Reklama

Specjalista UX – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Dobre wyczucie estetyki to kompetencja, która otwiera duże możliwości zawodowe. Nie tylko w charakterze artysty. Od kiedy internet stał się przestrzenią do reklamy i prowadzenia biznesu, wzrosła także konkurencyjność między przedsiębiorcami działającymi w sieci. Jeśli chcą przyciągnąć klientów, muszą zadbać o odpowiedni wygląd strony. W tym pomaga specjalista UX. Kto to jest i czym się zajmuje?

Specjalista UX - osoba pracująca przy biurku na tablecie nad umiejscowieniem elementów na stronie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69507648_web-design-template-copy-space-concept.html

Specjalista UX – kim jest?

To osoba, która wspomaga proces tworzenia produktu w sferze online, będąca odpowiedzialna za jego ulepszanie.

Specjalista UX – czym się zajmuje?

Specjalista UX pracuje najczęściej nad stworzeniem aplikacji i stron internetowych. Jego zakres obowiązków zależy w dużej mierze od wybranej specjalności. Może on, niejednokrotnie przy współpracy z grafikami i programistami, projektować mankiety oraz przewidywać interakcje, skupiając się na zapewnieniu funkcjonalności aplikacji/strony. Może również testować wprowadzone rozwiązania i starać się je ulepszać ‒ tak, żeby usatysfakcjonowały one użytkownika.

Specjalista UX – wymagania na stanowisku

Idealny kandydat na tym stanowisku posiada zmysł estetyczny, zna trendy w projektowaniu i nie są mu obce podstawy programowania. Pracodawcy często wymagają też znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym i rozwiniętych zdolności komunikacyjnych.

Specjalista UX – ile zarabia?

Zarobki specjalisty UX oscylują wokół średniej krajowej, ale sukcesywnie wzrastają wraz ze zdobywanym doświadczeniem.

Specjalista UX – jak nim zostać?

Pracodawcy zazwyczaj nie ma wymagają dyplomu z uczelni wyższej, ale mile widziane jest z ukończenie studiów podyplomowych bądź kursów z obszaru UX. Mile widziane są także własne projekty aplikacji bądź stron ‒ warto zatem dołączyć portfolio prac do swojego CV.

Oceń artykuł
4/5 (4)