Z różnych powodów wolicie otrzymywać wypłatę wynagrodzenia w gotówce? Okazuje się, że to możliwe! Konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Tłumaczymy, jak go przygotować i co musi znaleźć się we wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce.

wniosek-o-wypłatę-wynagrodzenia-do-rąk-własnych

Wypłata wynagrodzenia mając na względzie zapisy Kodeksu pracy, może przybrać różne formy, jednak muszą być one zgodne z treściami zawartymi w przepisach prawa pracy lub układu zbiorowego pracy. Środki mają być z reguły przekazywane na rachunek płatniczy, czyli na konkretny numer rachunku bankowego, jednak odbiór gotówki też jest dopuszczalny. Kiedy można się starać o jej otrzymanie? Jak powinien wyglądać wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych?

Wypłata wynagrodzenia w gotówce

Pensję co miesiąc otrzymujecie na swoje konto bankowe i myślicie, że tak już musi być? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że według Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje również prawo do wypłaty pensji w gotówce.

Jak się o to ubiegać? Konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych w miejscu pracy. Jeśli pracownik nie złoży wniosku, pensja trafia na konto.

Jak przygotować taki wniosek i co powinno się znaleźć w naszej prośbie o wypłatę wynagrodzenia w gotówce? Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu, a na końcu artykułu znajdziecie również wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór.

Choć każdemu pracownikowi według Kodeksu pracy przysługuje prawo do złożenia wniosku o wypłatę pensji w gotówce, warto pamiętać, że obecnie to płatności bezgotówkowe są najbezpieczniejszą formą dokonywania płatności.

Otrzymywanie pensji w gotówce podczas zmiany systemu pracy firmy na zdalny, również może generować dodatkowe trudności. Dlatego dobrze przemyślcie swoją decyzję.


Sprawdź również:


wniosek-o-wypłatę-wynagrodzenia-do-rąk-własnych-wzór

Wynagrodzenie do rąk własnych pracownika – czy jest możliwe?

Dlaczego główną formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew na rachunek bankowy pracownika? Wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy w 2019 roku, kiedy to ustalono, że to właśnie przekazywanie pensji na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy stanie się domyślną formą realizowania zapłaty za pracę. Jak wskazuje art. 86 Kodeksu pracy:

„§  3.  Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych”.

W związku z tym wypłata wynagrodzenia do rąk własnych jest zgodna z przepisami. Przy tej okazji należy pamiętać, że warto wypełnić potwierdzenie odbioru wypłaconej pensji. Pracodawca uzyskuje wtedy dowód na uregulowanie zobowiązania wobec pracownika, które może się przydać podczas sytuacji konfliktowych w przyszłości.

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – kiedy trzeba go złożyć?

Wniosek o wypłatę pensji w gotówce jest niezbędny, jeśli zdecydujecie się na zmianę sposobu otrzymywania wynagrodzenia. Inna forma wypłaty to także świetna okazja do ponownego negocjowania wynagrodzenia.

Choć według przepisów Kodeksu pracy nie zostało ustalone, w jakim terminie pracownik musi złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (teoretycznie możemy to zrobić w dowolnym momencie), warto uwzględnić czas, jakiego będzie potrzebować pracodawca, aby przychylić się do naszej prośby.

Pracodawca, który otrzyma wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, który jest podstawą do przekazania gotówki zgodnie z § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369) musi przechowywać wraz z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innymi świadczeniami związanymi z pracą.

Termin wypłaty wynagrodzenia

Zgodnie z art. 86 § terminu wypłaty wynagrodzenia dotyczą przepisy, które wskazują, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Co więcej:

„§  2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego”.

Z kolei w przypadku, kiedy dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, pensja powinna zostać wypłacona w dniu poprzednim.

Wszystkie te kwestie dotyczą więc zarówno wypłaty wynagrodzenia na rachunek płatniczy, jak i środków przekazywanych do rąk własnych pracownika.

Wynagrodzenie do rąk własnych a częściowa wypłata

Kwestią, którą warto wyjaśnić w przypadku wynagrodzenia do rąk własnych pracownika, jest jego częściowa wypłata w formie innej niż pieniężna. Okazuje się, że prawo dopuszcza takie przypadki. Mówi o tym także art. 86 tym razem w ust. 2:

„Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy”.

Należy również podkreślić, że pracodawca, na żądanie pracownika musi udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.


Zobacz też: Jak sobie radzić z pracą zmianową? Jaki ma ona wpływ na zdrowie?


Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – jak go przygotować?

Co powinno znaleźć się we wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych? Pismo, które będziecie musieli złożyć w miejscu pracy, powinno zawierać kilka podstawowych informacji:

  • dane pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • miejscowość i datę,

  • prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce,

  • podpis pracownika.

Wniosek powinniśmy następnie przekazać pracodawcy osobiście lub w formie elektronicznej. O czym warto jeszcze pamiętać przy składaniu wniosku?

Według Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zaakceptować nasz wniosek, nawet jeśli mielibyśmy być jedyną osobą w firmie, która otrzymuje pensję w gotówce. Dlatego, jeśli napotkacie trudności na drodze do akceptacji Waszego wniosku, zacznijcie przeglądać nowe oferty pracy.

Co więcej, w każdym momencie możemy też wycofać się z naszej wcześniejszej decyzji o zmianie formy wypłaty wynagrodzenia w gotówce. Kodeks pracy nie wprowadza tu ograniczeń w liczbie takich zmian.

Jeśli więc wypłatę pensji w gotówce zamiast tradycyjnego przelewu na konto potrzebowaliśmy zamienić tylko na chwilę, złożenie wniosku nie będzie wiązało się z dodatkowymi konsekwencjami.

Wzór-wniosku-o-wypłatę-wynagrodzenia-do-rąk-własnych

Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór

Jak przygotować wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych? Specjalnie dla Was zamieszczamy poniżej wzór takiego pisma, abyście mogli na jego podstawie przygotować własny wniosek!

……………………………………..…
(miejscowość, data)

……………………………………..……
(imię i nazwisko pracownika) 

……………………………………….…
(adres)

………………..……………………..…
……………………………………………….
(dane pracodawcy)



Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych



Na podstawie art. 86 § 3 Kodeksu pracy zwracam się z prośba o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

……………………………………………….
(podpis pracownika)

Jeśli więc przygotowany przez Was wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pokrywa się z powyższym wzorem, jedyne, co Wam pozostaje, to przekazać go pracodawcy i czekać na jego potwierdzenie.

Wniosek o wypłatę do rąk własnych – wzór do pobrania

Mamy też dla Was wzór wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych do pobrania! Znajdziecie go poniżej.

Oceń artykuł
0/5 (0)