Reklama

Androlog – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Androlog to specjalista zajmujący się leczeniem układu płciowego mężczyzn. To stosunkowo nowy zawód, przez co niewielu pacjentów wie, że może skorzystać z jego usług. Czym dokładnie zajmuje się androlog? Jak nim zostać? 

Androlog - lekarz wykonujący notatki

Wszyscy wiedzą, kim jest ginekolog. Mało się jednak mówi o leczeniu męskich narządów płciowych. Tymczasem mężczyźni także mają swój odpowiednik ginekologa i jest nim właśnie androlog. Andrologia to jedna z dziedzin medycyny. Koncentruje się na fizjologii i leczeniu męskiego układu płciowego. Andrologia rozwinęła się dopiero w latach 50 XX wieku. Mieści w sobie wiedzę na temat nauk podstawowych, interny, urologii, endokrynologii, seksuologii.

Androlog – kto to?

To lekarz specjalizujący się w badaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu męskich narządów płciowych.
Leczy zaburzenia dojrzewania, sprawdza równowagę hormonalną, leczy niepłodność i zaburzenia seksualne.

Androlog – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem androloga jest badanie stanu zdrowia jego pacjentów. Lekarz ten zajmuje się zaburzeniami męskiego układu płciowego – ich rozpoznawaniem, diagnozą i leczeniem. Po określeniu przyczyny dolegliwości decyduje on o tym, czy pacjent powinien przyjmować leki, poddać się zabiegowi, czy też skonsultować się z lekarzem innej specjalizacji. Zakres obowiązków androloga obejmuje zarówno rozpoznawanie i leczenie jednostek chorobowych, jak i zapobieganie problemom zdrowotnym.

Androlog leczy m.in.

  • zaburzenia erekcji,
  • zaburzenia hormonalne,
  • obniżenie libido,
  • niepłodność.

Jakie badania zleca androlog?

  • USG jąder,
  • badanie nasienia,
  • badania krwi,
  • badania genetyczne,
  • badanie moczu,
  • badania hormonalne, np. testosteronu,
  • kreatyniny.

Podejmuje leczenie farmakologiczne, przekazuje zalecenia na temat trybu życia, na przykład w kontekście spożywania alkoholu, palenia papierosów, powinien poddać ocenie sylwetkę pacjenta i zlecić np. uprawianie sportu. Kwalifikuje także pacjenta na leczenie operacyjne. Androlog przyjmuje pacjentów w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Leczy andropauzę (męskie przekwitanie), przeprowadza badanie gruczołu krokowego.

Udają się do niego pacjenci, którzy w badaniu osiągnęli nieprawidłowe wyniki, zarówno krwi, jak i moczu. Przyjmuje także pacjentów, u których występuje podejrzenie niepłodności. Pacjenci zgłaszają się do androloga z bólem lub profilaktycznie. Szczególnie mężczyźni chorujący na nowotwory powinni korzystać z porad androloga, ponieważ w ich sytuacji mogą występować problemy z płodnością.

Jak wygląda praca androloga?

Lekarz androlog pracuje w poradni, może sam przyjmować pacjentów prywatnie, zwykle może liczyć na zatrudnienie w placówkach zajmujących się leczeniem płodności. Jego praca polega na przebywaniu w gabinecie i rozmowie z pacjentami. Może także przeprowadzać badania online.

Podczas wizyty androlog przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem. Przede wszystkim zadaje pytania, które mają zobrazować, jak wygląda styl życia pacjenta. Dzięki temu jest w stanie przewidzieć, na jakie schorzenia pacjent może się narażać. Pyta o schorzenia występujące w rodzinie, a także już przebyte przez pacjenta choroby. Bada pacjenta poprzez dotyk narządów płciowych, a także jamy brzusznej. Androlog musi znać się na wielu chorobach, w szczególności orientować w zakresie powiązań między różnymi dolegliwościami. W przypadku problemów hormonalnych zleca wizytę u endokrynologa. Jeśli to tryb życia jest przyczyną problemów zdrowotnych, wówczas zaleca wizytę u dietetyka.

Androlog – wymagania na stanowisku

Androlog, poza wiedzą dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu, powinien wyróżniać się cierpliwością i komunikatywnością. Duże znaczenie ma chęć nieustannego rozwoju, odpowiedzialność oraz empatia.

  • Komunikatywności – jest niezbędna w rozmowie z pacjentami;
  • Dociekliwość – pozwala wyciągnąć w trakcie wywiadu z pacjentem informacje kluczowe ze względu na jego stan zdrowia;
  • Empatia – zarówno badanie ginekologiczne, jak i andrologiczne wywołuje w pacjentach stres. Lekarz androlog powinien być empatyczny i umieć wyczuć, jak powinien się zachować w stosunku do pacjenta, tak by zapewnić mu komfort badania.

Androlog – ile zarabia?

Wysokość wynagrodzenia androloga zależy m.in. od miejsca zatrudnienia. Na zarobki wpływa również staż pracy.

Androlog – jak nim zostać?

Zawód androloga może wykonywać osoba, która posiada dyplom potwierdzający ukończenie wyższej szkoły medycznej. W Polsce nie wprowadzono jeszcze specjalizacji z andrologii, choć są takie plany. Polskie Towarzystwo Andrologiczne nadaje jednak Certyfikat z Andrologii Klinicznej. Aby podejść do certyfikatu, konieczne jest ukończenie studiów medycznych, następnie uzyskanie specjalizacji z urologii, endokrynologii, ginekologii lub chorób wewnętrznych. Kandydaci muszą także mieć odpowiednio długi staż w przyjmowaniu pacjentów z problemami andrologicznymi (min. 2 lata pracy). Konieczne jest także zrealizowanie w ciągu ostatnich 3 lat przed staraniem się o uzyskanie certyfikatu kursów w zakresie niepłodności, zaburzeń endokrynologicznych i urologicznych.

Kandydat zdaje egzamin przed komisją. Egzamin ma miejsce raz do roku. Polskie Towarzystwo Andrologiczne udostępnia na swojej stronie termin egzaminu. Test składa się z 60 pytań, które dotyczą anatomii i fizjologii męskiego układu płciowego, niepłodności, zaburzeń endokrynologicznych i urologicznych. Aby zdać test trzeba uzyskać przynajmniej 75% poprawne odpowiedzi.

Innym sposobem na to, by zostać andrologiem jest zdanie międzynarodowego egzaminu w języku angielskim. Organizuje go European Academy of Andrology. Najpierw jednak kandydat musi zrealizować staż w centrum organizacji.

Androlog czy urolog?

Androlog do stosunkowo nowy lekarz, nieznany jeszcze wszystkim pacjentom. Jego działania są zbliżone do kompetencji urologa. Układ płciowy i moczowy u mężczyzn są ze sobą powiązane, dlatego zarówno urolog, jak i androlog mają wiedzę z zakresu leczenia obu obszarów. Androlog jednak specjalizuje się przede wszystkim na układzie płciowym. Urolog w układzie moczowym. Do urologa zgłaszają się pacjenci z chorobami nerek, pęcherza, cewki moczowej. Androlog bada prostatę i same genitalia.

Oceń artykuł
3/5 (2)