jakiej szukasz pracy. Ułatwieniem w serwisie jest możliwość wyboru zasięgu kilometrów, jakie jesteś w stanie dojeżdżać do pracy.

Pola wyboru GoWork

  • Gdy masz wybraną branżę i miejscowość, pora na resztę filtrów. W serwisie GoWork możesz wybrać rodzaj etatu, staż, praktyki. Coraz popularniejsza staje się także praca zdalna, takiej również możesz szukać na portalu. Pamiętaj, by doprecyzować także rodzaj umowy, jaka cię interesuje.

Kryteria GoWork

  • Gdy wyszukiwarka zwróci oferty, dokładnie zapoznaj się z każdą, która przykuje twoją uwagę. Zwróć uwagę na wymagania, opis firmy i stanowiska oraz korzyści, jakie firma oferuje zatrudnionym. Nie musisz przeglądać wszystkich ofert, które znajdą się w wynikach zwrotnych. Serwis podsumowuje dla ciebie najważniejsze informacje u dołu oferty.
  • Możesz dodać oferty do aplikowania, a następnie nacisnąć przycisk Aplikuj, znajdujący się w prawym górnym rogu strony i wysłać swoją kandydaturę na kilka ofert jednocześnie. Aby wysłać aplikację, musisz załączyć CV i podać swoje dane kontaktowe oraz zaakceptować regulamin.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, z jakiego portalu najlepiej korzystać w poszukiwaniu zatrudnienia. Na szczęście wyszukiwarek ofert pracy jest wiele, a więc nie trzeba ograniczać się tylko do jednego. Każdego miesiąca w serwisie GoWork czeka na ciebie wiele ciekawych ofert pracy. Znajdź interesujące oferty, uzupełnij formularz i aplikuj. Kilka prostych kroków wystarczy, by cieszyć się nową pracą.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)