Reklama

Jak odwołać rozmowę rekrutacyjną i nie zrazić do siebie rekrutujących?

Odwołanie rozmowy rekrutacyjnej to stresująca czynność. Zmiana zdania, lepsza oferta pracy lub nagła choroba mogą przytrafić się każdemu. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej nie będzie wiązało się ze złym zdaniem na Twój temat. Dlaczego to takie ważne?

Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną - kobieta siedząca przy biurku podczas rozmowy rekrutacyjnej

Nie wiesz, jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną i zastanawiasz się, czy nie lepiej po prostu nie przyjść? Musisz zdawać sobie sprawę, że to jeden z większych błędów, jakie możesz popełnić podczas swojej kariery zawodowej. Dla wielu osób zajmujących się rekrutacją kandydat, który nie pojawił się na rozmowie o pracę bez zapowiedzi, jest automatycznie zdyskwalifikowany. Warto pamiętać, że rozwijanie kariery zawodowej w jednej branży rodzi wielkie szanse na spotkanie wielu znajomych twarzy. Błędy na rozmowie kwalifikacyjnej zdarzają się każdemu, jednak nieodpowiedzialność i niepoinformowanie o nieobecności na rozmowie o pracę mogą sprawić Ci wiele problemów w przyszłości. Zatem, jeśli w trakcie rekrutacji pojawiła się bardziej atrakcyjna oferta lub nie jesteś w stanie pojawić się na spotkaniu na czas – pamiętaj, aby poinformować o tym osobę rekrutującą jak najszybciej.

  • Jak odwołać rozmowę o pracę?
  • Czy odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej przekreśla Twoje szanse na angaż? Sprawdź!

Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną? Co warto wiedzieć?

Rozmowa kwalifikacyjna, która się nie odbyła to nie koniec świata. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wypadki chodzą po ludziach i czasami nie jesteś w stanie pojawić się na rozmowie o pracę na czas. Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną i zachować szansę na angaż? Przede wszystkim poinformuj o tym osobę rekrutującą w sposób profesjonalny. Wyjaśnij powód swojej absencji na rozmowie kwalifikacyjnej i zapytaj, czy można przełożyć spotkanie na inny, pasujący rekruterowi termin. Co, jeśli istnieje inny powód odwołania rozmowy o pracę?

Stresujące pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej oraz wszechogarniająca niepewność, nie powinny zatrzymywać Twojego rozwoju. Jeśli chcesz odwołać rozmowę o pracę tylko dlatego, że nie czujesz się pewnie w roli kandydata – przemyśl to ponownie. Większość osób wybierających się na rozmowę o pracę odczuwa wielki stres i musi stawić czoła swoim słabościom. Rezygnacja z rekrutacji do firmy Twoich marzeń może okazać się błędem. Gdy czas rozmowy kwalifikacyjnej minie, a Ty się na niej nie zjawisz, będziesz się czuć znacznie gorzej niż w czasie rozmowy. Przez jakiś czas może towarzyszyć Ci myśl: co by było, gdybym jednak poszedł?

Nawet jeśli otrzymujesz bardziej atrakcyjną ofertę pracy od innego pracodawcy, zadbaj o rekrutacyjny savoir-vivre. Telefoniczna lub mailowa rezygnacja z rekrutacji nic nie kosztuje, a może podbić Twoje notowania u osoby, którą możesz jeszcze spotkać na swojej drodze zawodowej. O jakich kwestiach warto pamiętać?

Jak odwołać rozmowę o pracę? Czas ma znaczenie

Każdy, kto z jakiegoś powodu rezygnuje z rekrutacji lub chce przesunąć termin spotkania, powinien pamiętać o kwestii czasu. Jak odwołać rozmowę o pracę? Zdecydowanie jak najszybciej! Wiadomość do osoby rekrutującej wyślij od razu, gdy tylko dowiesz się, że nie będziesz w stanie wziąć udziału w spotkaniu. Nagła rezygnacja z rekrutacji potrafi wprowadzić sporo zamieszania, zwłaszcza gdy jesteś kandydatem, dla którego przygotowano już miejsce w firmie.

Druga strona może poczuć, że nie szanujesz jej czasu – to stawia Cię w niekorzystnym świetle. O swojej absencji warto poinformować jak najszybciej, ponieważ dzięki temu firma może odezwać się do innych osób aplikujących z tzw. “ławki rezerwowej” i nie ponosić kosztów przedłużającego się procesu rekrutacji. Dlatego, jeśli się wahasz, postaraj się jak najszybciej przeanalizować wszelkie „za i przeciw”, nie czekaj z decyzją na ostatnią chwilę. Jak odwołać rozmowę rekrutacyjną inaczej niż telefonicznie? Warto postawić na wiadomości tekstowe?

Odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej: czy e-mail to dobry pomysł?

Wielu kandydatów na pracownika krępuje przeprowadzenie rozmowy telefonicznej dotyczącej odwołania spotkania. To oczywiście wciąż najlepszy sposób, aby poinformować o swojej nieobecności i mieć pewność, że rekruter otrzyma Twoją wiadomość. Taka metoda sprawdza się najlepiej, gdy o tym, że nie będzie Cię na rozmowie o pracę, dowiadujesz się w ostatniej chwili. Jeśli stresuje Cię informowanie rekrutera przez telefon pamiętaj, że istnieją też inne sposoby na odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej. E-mail do rekrutera wydaje się najbardziej oficjalnym i profesjonalnym sposobem na tekstową rezygnację z rekrutacji. Ma jednak jedną wadę. Jaką?

Informacja o odwołaniu rozmowy kwalifikacyjnej e-mail. Co napisać?

Wysłanie maila jest świetnym sposobem pod warunkiem, że o swojej absencji dowiadujesz się odpowiednio wcześnie. Istnieje stosunkowo niewielka szansa, że rekruter otworzy wiadomość mailową na czas, jednak to wciąż lepszy sposób niż brak informacji o odwołaniu. Co napisać w takiej wiadomości? Przede wszystkim warto zaznaczyć powód rezygnacji z rekrutacji. Mail powinien być napisany w prostej formie i przekazywać tylko niezbędne informacje.

Staraj się nadmiernie nie przepraszać. Warto to zrobić, lecz zadbaj o to, by wiadomość nie była silnie nacechowana emocjonalnie. Dzięki temu zachowasz twarz profesjonalisty, który nie miesza życia zawodowego z życiem prywatnym. E-mail to także dobry sposób na poinformowanie o tym, że nie zjawisz się na rozmowie rekrutacyjnej, jeśli komunikacja z rekruterem przebiegała głównie e-mailowo. Wówczas druga strona spodziewa się, że może zostać w ten sposób poinformowana i zapewne odświeża swoją skrzynkę pocztową.

Zobacz także: Zwroty grzecznościowe w mailu

Odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej – SMS do rekrutera

Może nieco mniej oficjalnym, jednak dużo szybszym sposobem na odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej jest SMS. Nagła rezygnacja z rekrutacji może wprowadzić sporo zamieszania w firmie, która i tak ponosi wysokie koszty zatrudniania nowych pracowników. Teoretycznie nie ma to większego wpływu na Twoją karierę zawodową, lecz w praktyce – warto pozostawiać po sobie dobre wrażenie w każdej firmie, z którą masz kontakt.

Nigdy nie wiadomo, czy wasze drogi nie zejdą się ponownie na jednym z etapów kariery. Dzięki wiadomości SMS istnieje szansa, że rekruter od razu zapozna się z informacją i będzie mógł zareagować, wypełniając sobie grafik innymi obowiązkami. Jest to opcja pośrednia między wiadomością e-mail a kontaktem telefonicznym.

Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną z powodu choroby

Odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej z powodu choroby to nic złego. Każdy rekrutujący wie, że nie mamy wpływu na zachorowanie i takie rzeczy się zdarzają. W tej sytuacji warto poinformować go odpowiednio wcześnie i wyjaśnić, dlaczego nie pojawisz się na rozmowie o pracę. Absencję z powodu choroby łatwo argumentować troską o innych ludzi, których nie chcesz zarazić. Wystarczy poprosić o wyznaczenie innego terminu i wyrazić nadzieję, że odwołanie rozmowy o pracę nie będzie przeszkodą w dalszej rekrutacji.

W przypadku odwołania rozmowy kwalifikacyjnej z powodu choroby ważne jest zwrócenie uwagi na takie cechy jak szczerość i sprawna komunikacja. Jeśli od razu poinformujesz rekrutera o zaistniałej sytuacji, a rozmowa będzie przebiegać rzeczowo i profesjonalnie – możesz wykorzystać ten moment do zbudowania wizerunku odpowiedzialnego pracownika, który szanuje czas innych osób.

Odwołanie udziału w rozmowach kwalifikacyjnych – pozostanie w obecnej pracy

Może się zdarzyć tak, że na wieść o wypowiedzeniu w obecnej firmie pracodawca podwyższa swoją ofertę pracy i gwarantuje podwyżkę, czy korzystniejsze warunki zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę wówczas na te kwestie, które popchnęły kandydata do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Jeśli zalety obecnego miejsca pracy przeważą nad tymi kwestiami, które pracownikowi nie pasowały, wówczas trzeba pamiętać o umówionym spotkaniu i odwołać je na czas.

Podziękuj wówczas rekruterom za zaproszenie na rozmowę, czy w późniejszym etapie i za propozycję pracy. Doceń czas poświęcony na Twoją kandydaturę. Możesz zaznaczyć, że zdecydowałeś się na pracę w innej firmie lub pozostanie w obecnej, jeśli rzeczywiście zadawane pytania będą tego dotyczyły. Jednak zwykle rekruterzy nie pytają o powody rezygnacji. Rynek pracy jest obfity w różne propozycje i każdy to rozumie.

Rozmowy rekrutacyjne: odwołanie. Podsumowanie

Jeśli nie chcesz źle wypaść w oczach rekruterów, odwołując rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o kilku wskazówkach. Czego nie robić?

  • Nie zwlekaj do ostatniej chwili z odwołaniem udziału w rozmowie; 
  • nie ignoruj wiadomości i telefonów od rekrutera. Jeśli prosi o potwierdzenie e-mail – wyślij je; 
  • bądź konkretny – nie mów, że może przyjdziesz, a może nie. Jeśli jest duża szansa na to, że Ci się nie uda, lepiej odwołaj rozmowę; 
  • nie musisz podawać szczegółów swojej nieobecności – wystarczy ogólna informacja o braku takiej możliwości; 
  • nawet jeśli skontaktowałeś się telefonicznie z rekruterem, w dobrym tonie jest wysłanie e-maila potwierdzającego odwołanie rozmowy.
Oceń artykuł
5/5 (1)