Reklama

Homofobia w pracy, czyli dyskryminacja ze względu na orientację seksualną wśród pracowników

Homofobia w środowisku pracy jest niestety dość częstym zjawiskiem krzywdzącym osoby homoseksualne. Coraz więcej z nich ukrywa swoją orientację seksualną, ponieważ inaczej mogą spotkać się z agresją, wykluczeniem i niesprawiedliwym traktowaniem ze strony swoich współpracowników. Sprawdź, co mówi o tym kodeks pracy i co zrobić w sytuacji, kiedy doświadcza się tego typu negatywnych zachowań. 

Homofobia - symboliczne zdjęcie przedstawiające przytulające się dwie osoby tej samej płci
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69730817_lgbt-para-lesbijek-chwile-szcz%C4%99%C5%9Bcia-concept.html

Świadomość społeczeństwa na temat dyskryminacji osób, które mają odmienną orientację seksualną, powoli wzrasta. To między innymi dzięki programom edukacyjnym i ogólnej akceptacji społeczeństwa oraz mediów. Nadal jednak można się spotkać z negatywnym traktowaniem osób, które kochają przedstawicieli tej samej płci. Homofobia wciąż stanowi więc duży problem.

Homofobia – co to jest?

Homofobia według definicji jest to strach, wstręt oraz niechęć do osób o innej orientacji seksualnej. Może przybierać przeróżne formy. Dzieli się na dyskryminację bezpośrednią i pośrednią.

Do dyskryminacji bezpośredniej dochodzi najczęściej wtedy, kiedy osoba homoseksualna jest traktowana gorzej niż inni w sposób agresywny, niezrozumiały i wykluczający. Stosowana jest wobec niej przemoc fizyczna i psychiczna.

Dyskryminacja pośrednia jest neutralna, jednak nie mniej krzywdząca. Osoba, która się jej dopuszcza, ma duży problem przyznania się do swoich uprzedzeń. Homoseksualistę traktuje w niesprawiedliwy sposób oraz odmawia i unika udzielenia odpowiedzi na temat przyczyny swojego zachowania. Przejawia się to na przykład w środowisku pracy, kiedy pracodawca wyklucza taką osobę z możliwości otrzymania premii, awansu lub nawet możliwości zatrudnienia (mimo kwalifikacji przewyższających innych kandydatów).

Homofobia w miejscu pracy

Według artykułu 18 kodeksu pracy:

„§ 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§ 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1”.

Większość homoseksualistów ukrywa swoją orientacją seksualną w pracy, ponieważ boją się reakcji, nierównego traktowania lub nawet szykanowania ze strony swoich współpracowników. Homofobia w Polsce jest niestety na bardzo wysokim poziomie, przez co osoby o innej orientacji seksualnej nie mogą czuć się bezpiecznie nawet w miejscu zatrudnienia.

Poziom homofobii w Polsce

Według Ranking ILGA Europe najważniejszego europejskiego rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBTI Polska znajduje się na ostatnim miejscu z 16. procentowym wynikiem w skali wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Badania przeprowadzane są na podstawie oceny stanu faktycznego w krajach UE. Podsumowując, Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów na terenie całej Europy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zajrzyj tutaj.

Homofobia w pracy – jak sobie z nią poradzić?

Jeśli w środowisku pracy osoba homoseksualna doświadcza ataków agresji, wykluczenia, mobbingu czy innego, równie krzywdzącego zachowania, może taką sytuację zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy dochodząc swoich praw.

Zapoznaj się z poniższymi artykułami, które szczegółowo wyjaśniają co zrobić w przypadku wyżej wymienionych zachowań:

Mobbing w pracy – nie pozwól łamać swoich praw

Ostracyzm w pracy jako forma mobbingu

Oceń artykuł
5/5 (3)