Reklama

Bankructwo banku – co z pieniędzmi na koncie?

Upadłość banku i utrata pieniędzy gromadzonych na koncie to czarny scenariusz, którego obawia się coraz więcej osób. Największy od lat kryzys gospodarczy sprawił, że Polacy zaczęli masowo wypłacać oszczędności swojego życia. Czy w przypadku bankructwa banku Twoje środki są zagrożone? Co ze spłacanymi kredytami?

upadłość banku a fundusz gwarancji bankowych

Kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa sprawił, że Polacy zaczęli bać się o oszczędności swojego życia. Upadłość banku wydaje się bardziej realnym scenariuszem niż wcześniej. Problemy finansowe tysięcy przedsiębiorców i znikające oferty pracy nakłoniły Polaków do wypłaty gotówki i wycofania środków z rachunków bankowych. Od początku lutego wypłaciliśmy z lokat aż 64 miliardy złotych, a wypłata wynagrodzenia w gotówce stała się dużo bardziej popularna niż rok temu. Czy upadłość banku w Polsce może oznaczać utratę oszczędności? Co jeśli zbankrutuje bank, w którym spłacasz kredyt? Sprawdź!

Upadłość banku – czy pieniądze są bezpieczne?

Niestabilna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie zapala czerwoną lampkę w głowach wielu Polaków. Czy słusznie obawiamy się o swoje pieniądze na kontach bankowych? Można przypuszczać, że banki zagrożone upadłością w Polsce są w zdecydowanej mniejszości. Najczęściej wybierane placówki w naszym kraju są członkami ogromnych spółek, które powinny sobie poradzić z trudnymi warunkami gospodarczymi. Co z mniejszymi instytucjami finansowymi? Warto wiedzieć, że każdy bank mający siedzibę w Polsce musi należeć do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co to takiego? 

BFG jest instytucją powołaną w 1995 roku, a jej główne zadanie to ochrona pieniędzy klientów upadłych banków. Fundusz zapewnia gwarancję zwrotu oszczędności w wysokości aż 100 000 euro. To znaczy, że w razie likwidacji Twojego banku otrzymasz do 450 000 złotych zwrotu z funduszu gwarancyjnego (kurs euro na dzień 10.11.2020 r.). Zwrot pieniędzy związany z upadłością banku przysługuje posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, kont oszczędnościowych oraz lokat. 

Uwaga! Gwarancja zwrotu środków na koncie nie obejmuje oszczędności ulokowanych na kontach w tzw. “parabankach”.

Upadłość banku a spłata kredytu

Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu Twoje środki są względnie zabezpieczone – jeśli nie przekraczają 450 000 złotych. Jednak, co oznacza upadłość banku dla kredytobiorców? Czy zobowiązania wobec likwidowanego banku się przedawniają? Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli klient banku podpisał umowę kredytową, ale środki nie trafiły jeszcze na jego konto – umowa ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości. 

Sytuacja wygląda inaczej, gdy klient otrzymał już środki finansowe i jest w trakcie spłacania kredytu. W tym przypadku umowa kredytowa nie zostanie rozwiązana, a wpłat dokonuje się bez zmian – na rachunek określony w umowie. Jedynym wyjątkiem jest wykupienie likwidowanego banku przez inny podmiot. Wtedy kredytobiorca zostanie poinformowany o zmianie banku, a numer rachunku i wysokość opłat mogą ulec zmianie.

Bankructwo banku – jak szybko dostaniesz pieniądze?

Upadłość banku, strach przed utratą pieniędzy i blokada rachunku bankowego – w takiej sytuacji warto zachować spokój i czekać na wieści z BFG. W dniu ogłoszenia bankructwa banku – fundusz rozpoczyna całą procedurę zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym. Wypłata środków powinna nastąpić “niezwłocznie”, jednak w świetle przepisów prawa, bankowy fundusz ma 20 dni roboczych na przekazanie środków klientom.

Oceń artykuł
3/5 (2)