Reklama

Powrót do szkoły. Czy nauczyciel na kwarantannie może prowadzić lekcje zdalnie? Co z uczniami?

Czas pandemii spowodował, że musieliśmy znaleźć nowe rozwiązania w wielu sektorach. Jednym z nich było szkolnictwo, które na pewien czas przeniosło się do domów w formie nauczania zdalnego. Jednak z czasem powrót do szkół był konieczny. Jak zatem w takich przypadkach przebiegały zajęcia? Co jeśli nauczyciel zachorował na COVID? Czy mógł on prowadzić zajęcia zdalnie dla dzieci będących w szkolnych ławkach?

Nauczyciel a nauczanie zdalne
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_129329542_ludzkie-r%C4%99ce-z-podpisem-smartfona-w-witrynie-edukacyjnej.html

[News archiwalny]

Powrót do szkoły 1 września w czasie pandemii koronawirusa ma wyglądać zupełnie inaczej od wszystkich poprzednich. Natomiast Ministerstwo Edukacji uspokaja i twierdzi, że nie ma się czym przejmować. Sprawdź, jak będzie wyglądać powrót do szkoły we wrześniu? Co z nauczycielami?

 

Powrót do szkoły rozpocznie się standardowo 1 września. W trakcie obecnej pandemii koronawirusa masę rodziców martwi się o swoje dzieci i nie wyraża zgody naukę tradycyjną. Dominuje strach i lęk przed tym, co może wydarzyć się w sytuacji, gdy nagle dojdzie do zachorowań w ich placówce. Nauczyciele również nie są ku temu obojętni. Na stronie Tvn24.pl czytamy wypowiedź ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który informuje o ewentualnym przejściu na system mieszany lub całkowitą naukę zdalną, jednak jedynie w sytuacji pogorszenia stanu pandemii COVID-19 w którejś ze szkół lub jej regionie. Jak będzie wyglądać powrót do szkoły?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu narzuca obowiązkowe mierzenie temperatur?
  2. Jak nauczyciel powinien zareagować, gdy uczeń będzie miał niepokojące objawy? 
  3. Dziecko na kwarantannie będzie mieć normalne lekcje? 
  4. Nauczyciel na kwarantannie może prowadzić lekcje zdalnie? 
  5. Czy powrót do szkoły dziecka jest możliwy od razu po przyjeździe z zagranicznych wakacji? 

Rozpoczęcie roku szkolnego i obowiązkowe mierzenie temperatur

Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji, powrót do szkoły we wrześniu wiąże się z obowiązkowym mierzeniem temperatur zarówno dzieciom, jak i wszystkim pracownikom szkoły. Jednak w przypadku uczniów, muszą wyrazić na to zgodę ich rodzice lub opiekunowie.

Jeśli uczeń będzie miał temperaturę pomiędzy 37,2 a 37,9 Celsjusza, to nauczyciel lub dyrektor szkoły powinien jak najszybciej powiadomić o tym jego rodziców i ustalić sposób odebrania dziecka ze szkoły. Natomiast nie zawsze będzie to konieczne, ponieważ według resortu, podwyższenie temperatury może mieć wiele różnych przyczyn, niewskazujących od razu na zakażenie się wirusem COVID-19.

Sprawdź: Rozpoczęcie roku szkolnego nie dla wszystkich! Nowe zasady od 1 września

Powrót do szkoły a niepokojące objawy u ucznia. Jak nauczyciel powinien zareagować?

Powrót do szkoły wiąże się z ogromnym ryzykiem. Jeśli nauczyciel zauważy u ucznia niepokojące objawy takie jak mocny kaszel, duszności, ogólne osłabienie, gorączka i ból gardła, musi on jak najszybciej odizolować go w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu w tzw. izolatce, zachowując przy tym minimum dwa metry odległości od innych osób. Następnie jego obowiązkiem będzie poinformowanie rodziców lub opiekunów o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.

Natomiast gdy objawy jednoznacznie wskazują na możliwość zakażenia się koronawirusem przez dziecko, nauczyciel powinien niezwłocznie poinformować o tym najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu na koronawirusa u ucznia wyjdzie pozytywny, muszą zostać wszczęte dochodzenie epidemiczne i odesłanie wszystkich osób, z którymi miał kontakt, na 14-dniową kwarantannę.

Rozpoczęcie roku szkolnego. Czy dziecko na kwarantannie będzie mieć normalne lekcje?

Kiedy jeden z uczniów w klasie zachoruje na COVID-19 to wszyscy pozostali uczniowie, jak i pracownicy szkoły, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt, muszą iść na 14-dniową kwarantannę. W tym czasie jak najbardziej możliwe jest kontynuowanie nauki i prowadzenie lekcji zdalnie.

Powrót do szkoły a nauczyciel na kwarantannie. Czy może wtedy uczyć?

Według MEN i art. 6 ustawy 1 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy, a jedynie niemożność wykonywania pracy w określony sposób.

W związku z tym, jeśli nauczyciel zostanie zakażony koronawirusem i będzie przebywał na kwarantannie to według przepisów Ministerstwa Edukacji i zgody dyrektora szkoły, taki nauczyciel może wykonywać pracę zdalną, jednak nie poza miejscem swojej kwarantanny.

Czy powrót do szkoły dziecka jest możliwy, gdy dopiero co wrócił z zagranicznych wakacji?

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zakazuje powrotu do szkół dzieci, które dopiero co wróciły z zagranicznych wakacji. Według resortu pobyt za granicą nie oznacza od razu możliwości zakażenia się koronawirusem. Jeśli stan zdrowia ucznia jest w porządku i nie ma on żadnych niepokojących objawów oraz kraj, w którym przebywał na wypoczynku, nie był objęty restrykcjami w zakresie ruchu granicznego, może on swobodnie chodzić do szkoły i brać udział w lekcjach.

Oceń artykuł
3/5 (2)