Reklama

Pobyt w szpitalu a zasiłek chorobowy – jakie wynagrodzenie Ci przysługuje?

Pobyt w szpitalu to ciężka sytuacja zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, który go zatrudnia. Każdy, kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu, może liczyć na świadczenia chorobowe wypłacane za każdy dzień nieobecności w pracy. Jak wysoki zasiłek chorobowy otrzymasz za pobyt w szpitalu?

pusta sala w szpitalu

Pobyt w szpitalu nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Zwykle wiąże się z czasową niezdolnością do pracy. Osoby, które są zatrudnione w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, są zabezpieczone i za okres pobytu w szpitalu otrzymują zasiłek chorobowy.

Pobyt w szpitalu a zasiłek chorobowy

Pobyt w szpitalu oznacza możliwość pobierania świadczeń chorobowych przysługujących osobom, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, jak i dobrowolnie. Jeszcze do niedawna zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu wynosił 70% podstawy wynagrodzenia, z pewnymi wyjątkami zwiększającymi wysokość świadczenia. W wielu przypadkach hospitalizowany pracownik mógł liczyć na 80%, a nawet 100% wynagrodzenia zapisanego w umowie. Jednak 1 stycznia 2022 r. uchylono zapis, który ograniczał wysokość zasiłku dla osób przebywających w szpitalu.

Ile wynosi zasiłek chorobowy za pobyt pracownika w szpitalu?

Przepisy kodeksu pracy określają, że pracownik podlegający ubezpieczeniu chorobowemu, który w związku z chorobą jest niezdolny do wykonywania pracy, otrzyma 80% wynagrodzenia – niezależnie od tego, czy przebywa w domu, czy w szpitalu. W jakich przypadkach?

  • jeżeli okres choroby lub hospitalizacji nie trwa dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym, pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia chorobowego (nawet w szpitalu)
  • w przypadku pracownika po 50. roku życia okres pobierania 80% wynagrodzenia chorobowego kurczy się do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Następnie wypłacany mu jest zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy.

Po upływie 33 lub 14 dni (w przypadku osób po 50 roku życia) wynagrodzenie chorobowe jest zastępowane przez zasiłek chorobowy. Z zasady wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu była nieco mniejsza, chociaż i w tym przypadku można było mówić o pewnych wyjątkach.

  • pracownikowi przed 50 rokiem życia, który wykorzystał pulę ww. 33 dni, należał się zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu w wysokości 70% miesięcznego wynagrodzenia,
  • osoba po 50 roku życia od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy związanej z pobytem w szpitalu otrzymywała 80% podstawy wymiaru zasiłku. Po 33 dniu wysokość świadczeń spadała do 70%.

Obecnie we wszystkich przypadkach wysokość zasiłku wynosi 80% (na mocy ustawy z dnia 24.06.2021r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw). Rząd chcąc uporządkować system ubezpieczeń społecznych, dokonał ustawą wielu zmian, także w zakresie przyznawania świadczeń. Uchylono zatem dwa ważne dla tematu przepisy:

Art. 11 ust. 1a:

Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1b i 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Art. 11 ust. 1b:

Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłki chorobowe, do których prawo powstało przed 1 stycznia 2022 roku, wypłacane są w wysokości na takich zasadach, jakie obowiązywały przed tym dniem. Mówi o tym art.21 zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed dniem 1 stycznia 2022 r., wypłaca się w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w przepisach ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2022 r., za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego uznaje się wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego ubezpieczonemu lub zadeklarowaną podstawę za okres 12 pełnych miesięcy kalendarzowych przed miesiącem, w jakim powstała niezdolność do pracy.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy w 100% wysokości?

Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach pracownikowi przebywającemu w szpitalu przysługuje wyższy zasiłek chorobowy, w 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Tak wysoki zasiłek obowiązuje, gdy:

  • przypada w okresie ciąży;
  • w razie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
  • niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy bądź w wyniku choroby zawodowej.

Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?

Otrzymywanie świadczeń z zasiłku chorobowego przysługuje maksymalnie przez 182, a w przypadku kobiet w ciąży i osób chorych na gruźlicę 270 dni. Do każdego z tych okresów wlicza się czas pobierania wynagrodzenia chorobowego.

Pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia

Prawo do zasiłku chorobowego mają osoby, które są objęte obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym oraz ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe dobrowolne. Więc oprócz pracowników, świadczenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu mogą otrzymać pracownicy etatowi, jak i przedsiębiorcy i zleceniobiorcy, posiadający wymagany okres wyczekiwania (90 dni w przypadku ubezpieczenia chorobowego dobrowolnego). Krótszy okres wyczekiwania dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (30 dni ciągłego ubezpieczenia chorobowego).

Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem, że przerwa między okresami nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym, odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza zawodowego.

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego pozwala chorym na korzystanie z bezpłatnej opieki lekarskiej w szpitalu. Pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia wiąże się z wysokimi kosztami za wykonane badania, wyżywienie i zajmowanie łóżka szpitalnego. Warto wiedzieć, że za jeden dzień przebywania w placówce można zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – wiele zależy od poziomu opieki i koniecznych badań.

Kiedy nie zapłacisz za pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia?

W niektórych przypadkach bezpłatna opieka zdrowotna bez opłacania składek jest możliwa. Osoby, które po ustaniu stosunku pracy wciąż przebywają na zwolnieniu, pobierając miesięczny zasiłek chorobowy lub opiekują się dzieckiem, mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Drugim przypadkiem jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. W tym przypadku każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne przez cały czas posiadania statusu.

Jak otrzymać zasiłek?

Aby otrzymać świadczenie, lekarz musi wystawić zaświadczenie ZUS ZLA. Zostaje ono wystawione nie później niż w dniu wypisania ze szpitala. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy.

Od 2018 roku zwolnienie lekarskie Jest wystawione elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Jednak zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę przyczynie swojej obecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Można to zrobić np. telefonicznie.

Oceń artykuł
4.5/5 (13)