Reklama

Dzień na żądanie a zwolnienie lekarskie – co zrobić w przypadku nagłej choroby?

Urlop na żądanie to zawarty w kodeksie pracy przywilej wszystkich osób zatrudnionych na umowie o pracę. Wypadki chodzą po ludziach, dlatego od czasu do czasu istnieje nagła potrzeba wzięcia dnia wolnego od pracy. Czym jest dzień na żądanie i czy pracodawca musi Ci go udzielić?

Urlop na żądanie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_63595764_cz%C5%82owiek-pracuj%C4%85cy-koncepcja-kawiarni-kawiarni.html

 

Dzień na żądanie – co to jest? Definicja z kodeksu pracy

Urlop na żądanie jest przywilejem pracownika stanowiącym część przepisów kodeksu pracy. Wypadek losowy, złe samopoczucie i konieczność udania się na wizytę lekarską – każdej osobie może się przytrafić nagła potrzeba wzięcia dnia wolnego od pracy. Czym jest dzień na żądanie według kodeksu pracy?

Art. 167² Kodeksu pracy o urlopie na żądanie:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Z wyżej wymienionego artykułu kodeksu, możemy stwierdzić, że pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługują 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Chęć wzięcia „użetki” powinno się zgłaszać najpóźniej tego samego dnia przed planowym rozpoczęciem pracy. Formą zgłoszenia urlopu na żądanie może być rozmowa telefoniczna, wiadomość SMS lub wysłanie maila – urlop na żądanie nie wymaga przedkładania formalnego wniosku.

Pamiętaj! Urlop na żądanie to 4 dni, które wliczają się do ogólnej puli urlopowej w danym roku kalendarzowym. Dlatego przed wzięciem “użetki” warto sprawdzić, czy został Ci jeszcze jakiś dzień urlopu do wykorzystania w 2020 roku. 

(…) urlop na żądanie wlicza się do dni urlopu wypoczynkowego. Wybiera się go z puli dostępnych dni urlopu, nie są to dodatkowe dni wolne. Jeśli w danym roku wykorzystano już cały swój urlop wypoczynkowy, nie można wziąć urlopu na żądanie. Jeśli pracownik koniecznie potrzebuje wolnego, może skorzystać z urlopu bezpłatnego. Warto pamiętać, że w pewnych sytuacjach pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego. Dotyczy to narodzin dziecka, śmierci bliskiej osoby, ślubu oraz kwestii zdrowotnych lub zawodowych. Od kwietnia 2023 roku pracownikowi przysługuje również urlop z powodu siły wyższej – źródło jakiwniosek.pl

L4 a dzień na żądanie – co zrobić w przypadku nagłej choroby?

Doskonałe samopoczucie dzień wcześniej i bolesna pobudka następnego ranka okraszona gorączką, bólem gardła i całkowitym osłabieniem. Na domiar złego jest poniedziałek i za 30 minut wypadałoby wyjść z domu, aby zdążyć do pracy. W takich przypadkach często umawiamy się na wizytę lekarską jeszcze tego samego dnia, a opuszczenie dnia w pracy rozwiązujemy dniem na żądanie. Czy taki urlop można odzyskać?

W świetle prawa niezdolność do pracy spowodowana chorobą ma pierwszeństwo przed urlopem wypoczynkowym. To znaczy, że jeżeli zwolnienie lekarskie będzie obowiązywać od dnia wzięcia urlopu na żądanie, to pracodawca powinien unieważnić urlop na rzecz l4. W takim przypadku drogocenna „użetka” powinna znów trafić na Twoje konto.

Dzień na żądanie a brak zgody pracodawcy – czy przełożony może odmówić?

Większość osób kojarzy dzień na żądanie z obowiązkową akceptacją ze strony pracodawcy. Oczywiście w większości przypadków to prawda, jednak istnieje kilka sytuacji, w których pracodawca ma prawo do odmowy przyznania dnia na żądanie pracownikowi:

  • nieobecność pracownika może zaszkodzić ciągłości pracy w firmie
  • losowa i nieprzewidziana sytuacja, która wymaga pojawienia się w pracy

W pozostałych przypadkach pracodawca powinien zaakceptować wniosek o urlop na żądanie. Jednak warto pamiętać, że pracownik ma obowiązek poinformować go o tym najpóźniej w dniu urlopu – jeszcze przed planowym rozpoczęciem pracy. Brak poinformowania pracodawcy może skutkować karą związaną z niewywiązywaniem się ze służbowych obowiązków pracownika.

Czy urlop na żądanie jest płatny?

Dzień na żądanie jest częścią całego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Dlatego tak samo, jak zwykły urlop wypoczynkowy – dni na żądanie oznaczają prawo do otrzymywania 100% wypłaty określonej w zapisach umowy o pracę.

Sprawdź też: Wymiar urlopu 2020 – co wlicza się do stażu pracy? Jak wygląda kalkulator urlopu wypoczynkowego?

Dzień na żądanie a okres próbny

W życiu każdego pracownika mogą zdarzyć się nieprzewidziane i trudne do rozwiązania sytuacje. Osoby odbywające okres próbny na podstawie umowy o pracę nie stanowią wyjątku. Dlatego warto wiedzieć, że urlop na żądanie przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi nawet zaraz po rozpoczęciu swojej przygody w nowej pracy.

Warto wiedzieć! Nie ma znaczenia, czy umowa o pracę została zawarta na czas określony, próbny, czy nieokreślony. Pracownik ma prawo do wykorzystania nie więcej niż czterech dni urlopowych na żądanie w ciągu danego roku kalendarzowego.

Oceń artykuł
5/5 (3)