Z różnych powodów wolicie otrzymywać wypłatę wynagrodzenia w gotówce? Okazuje się, że to możliwe! Konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Tłumaczymy, jak go przygotować i co musi znaleźć się we wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce.

Wypłata wynagrodzenia w gotówce – czy jest możliwa?

Pensję co miesiąc otrzymujecie na swoje konto bankowe i myślicie, że tak już musi być? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że według Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje również prawo do wypłaty pensji w gotówce.

Jak się o to ubiegać? Konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych w miejscu pracy. 

Jak przygotować taki wniosek i co powinno się znaleźć w naszej prośbie o wypłatę wynagrodzenia w gotówce? Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu, a na końcu artykułu znajdziecie również wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór.

Choć każdemu pracownikowi według Kodeksu pracy przysługuje prawo do złożenia wniosku o wypłatę pensji w gotówce, warto pamiętać, że obecnie to płatności bezgotówkowe są najbezpieczniejszą formą dokonywania płatności.

Otrzymywanie pensji w gotówce podczas zmiany systemu pracy firmy na zdalny, również może generować dodatkowe trudności. Dlatego dobrze przemyślcie swoją decyzję!

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – kiedy trzeba go złożyć?

Dlaczego główną formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew na podane przez pracownika konto? Wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy w 2019 roku, kiedy to ustalono, że to właśnie przelew na rachunek płatniczy pracownika stanie się domyślną formą przekazania pensji zatrudnionemu.

Wniosek o wypłatę pensji w gotówce będzie więc niezbędny, jeśli zdecydujecie się na zmianę formy wypłaty wynagrodzenia. Zmiana formy otrzymywania wypłaty to także świetna okazja do ponownego negocjowania wynagrodzenia!

Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie w terminie. To oznacza, że w przypadku wypłaty bezgotówkowej przelew powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na rachunku bankowym pracownika najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia, ustalonym przez pracodawcę.

Z kolei w przypadku, kiedy dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, pensja powinna zostać wypłacona w dniu poprzednim.

Dlatego choć według przepisów Kodeksu pracy nie zostało ustalone, w jakim terminie pracownik musi złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (teoretycznie możemy to zrobić w dowolnym momencie), warto uwzględnić czas, jakiego będzie potrzebować pracodawca, aby przychylić się do naszej prośby.

Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – jak go przygotować?

Co powinno znaleźć się we wniosku u wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych? Pismo, które będziecie musieli złożyć w miejscu pracy, powinno zawierać kilka podstawowych informacji:

  • dane pracownika
  • dane pracodawcy
  • miejscowość i datę
  • prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce
  • podpis pracownika

Wniosek powinniśmy następnie przekazać pracodawcy osobiście lub w formie elektronicznej. O czym warto jeszcze pamiętać przy składaniu wniosku?

Według Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zaakceptować nasz wniosek, nawet jeśli mielibyśmy być jedyną osobą w firmie, która otrzymuje pensję w gotówce. Dlatego jeśli napotkacie trudności na drodze do akceptacji Waszego wniosku, zacznijcie przeglądać nowe oferty pracy. To może być zły znak!

Co więcej, w każdym momencie możemy też wycofać się z naszej wcześniejszej decyzji o zmianie formy wypłaty wynagrodzenia w gotówce. Kodeks pracy nie wprowadza tu ograniczeń w liczbie takich zmian. 

Jeśli więc wypłatę pensji w gotówce zamiast tradycyjnego przelewu na konto potrzebowaliśmy zamienić tylko na chwilę, złożenie wniosku nie będzie wiązało się z dodatkowymi konsekwencjami.

Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – wzór

Jak przygotować wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych? Specjalnie dla Was zamieszczamy poniżej wzór takiego pisma, abyście mogli na jego podstawie przygotować własny wniosek!

……………………………………..…
(miejscowość, data)

……………………………………..……
(imię i nazwisko pracownika) 

……………………………………….…
(adres)

………………..……………………..…
……………………………………………….
(dane pracodawcy)Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnychNa podstawie art. 86 § 3 Kodeksu pracy zwracam się z prośba o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

……………………………………………….
(podpis pracownika)

 

Jeśli więc przygotowany przez Was wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pokrywa się z powyższym wzorem, jedyne, co Wam pozostaje, to przekazać go pracodawcy i czekać na jego potwierdzenie.

Mamy też dla Was wzór wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych do pobrania! Znajdziecie go poniżej.