Okres ochronny przed emeryturą – kogo dotyczy? Jak długo trwa?

Ochrona przedemerytalna to okres, podczas którego pracodawca nie może zwolnić pracownika. Kiedy zaczyna się wiek ochronny przed emeryturą? Czy istnieje sytuacja, kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Kiedy się kończy? Sprawdź!

pracownica sprawdzająca okres ochronny przed emeryturą

Wielu pracowników po 50. roku życia obawia się o utrzymanie miejsca pracy. Młodzi, zdolni i głodni sukcesu, stanowią ogromną konkurencję, nawet dla najbardziej doświadczonych specjalistów, poszukujących nowego zatrudnienia. Zwolnienie po pięćdziesiątce może oznaczać poważne problemy. Na szczęście istnieje okres, kiedy nie można zwolnić pracownika z dużym doświadczeniem. Ochrona przedemerytalna to status osiągany na kilka lat przed przejściem na zasłużony odpoczynek. Jaki jest wiek ochronny przed emeryturą? Kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? 

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz!

Ochrona przedemerytalna – dla kogo?

Zwolnienie z pracy na kilka lat przed emeryturą to koszmar spędzający sen z powiek wielu pracownikom. Ochrona przedemerytalna jest mechanizmem, który chroni ich przed utratą zatrudnienia, opisanym w artykule 39. Kodeksu pracy. W myśl przepisów okres ochronny przed emeryturą zaczyna się nie później niż na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jakie szczególne warunki należy spełnić?

Okres ochronny pracownika przed emeryturą sprawia, że pracodawca nie może go zwolnić bez powodu. Warto wiedzieć, że nie wszystkim przysługuje taki przywilej. Aby móc z niego skorzystać, trzeba wykonywać obowiązki na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W tym przypadku wymiar etatu nie ma znaczenia.  

Ochrona przedemerytalna – czym właściwie jest wiek emerytalny?

W kontekście okresu ochrony przed emeryturą warto poruszyć temat wieku emerytalnego. Artykuł 39. Kodeksu pracy przedstawia go, jako “normalny wiek”, w którym można przejść na emeryturę. Przypomnijmy, że wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To znaczy, że nie można stosować ochrony przedemerytalnej w stosunku do pracowników przechodzących na wcześniejszą emeryturę. Pewnym wyjątkiem są szczególne grupy zawodowe, które mają prawo do wczesnego zakończenia kariery zawodowej (np. górnicy lub wojskowi).

Interesuje Cię emerytura? Sprawdź, ile wynosi minimalna emerytura 2021.

Kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym?

Trwający okres ochronny przed emeryturą, z zasady uniemożliwia zwolnienie pracownika. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Pierwszym przypadkiem, kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym, jest poważne złamanie obowiązków i naruszenie zasad pracy w danym zakładzie. Postępowanie osoby zatrudnionej, kwalifikujące do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego – zdejmuje z niej ochronę przedemerytalną. 

Okres ochronny pracownika przed emeryturą może zostać przerwany również wtedy, gdy zatrudniony pobiera jednocześnie wcześniejszą emeryturę i wynagrodzenie za pracę. Zwolnienie mimo okresu ochronnego dotyczy też pracowników, którzy otrzymali rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Pracownik objęty okresem ochronnym może stracić pracę także wtedy, gdy jego zakład pracy ogłosił upadłość lub przeszedł w stan likwidacji. W tej wyjątkowej sytuacji osoba zwolniona może się ubiegać o świadczenia przedemerytalne. 

Okres ochronny przed emeryturą a zwolnienie – co wtedy?

Wiemy już, kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym. Niestety od czasu do czasu pracodawcy nie respektują przepisów prawa pracy – bezpodstawnie zwalniając osoby objęte ochroną przed zwolnieniem. Artykuł 264. Kodeksu pracy jasno stwierdza, że w takiej sytuacji pracownik może wystosować odwołanie od decyzji pracodawcy i skierować sprawę do sądu pracy. W związku z nieprawidłowym zwolnieniem z zakładu – może ubiegać się o stosowne odszkodowanie lub przywrócenie do firmy. 

Okres ochronny przed emeryturą – kiedy się kończy?

Ile wynosi okres ochronny przed emeryturą? Jak już ustaliliśmy, ochroną przed zwolnieniem obejmuje się pracowników nie później niż na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niestety, przepisy nie chronią osoby zatrudnionej aż do podjęcia decyzji o odejściu. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy wiedzą, o ile wzrośnie ich emerytura po 5 latach pracy

Omawiany okres ochronny przed emeryturą dobiega końca w chwili, gdy pracownik osiąga wiek emerytalny. Oczywiście nadal obowiązują inne przepisy chroniące prawa zatrudnionych. Warto pamiętać, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego – pracodawca nie może zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony bez powodu. Musi on uzasadnić swoją decyzję.

Oceń artykuł
5/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora