Reklama

Zainteresowania a zawód – jak zwiększyć atrakcyjność CV?

Zainteresowania pasujące do stanowiska, o które się starasz, mogą być świetnym wzmocnieniem Twojego CV. Poznaj przykłady i dowiedz się, jak spełnić oczekiwania osoby rekrutującej.

Zainteresowania w cv
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_89607581_koncepcja-dokumentu-drewnianego-sto%C5%82u-w-miejscu-pracy.html

W CV istnieje sekcja „zainteresowania”, która przez wielu uważana jest za zbędny dodatek. Jak się jednak okazuje, dla wielu rekruterów zainteresowania kandydatów są ważną częścią ich aplikacji. Jeśli pasje aplikanta związane są z branżą, w której działa firma to znacząco zwiększa to szansę, że do swoich codziennych zadań będzie on podchodził z dużym zaangażowaniem i oddaniem. Jak zatem wpisać zainteresowania do CV, aby zwiększyć jego atrakcyjność?

 

Zainteresowania w CV a zawód – czy warto dopasowywać hobby do stanowiska?

Zainteresowania w CV nie są najważniejszym elementem Twojego profilu zawodowego. O wartości przyszłego pracownika świadczą przede wszystkim jego umiejętności, doświadczenie i predyspozycje zawodowe. Jednak warto pamiętać, że atrakcyjne oferty pracy spotykają się z ogromnym zainteresowaniem i setkami aplikacji składanych na ręce rekruterów w danej firmie. Co, jeśli będziesz jednym z trzech kandydatów o największych szansach i bardzo podobnym CV? 

Wtedy do gry wkraczają niuanse, takie jak pierwsze wrażenie na rozmowie o pracę albo zainteresowania w CV. Praca pokrywająca się z zainteresowaniami to jedno z marzeń wielu osób poszukujących zatrudnienia. Rekruterzy doskonale wiedzą o tym, że pracownik lubiący swoje zajęcie to skarb, którego nie trzeba będzie specjalnie motywować. Wiedzą też, jak bardzo doceniamy pracę sprawiającą przyjemność i jak bardzo nie chcielibyśmy jej stracić.

Zainteresowania w CV – szczerość, czy oczekiwania rekrutera?

Zainteresowania i pasje nie zawsze pokrywają się z pracą Twoich marzeń. Część osób decyduje się żonglować faktami i dopasowywać  hobby do oczekiwań rekrutera. Czy warto koloryzować swoje CV? Zdecydowanie nie!

Przede wszystkim należy pamiętać, że prawdziwe zainteresowania mogą wyłonić nasze pozytywne cechy charakteru, nawet jeśli nie mają większego związku z posadą, o którą się staramy. Doświadczony rekruter potrafi powiązać hobby kandydatów z cechami osobowości i ocenić, czy pokrywają się z wymaganiami na oferowanym stanowisku. Drugą zaletą opisywania swoich prawdziwych hobby jest możliwość zainteresowania kogoś swoją osobą. Miła i ciekawa rozmowa o nietypowej pasji może zapaść w pamięć osobie rekrutującej i sprawić, że wybijesz się na tle innych kandydatów.

Ostatnim powodem, dla którego nie warto podawać nieprawdziwych danych w CV, jest prawdopodobieństwo wykrycia kłamstwa. Co, jeśli rekruter zapyta o wpisane zainteresowania i spotka się brakiem wiedzy na ich temat? Prawdopodobnie pozostaje się zaczerwienić i odpowiedzieć, że interesujesz się tym “tylko trochę”. Wszelkie nieścisłości w curriculum vitae mogą zostać źle odebrane i zdyskwalifikować Cię jako kandydata na pracownika.

Sprawdź też: Kłamstwa w CV – czy rekruter potrafi zweryfikować nieprawdziwe informacje?

Zainteresowania do CV a praca – przykłady

Zainteresowania dopasowane do zawodu mogą być wielkim plusem podczas starania się o pracę. Przykładami dobrego doboru hobby do stanowiska są:

  • Sporty drużynowe – zainteresowanie sportem pasuje idealnie to stanowisk związanych z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Pomoże też w pracy w firmach promujących aktywność fizyczną i dietetykę, a także w sklepach ze sprzętem sportowym.
  • Zainteresowania literackie – nałogowe czytanie książek, prowadzenie własnego bloga albo chęć napisania książki stanowią świetne połączenie z pracą redaktora, copywritera, dziennikarza i edytora tekstów.
  • Social media, YouTube – mogą być dużym plusem w pracy związanej z marketingiem i administrowaniem portali społecznościowych różnych firm.
  • Programowanie i gry komputerowe – programiści nie mają większego problemu ze znalezieniem pracy. Jednak pokazanie, że programowanie i różne sfery branży IT leżą w kręgu Twoich zainteresowań może zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy marzeń w przypadku braku doświadczenia.

Może Cię zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna – jak ciekawie opowiadać o swoich pasjach?

Oceń artykuł
5/5 (2)