Reklama

Czy pracownikowi należy się ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do pracy zdalnej?

Używasz prywatnego sprzętu na home office? W takim razie pracodawca powinien wypłacić ci ekwiwalent za wykorzystywanie prywatnego komputera do pracy zdalnej. Jak obliczyć wysokość?

praca zdalna a prywatny sprzęt

W związku z epidemią COVID-19, większość pracowników wykonuje pracę z domu. Część z nich musi jednak pracować na własnych laptopach, ponieważ pracodawcy nie zapewnili im służbowego sprzętu do pracy zdalnej. Dlatego, zgodnie z przepisami, należy im się ekwiwalent za używanie prywatnego komputera do celów służbowych. Jak ustalić jego wysokość? Sprawdźmy.

Zobacz też: Praca zdalna – zakaz prania i sprzątania. Pracodawca może zakazać wykonywania czynności domowych?

Praca zdalna a prywatny sprzęt: Kodeks pracy

Pracownik może pracować na własnym komputerze, jeśli pracodawca, wysyłając go na home office podczas epidemii koronawirusa, nie zapewnił mu służbowego sprzętu do pracy zdalnej. Jest jednak jeden podstawowy warunek. Zgodnie z art. 100 Kodeksu pracy dotyczy on poszanowania i ochrony informacji poufnych, a także innych tajemnic prawnie chronionych, takich jak dane osobowe czy tajemnice firmy. Jeśli pracownik je zlekceważy, może grozić mu kara finansowa lub nawet zwolnienie dyscyplinarne.

Sprzęt do pracy zdalnej: nie ma przepisów o wypłacie ekwiwalentu

Jeśli pracownik korzysta z prywatnego laptopa do pracy z domu, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent. Niestety, nie ma na to żadnych przepisów prawnych w Kodeksie pracy, dlatego wszystko należy od umowy między stronami. Jeśli pracodawca umieści zapis o ekwiwalencie w umowie o pracę, to jest on zobowiązany wypłacić swojemu pracownikowi odpowiednią kwotę za używanie własnego sprzętu do pracy zdalnej. Sprawdź też -> Dodatek za pracę zdalną

Sprzęt do pracy zdalnej: jak wyliczyć ekwiwalent?

Z racji tego, że kwestia wypłacenia ekwiwalentu za używanie prywatnego komputera do pracy zdalnej nie jest uregulowana w Kodeksie pracy, nie ma też żadnych konkretnych wytycznych dotyczących ustalenia jego wysokości. Jak zatem samodzielnie go wyliczyć?

Wielu pracodawców posiłkuje się w tym przypadku przepisami z K.p. w odniesieniu do telepracy oraz orzecznictwem sądów w sprawie wysokości ekwiwalentu za prywatny sprzęt do pracy zdalnej. Jednym z nich jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 2015 roku, który orzekł, że w celu oszacowania ekwiwalentu, pracodawca powinien wziąć pod uwagę między innymi wymiar czasu pracy pracownika, podczas którego używał swojego komputera, wartość jednej godziny używania takiego sprzętu, normy jego zużycia, a także cen prądu.

Szukasz najlepszego laptopa do pracy? Zajrzyj na Bloga GoWork.pl i poznaj nasze propozycje!


Szukasz pracy w Radomiu? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Radom 

Oceń artykuł
3/5 (2)