Reklama

Potrącenia z wynagrodzenia. Ile można zabrać z Twojej pensji? Jaka jest kwota wolna od potrąceń?

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika może dokonać pracodawca w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. W zależności od sytuacji do potrącenia może dojść za zgodą pracownika lub bez niej. Kiedy potrącenie z wynagrodzenia odbędzie się wbrew Twojej woli? Jaka jest kwota wolna od potrąceń? Sprawdź!

Potrącenia z wynagrodzenia

Przepisy Kodeksu pracy określają, że pracownik nie ma prawa zrzec się swojej wypłaty lub przekazać jej innej osobie. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do potrącenia z wynagrodzenia, które ma służyć spłacie zobowiązań pracownika w stosunku do wierzycieli. Potrącenie z wynagrodzenia może zostać wykonane przez pracodawcę za zgodą pracownika lub bez jego zgody. Warto wiedzieć, że potrącenie komornicze z wynagrodzenia nie może odebrać pracownikowi środków do życia. W ramach ochrony interesów pracownika powstała tzw. kwota wolna od zajęcia, dzięki której można pogodzić spłatę zobowiązań z pokrywaniem kosztów życia codziennego. Czy przez potrącenie komornicze można zarabiać mniej niż minimalne wynagrodzenie 2020? Jak wygląda zgoda na potrącenie z wynagrodzenia i kiedy jest wymagana? Sprawdź!

Szukasz pracy? Poznaj nowe oferty pracy na GoWork.pl

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Potrącenia z wynagrodzenia mogą być wykonywane przez pracodawcę i bez zgody pracownika. Dokonuje się ich na zaspokojenie wierzytelności, w związku z którymi istnieje obowiązek prawny. Samych potrąceń można dokonywać do kwoty wolnej od zajęcia, której podstawą jest minimalne wynagrodzenie za pracę. O szczegółach mówią przepisy artykułu 87. K.p.:

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215, z 2019 r. poz. 1074 i 1572 oraz z 2020 r. poz. 568), jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – podlegają potrąceniu tylko następujące należności […]

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę – przykłady

Jakie są potrącenia z wynagrodzenia, na które nie trzeba udzielić zgody? Według Kodeksu pracy:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Ostatni punkt, czyli kary pieniężne przewidziane w artykule 108. dotyczą łamania przez pracownika ustalonych obowiązków i przepisów BHP. W związku z rażącym łamaniem regulaminu firmy pracodawca może nałożyć na pracownika karę finansową. Potrącenie z wynagrodzenia może być dokonane w pewnych obowiązujących granicach. Według Kodeksu pracy wyżej wymienione przypadki nie mogą sprawić, że pracownik zostanie pozbawiony ponad połowy, lub więcej niż trzech piątych pensji:

Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

Potrącenie alimentacyjne z wynagrodzenia uprawnia do odebrania aż trzech piątych części pensji. W innych przypadkach potrącenia nie mogą przekraczać połowy zarobków, a gdy chodzi o kary pieniężne z art. 108 Kodeksu pracy:

  • nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi po dokonaniu potrąceń, które nie wymagają zgody pracownika.

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika

W innych przypadkach niż wymienione wyżej, do odebrania części pensji jest potrzebna zgoda na potrącenie z wynagrodzenia. Zgodnie z artykułem 91. Kodeksu pracy takie potrącenia mogą być potrącane za zgodą pracownika, a pracodawca nie ma obowiązku ich egzekwowania. W tym przypadku dobrym przykładem jest konieczność zapłaty bankowi z powodu udzielonej pożyczki lub kredytu. Bardzo często banki wymuszają na kliencie podpisanie zgody na potrącanie z wynagrodzenia, jednak warto pamiętać, że zawsze można z niej zrezygnować. 

Kwota wolna od potrąceń komorniczych

W przypadku niektórych potrąceń istnieje tzw. kwota wolna od potrąceń. Te kwestie reguluje artykuł 87(1) Kodeksu pracy, który jasno stwierdza, że:

Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  2. 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
  3. 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy potrącenia wykonuje się za zgodą pracownika. W tym przypadku kwota wolna od potrąceń to:

  • pensja minimalna 2021 – przysługująca pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podczas potrącania  należności na rzecz pracodawcy;
  • 80% kwoty powyższego wynagrodzenia, gdy w grę wchodzą inne należności niż wymienione w punkcie pierwszym.

Gdy pracownik jest zatrudnionym na część etatu, powyższe kwoty zmniejszają się proporcjonalnie do wynagrodzenia za pracę na innym niż pełny etat.

Zgoda na potrącenie z wynagrodzenia – wzór

Jak wygląda zgoda na potrącenie z wynagrodzenia? Wzór powinno się formułować zgodnie z przyjętymi zasadami. To znaczy, że nie może na nim zabraknąć danych pracownika, pracodawcy, miejsca na podpis i treści samego dokumentu.

 

……………………………………..
(miejscowość i data)

………………………………………..
(dane pracownika)

………………………………………..
………………………………………..
(dane pracodawcy)

 

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na dokonywanie
potrąceń z wynagrodzenia

 

Wyrażam zgodę na potrącenia z wynagrodzenia za pracę należności w wysokości

……………………… zł z tytułu ………………………………………………………………………………………….

Począwszy od miesiąca ………………………………..

 

 

……………………………………………
(podpis pracownika)

 

Darmowy wzór PDF do wydrukowania – zgoda na potrącenie z wynagrodzenia

Oceń artykuł
3.7/5 (3)