Reklama

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie szkolne jest bardzo ważne. Temat ten pojawia się w każdej szkole, często nawet przed pierwszym dzwonkiem. Dlaczego? Każdy, kto ma wyobraźnie wie, jak może się skończyć zamknięcie mnóstwa dzieci w jednym budynku. Jednak, czy ubezpieczenie ucznia w szkole jest obowiązkowe? Co to jest NNW?

Ubezpieczenie szkolne
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_26163065_portret-ch%C5%82opca-gimnazjum.html

 

Każdy, kto posyła swoje dziecko do szkoły, powinien pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Ubezpieczenie szkolne jest pewnego rodzaju polisą grupową. Pośrednikiem między ubezpieczycielem a uczniami jest szkoła, która często przedstawia wykupienie NNW jako obowiązek każdego rodzica. Trudno się nie zgodzić – setki dzieci zamkniętych w jednym budynku to ciągłe zagrożenie wypadkami, urazami i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Powrót do szkoły to dobry moment, aby zastanowić się nad wykupieniem NNW dziecka. Jednak czy naprawdę jest obowiązkowe? Przed czym chroni ubezpieczenie dla uczniów?

NNW dziecka – czym jest?

Ubezpieczenie szkolne to pakiet świadczeń dla dzieci na wypadek śmierci, urazów, trwałego uszczerbku na zdrowiu i zdarzeń losowych. Jest połączeniem polisy życiowej i zdrowotnej obowiązującej przez 12 miesięcy w roku. Tak! Ubezpieczenie dziecka w szkole nie przestaje obowiązywać po lekcjach i w trakcie wakacji. Z reguły to dyrektor szkoły wybiera rodzaj polisy, która obowiązuje w jego placówce. Nie znaczy to jednak, że rodzice muszą przyjmować szkolne ubezpieczenie ucznia wybrane przez dyrekcję. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie NNW dziecka? Najbardziej podstawowe pakiety będą obowiązywały w przypadku:

  • zgonu dziecka – w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zawału serca lub udaru mózgu
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu – w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, udarem mózgu lub zawałem. Świadczenie obowiązuje na terenie szkoły, poza szkołą i np. w trakcie wakacji
  • złamaniu kości i leczenia szpitalnego – świadczenie za każdy dzień przebywania w szpitalu

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rozszerzają podstawowe pakiety o ubezpieczenie w przypadku np. pogryzień przez zwierzęta, amputacji kończyny, wstrząśnienia mózgu, oparzeń i zatruć. 

Sprawdź też: Zwolnienie lekarskie na dziecko – komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić?

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Szkoły często przedstawiają grupową polisę jako obowiązkową opłatę do uiszczenia na początku roku szkolnego. Warto wiedzieć, że dyrektorzy szkół i placówek nie mają prawa wymuszać na rodzicach opłaty grupowego NNW. Jeśli ubezpieczenie szkolne nie odpowiada opiekunom dziecka – mają prawo odmówić przyjmowania polisy zaproponowanej przez szkołę. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie ucznia na bardziej atrakcyjnych warunkach. Warto więc zrobić dokładne rozeznanie i sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje warunki pasujące wymaganiom rodziców. Jednocześnie może okazać się, że składki w innej firmie będą nieco niższe. Nie należy jednak z automatu przekreślać ubezpieczenia oferowanego przez szkołę, ponieważ w niektórych przypadkach ono również może mieć atrakcyjne warunki.

Oceń artykuł
1/5 (1)