Reklama

Czym jest dziedziczenie składek ZUS i co trzeba zrobić, aby dostać spadek pieniężny?

Dziedziczenie składek w ZUS to możliwość przekazania w spadku części środków odkładanych na poczet emerytury. Niestety dotyczy to tylko niewielkiej części odkładanych pieniędzy. Co trzeba zrobić, aby najbliższym przysługiwał spadek pieniężny z ZUS-u?

Dziedziczenie składek
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_102487702_oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-koncepcji-zbierania-monet-w-koszu-z-t%C5%82em-monet-jako-koncepcja-biznesowa-w-tle-i.html

 

Dziedziczenie składek ZUS jest możliwe tylko w przypadku części składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Praca zarobkowa wiąże się z odprowadzaniem wielu składek. Jedną z nich jest składka emerytalna. Wynosi ona 19,52% podstawy wymiaru. Większość, czyli 12,22% trafia na podstawowe konto określane mianem I filaru. Te środki nie podlegają dziedziczeniu, a po śmierci ubezpieczonego służą innym uprawnionym do otrzymania emerytury. Dziedziczenie pieniędzy z ZUS jest możliwe w przypadku środków zgromadzonych na II filarze. To odpowiednio subkonto ZUS i OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny). Jak złożyć wniosek o dziedziczenie składek ZUS? Kto może otrzymać pieniądze?

Sprawdź też: Zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy odzyskają utracone pieniądze?

Dziedziczenie składek ZUS – czym jest?

Spadek pieniężny z ZUS-u dotyczy 7,3% składek emerytalnych, które w świetle prawa są częścią majątku ubezpieczonego. Te pieniądze można podzielić i wypłacić w przypadku śmierci, rozwodu lub podziału majątku właściciela. Jak to działa? Jeśli małżonkowie pozostawali w ustawowej wspólnocie majątkowej, druga osoba dziedziczy połowę składek emerytalnych, które uzbierał zmarły małżonek. Składkowy spadek trafi na subkonto ZUS drugiego małżonka, zwiększając jego przyszłą emeryturę. Co z resztą pieniędzy?

Drugą połowę składek dziedziczą osoby wskazane przez zmarłego. Jeśli ubezpieczony nie był w związku małżeńskim, to wszystkie środki z subkonta muszą być przekazane bezpośrednim spadkobiercom lub osobom wskazanym przez niego jako upoważnieni. W tym przypadku pieniądze trafią bezpośrednio w ich ręce. Jaki jest podstawowy warunek? Przelew na subkonto ZUS po śmierci, rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa jest możliwy, jeśli zmarły nie zaczął jeszcze pobierać świadczeń emerytalnych.

Na stronie Zus.pl możemy znaleźć informacje o tym, co wchodzi w skład masy spadkowej:

[Osoby ubezpieczone] Mogą również wskazać imiennie jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania środków po ich śmierci (na wniosku UWU „Wskazanie/ zmiana osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego”). Jeśli tego nie zrobią, to w przypadku śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto w ZUS, środki z tego subkonta wejdą w skład spadku

Przeczytaj: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Wniosek o dziedziczenie składek ZUS

Warto wiedzieć, że w przypadku śmierci ubezpieczonego, spadkobiercy lub małżonek muszą samodzielnie złożyć wniosek o dziedziczenie składek ZUS. Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów wraz z załącznikami Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 3 miesiące na przekazanie środków.

Oceń artykuł
5/5 (2)