Reklama

White collar – kim są białe kołnierzyki? Kolor odzieży a rodzaj pracownika

White collar to społeczność osób, które szybko wzbudzają zaufanie, uchodzą za inteligentnych i dobrze wykształconych. Sprawdź, skąd wzięło się takie pojęcie, w jakiej branży pracują białe kołnierzyki oraz czy zawsze można czuć się przy nich bezpiecznie. 

White collar - mężczyzna w białej koszuli i krawacie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_120123577_businessmen-are-tying-necktie-to-prepare-for-the-presentation.html

White collar – kim są?

Istnieją tacy ludzie, którzy już przy pierwszym poznaniu wzbudzają zaufanie, wydają się osobami „na poziomie” jeszcze zanim się odezwą. Dużą rolę w takim odbiorze odgrywa ubiór, mimika i sposób zachowania. Takie osoby często nazywamy mianem białych kołnierzyków. Co to dokładnie oznacza? W języku angielskim white collar to termin pochodzący z amerykańskiej socjologii określający osoby, które nie wykonują prac fizycznych i zatrudnione są najczęściej w sektorze publicznym, administracji publicznej lub są prawnikami czy doradcami podatkowymi.

Pojęcie white collar, inaczej białe kołnierzyki, ukształtowało się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Stało się tak, dlatego że od końca lat 30. XX wieku zaczęła zanikać klasa farmerska i podziały w obrębie rolnictwa, przemysłu i usług.

Oprócz białych kołnierzyków istnieje również podział na:

  • Różowe kołnierzyki (z ang. pink collar), czyli pracownicy, którzy wykonują pracę umysłową, nie używając do tego wielkiego wysiłku fizycznego, na przykład sekretarki, pielęgniarki, hostessy, kosmetyczki lub stewardessy
  • Niebieskie kołnierzyki (z ang. blue collar), czyli pracownicy wykonujący pracę fizyczną z zakresu produkcji, budownictwa, górnictwa lub administracji niższego szczebla. Nazwa wzięła się stąd, że pracownicy fizyczni w Stanach Zjednoczonych noszą zazwyczaj niebieskie koszule. Dlaczego? Ponieważ to kolor, który nie uwydatnia plam i zabrudzeń naniesionych podczas pracy np. na budowie
  • Zielone kołnierzyki (z ang. green collar) to pracownicy wykonujący pracę w transporcie zbiorowym, odnawialnych źródłach energii czy gospodarce odpadami. Pojęcie te powstało w wyniku włączenia zasad zrównoważonego rozwoju w procesie modernizacji gospodarki

White collar – co ich wyróżnia?

White collar to osoby, które wzbudzają duże zaufanie i wydają się być profesjonalistami w swoim zawodzie. Uznawane są za bardzo dobrze wykształcone, wszechstronne i przedsiębiorcze.

Zdaniem autora Wright Millsa książki pt. “Białe kołnierzyki: Amerykańska klasa średnia” wydanej w 1951 roku, white collar charakteryzuje się między innymi tym, że posiadają wyższe dochody i prestiż, mają szerszy zakres władzy i są wytwórcami informacji wykonując np. operacje sprawozdawcze.

Dlaczego warto uważać na białe kołnierzyki? Przestępczość white collar

White collar to osoby, które często pod płaszczykiem ładnej i schludnej odzieży, ukrywają złe zamiary i niejedno przestępstwo. Dzieje się tak, dlatego że dzięki temu bardzo ciężko jest ich namierzyć i zidentyfikować. W końcu nie bez powodu wzięło się powiedzenie, że “najciemniej jest pod latarnią”.

Z czym kojarzy nam się przestępca? Z brudnym i zaniedbanym ubraniem, osobą o charakterystycznych cechach zewnętrznych, pochodzącą z patologicznego środowiska. Takie sylwetki nie wzbudzają w nas zaufania i czujemy się w ich towarzystwie niekomfortowo. Bardzo często zdarza się, że nasze uczucia wobec nich są zbyt przerysowane i nie do końca zgodne z rzeczywistością.

W przypadku white collar, gdzie osoby te uchodzą za idealne, dzieją się naprawdę nieprzyjemne i niebezpieczne rzeczy. Zjawisko to zostało opisane przez amerykańskiego socjologa Edwina Sutherlanda, nazywając je white collar crime. Zauważył on, iż do przestępstwa mogą zdobyć się nawet osoby o wysokim statusie majątkowymi społecznym, gdzie ich oszustwo i nieuczciwość mogą sprytnie przykryć za białym kołnierzykiem i wysokim stanowiskiem pracy.

Sprawdź:

Millenialsi, czyli pokolenie Y na rynku pracy. Kim są i czym się wyróżniają?

Oceń artykuł
5/5 (4)