Reklama

Prokurator – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Prokurator pełni bardzo ważną funkcję w polskim wymiarze sprawiedliwości. Aby nim zostać, trzeba przejść przez długie studia i zrealizować aplikację prokuratorską, która trwa 36 miesięcy. Pełni on zawód zaufania publicznego i wiąże się z dużym prestiżem. Jednak czym tak naprawdę zajmuje się prokurator i jak wygląda jego praca? Sprawdź.

Prokurator - elegancko ubrany mężczyzna siedzący przy biurku, trzymający w dłoni telefon
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_72248856_koncepcja-sprawiedliwo%C5%9Bci-i-prawa-m%C4%99ski-s%C4%99dzia-na-sali-s%C4%85dowej-z-m%C5%82otkiem-pracuj%C4%85cym-ze-smartfonem.html

Prokurator – kim jest?

To funkcjonariusz publiczny, który zajmuje się ściganiem przestępców oraz udowadnianiem ich winy przed sądem.

Prokurator – czym się zajmuje?

Zadaniem prokuratora jest wykrywanie sprawców przestępstw oraz ich ściganie. Osoba wykonująca ten zawód wnosi do sądu akt oskarżenia i udowadnia winę człowieka, który popełnił niedozwolony czyn. Zakres obowiązków prokuratora obejmuje m.in. przeprowadzanie analizy dowodów w sprawie, kontrolowanie przebiegu śledztwa realizowanego przez policję oraz przesłuchiwanie świadków.

Prokurator – wymagania na stanowisku

Prokurator powinien charakteryzować się dokładnością oraz logicznym myśleniem. W jego pracy niezbędna jest umiejętność wykonywania obowiązków w stresujących warunkach, opanowanie, cierpliwość i komunikatywność.

Prokurator – ile zarabia?

Wynagrodzenie, otrzymywane przez prokuratora, zależne jest m.in. od prokuratury, w której wykonuje on swoje obowiązki.

Prokurator – jak nim zostać?

Aby zostać prokuratorem, należy ukończyć studia prawnicze, odbyć aplikację oraz zdać odpowiedni egzamin. Dodatkowe wymagania to: ukończenie 26 lat, polskie obywatelstwo oraz korzystanie z pełni praw obywatelskich i cywilnych.

Praca na stanowisku prokuratora jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3.6/5 (7)