Reklama

Co to jest gotowość do pracy i jakie wynagrodzenie za nią przysługuje? Wzór

Gotowość do pracy to sytuacja, w której pracownik jest fizycznie i psychicznie przygotowany do pracy, jednak z przyczyn zaistniałych przez pracodawcę – nie może tego robić. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odpowiednie wynagrodzenie. Co to jest gotowość do pracy według Kodeksu pracy? Jak wysokie wynagrodzenie przysługuje? Jak złożyć oświadczenie?

Gotowość do pracy wśród pracowników budowy

Od czasu do czasu zdarza się, że pracownik jest w pełni przygotowany do wykonywania obowiązków służbowych, jednak w związku z problemami leżącymi po stronie pracodawcy – nie może zacząć pracy. Taka gotowość do pracy jest szczególnym przypadkiem, który może mieć wpływ na wynagrodzenie zatrudnionego. Dlatego została opisana w Kodeksie pracy, który trzyma pieczę nad wszystkimi ludźmi wykonującymi obowiązki na podstawie umowy o pracę. Przestój w pracy może wynikać z różnych powodów. Aby mówić o gotowości do podjęcia pracy, trzeba wykazać, że przestój nie powstał z winy pracownika. Czym jest gotowość do pracy i jak ją zgłosić? Co z wynagrodzeniem?

Szukasz pracy? Praca we Wrocławiu jest na wyciągnięcie ręki!

Gotowość do pracy – co to jest?

Według Kodeksu pracy pełna gotowość do pracy to sytuacja, w której pracownik ma chęć i możliwości psychiczne oraz fizyczne do wykonywania obowiązków. Musi wykazać wolę sprawowania pracy, a za czas gotowości przysługuje mu wynagrodzenie przestojowe. O gotowości do podjęcia pracy mówimy wtedy, gdy pracownik jest przygotowany do wykonywania obowiązków, jednak z powodów zależnych od pracodawcy – nie może tego zrobić. Mówi o tym art. 81. Kodeksu pracy:

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.

Gotowość do pracy – Kodeks pracy o przeszkodach w pracy

Aby pracownik dostał wynagrodzenie za gotowość do pracy, musi zaistnieć przeszkoda w jej wykonywaniu. Powody istnienia przeszkody muszą leżeć po stronie pracodawcy. Okoliczności dzieli się na zawinione oraz niezawinione. Przykładem okoliczności zawinionej jest niedostarczenie pracownikom sprzętu BHP. Niezawinioną okolicznością uprawniającą do odbywania gotowości do pracy może być np. pogorszenie warunków atmosferycznych. 

Wynagrodzenie za gotowość do pracy

Wiemy już, co to jest gotowość do pracy. Aby mieć kompletną wiedzę na ten temat, nie sposób ominąć kwestii wynagrodzenia za gotowość do pracy. Jak mogliśmy przeczytać w artykule 81. Kp, pracownikowi świadczącemu gotowość do świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Ile za gotowość do pracy dostanie pracownik?

Wynagrodzenie przestojowe wynikające z osobistego zaszeregowania to w tym przypadku nic innego jak główny składnik pensji. Pracownik świadczący gotowość do pracy ma prawo do wypłaty w wysokości wynagrodzenia zasadniczego, wyrażonego w formie stawki miesięcznej lub dziennej. Co, jeśli wynagrodzenie podstawowe nie zostało wyznaczone podczas podpisywania umowy z pracownikiem? Wtedy zatrudnionemu będzie się należało 60% faktycznego wynagrodzenia. 

Gotowość do pracy – oświadczenie

Jak właściwie zgłosić gotowość do pracy? Z przepisów wynika, że pracownik musi jasno przekazać przełożonemu, że w każdej chwili może zacząć pracę. Z wyroku Sądu Najwyższego, z dnia 25 października 2016 roku (I PK 255/15) wnioskujemy, że: 

Zgłoszenie gotowości do pracy może zaś nastąpić przez każde zachowanie pracownika, objawiające w dostateczny sposób zamiar świadczenia pracy.

Jak osiągnąć ów dostateczny zamiar? Można przypuszczać, że jednorazowa informacja nie wystarczy. W tym przypadku należy wciąż dawać do zrozumienia, że jesteśmy gotowi do wykonywania obowiązków. Można to zrobić za pomocą oświadczenia, listu, wiadomości e-mail i telefonu. Jak może wyglądać oświadczenie o gotowości do pracy?

Gotowość do pracy – wzór pisma

…………………………………………
(miejscowość i data)

………………………………….
(dane pracownika)

………………………………………
(dane pracodawcy)

 

Oświadczenie o przebywaniu w stanie gotowości do pracy

 

Niniejszym oświadczam, że jestem gotowy/gotowa do podjęcia pracy w zakresie ………………………………………………… Jednocześnie deklaruję możliwość rozpoczęcia pracy w najbliższym możliwym terminie, zgodnie z ustalonym wymiarem i miejscem jej wykonywania.

 

 

 

………………………………………..
(podpis pracownika)

Pobierz darmowe oświadczenie o przebywaniu w stanie gotowości do pracy w formacie PDF

Oceń artykuł
2.8/5 (4)