Reklama

Inspektor ochrony danych osobowych – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Jednym z zawodów, który zyskuje w ostatnich latach na popularności, jest praca inspektora ochrony danych osobowych. Zapotrzebowanie na pracowników branży bezpieczeństwa danych wzrosło po wprowadzeniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Na czym polega praca inspektora i gdzie jest potrzebna taka osoba?

Legitymujący się elegancki mężczyzna
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_43143123_portrait-of-young-businessman-in-glasses-showing-a-visit-card-man-representing-blank-card-isolated.html

Inspektor ochrony danych osobowych – kim jest i czym się zajmuje?

Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za wszelkie działania związane z ochroną danych osobowych. Tworzy i opracowuje dokumenty dotyczące przetwarzania danych, wspiera merytorycznie firmę w zakresie tego zagadnienia – sporządza regulaminy, umowy lub wewnętrzne procedury i rozporządzenia. W zakres obowiązków inspektora ochrony danych osobowych wchodzi też ocena analizy ryzyka. Jest on także punktem kontaktowym dla organu nadzorczego.

Inspektor ochrony danych osobowych – wymagania na stanowisku

Od inspektora danych osobowych wymaga się doskonałej znajomości ustawy o ochronie danych osobowych oraz zagadnień z zakresu prawa pracy czy prawa administracyjnego. Powinien on też posiadać umiejętność analitycznego myślenia oraz sprawnie przeprowadzać analizy oceny ryzyka.

Inspektor ochrony danych osobowych – ile zarabia?

Inspektor ochrony danych osobowych otrzymuje wynagrodzenie zależne od miejsca, w którym pełni swoje obowiązki, oraz zdobytego doświadczenia.

Inspektor ochrony danych osobowych – jak nim zostać?

Aby zostać inspektorem ochrony danych osobowych, należy ukończyć studia wyższe, najlepiej na jednym z kierunków, takich jak: prawo czy IT. Pomocne są także studia podyplomowe i specjalistyczne kursy.

Praca na stanowisku inspektora ochrony danych osobowych jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3.8/5 (5)