Reklama

Podanie o przedłużenie umowy o pracę – jak napisać? Darmowy wzór

Podanie o przedłużenie umowy o pracę jest pismem, które składasz do pracodawcy w momencie chęci kontynuowania z nim współpracy. Przygotowaliśmy dla ciebie zbiór najważniejszych informacji, niezbędnych przy tworzeniu wniosku oraz jego darmowy wzór do ściągnięcia.

Mężczyzna siedzący przy biurku, pracujący z laptopem. Na biurku leży umowa
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69803087_bliska-umowy-na-biurku-wzajemne-obietnice-lub-zobowi%C4%85zania-mi%C4%99dzy-stronami-umowy-podpisanie-umowy.html

Zwykle to pracodawca wychodzi z inicjatywą, zanim umowa dobiegnie końca. Proponuje jej przedłużenie lub też informuje o zakończeniu dalszej współpracy. Zdarza się jednak, że oczekiwanie na informację w tej sprawie nie przynosi rezultatu, a my zaczynamy być niepewni swojej sytuacji. Warto wówczas napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę – co to?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę zabezpiecza cię przed ewentualnym rozczarowaniem, gdy twój pracodawca ostatecznie nie zdecyduje się przedłużyć ci umowy na czas określony. Tego typu pismo powinieneś przekazać mu wystarczająco wcześniej, aby móc skorzystać z przysługującego ci okresu wypowiedzenia i poszukać sobie innego, satysfakcjonującego cię zatrudnienia. Jednak przed napisaniem podania o przedłużenie, sprawdź o nim najważniejsze informacje dotyczące np. tego kiedy go piszemy, jaka jest jego zgodność z przepisami w Kodeksie pracy oraz jakie są zobowiązania wobec kobiet w ciąży?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę – kiedy piszemy?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę najczęściej składamy wtedy, gdy dobiega nasz okres zatrudnienia wpisany do umowy o pracę na czas określony. Zdarzają się sytuacje, w których pracodawca do ostatniej chwili zwleka z informowaniem pracownika o przedłużeniu jego umowy. Dlatego, aby wykazać się zainteresowaniem z naszej strony i chęcią kontynuowana współpracy, warto złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę. Dzięki temu unikniemy wielu niedopowiedzeń i ewentualnych rozczarowań.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez pracodawcę może skutkować przejściem na umowę na czas nieokreślony, co dla obydwu stron jest bardzo korzystne.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę a Kodeks pracy

Według art. 25 (1) Kodeksu pracy pracodawca może zawrzeć umowę na czas określony z pracownikiem tylko trzy razy, a łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy. Nie wlicza się do tego okres próbny, który najczęściej trwa trzy miesiące.

Jeśli po 33 miesiącach pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony, pracodawca będzie chciał przedłużyć z tobą umowę na kolejne miesiące, to wiedz, że będzie to umowa na czas nieokreślony i równocześnie przysługiwać ci będzie trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Ciekawostka! Wypowiedzenie na podstawie umowy o pracę na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u twojego pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy wynosi on:

  • 2 tygodnie – jeśli jesteś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc – jeśli jesteś zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
  • 3 miesiące – jeśli jesteś zatrudniony na okres co najmniej 3 lat

Więcej na temat wypowiedzenia umowy na czas określony przeczytasz –> tutaj.

Przed złożeniem podania o przedłużenie umowy, weź pod uwagę twój okres wypowiedzenia umowy na czas określony, w sytuacji, gdy rzeczywiście twój pracodawca nie zdecyduje się na kontynuowanie współpracy.

Jeśli twój okres zatrudnienia dobiega końca i nie otrzymałeś jeszcze propozycji przedłużenia umowy od swojego pracodawcy, możesz śmiało złożyć do niego podanie o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony i zawrzeć w niej kilka najważniejszych argumentów. Jeśli złożysz wniosek odpowiednio wcześniej, dowiesz się, na czym stoisz. Jeśli twoja umowa nie zostanie przedłużona, będziesz mógł spokojnie zacząć szukać nowej pracy i skupić się na napisaniu dobrego CV, listu motywacyjnego i portfolio (jeśli np. jesteś grafikiem lub copywriterem).

Podanie o przedłużenie umowy o pracę na ciąża

Według art. 25 Kodeksu pracy sprawa przedłużenia umowy o pracę u kobiet w ciąży wygląda zupełnie inaczej. Jeśli jej umowa dobiega końca, przedłużenie powinno nastąpić automatycznie. W tym przypadku stosunek pracy trwa aż do dnia porodu, jednakże tylko wtedy, gdy jej umowa została zawarta na czas dłuższy niż 1 miesiąc, a termin jej rozwiązania przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę – jak napisać?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę wymaga formalnego i oficjalnego tonu. Pamiętaj więc, aby przy tworzeniu własnego wniosku, zwrócić uwagę na zwroty i styl pisma. Konkretnie przedstaw swoje argumenty i wartości, jakie wniosłeś do tej firmy. Co udało ci się osiągnąć? Czy twoje wyniki w pracy wpłynęły na jej lepsze funkcjonowanie?

Na samym początku w prawym górnym rogu umieść datę i miejsce sporządzenia pisma. Pod spodem, w lewym rogu wpisz swoje dane osobowe i kontaktowe, następnie poniżej po prawej stronie imię i nazwisko pracodawcy oraz dane firmy.

Na samym środku pisma zamieść nagłówek pt. “Podanie o przedłużenie umowy o pracę”, a pod nim treść z argumentami, które chcesz przedstawić. Poinformuj również o swoich obecnych obowiązkach i kompetencjach zawodowych, które są niezbędne do profesjonalnego wykonywania twojej pracy.

Zapoznaj się z poniższym darmowym wzorem podania o przedłużenie umowy o pracę.

20.08.2020 r. Warszawa

Jan Nowak
Project Manager
Adres zamieszkania
Nr telefonu
Adres e-mail

Imię i nazwisko pracodawcy
Dane firmy

PODANIE O PRZEDŁUŻENIE UMOWY O PRACĘ

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie umowy na czas nieokreślony, zawartej w dniu ……………………………. r. na stanowisku ……………………………. do dnia ……………………………. r.

W wyżej wymienionym okresie zatrudnienia realizowałem swoje obowiązki w sposób rzetelny, sumienny i prawidłowy. Nabyłem wiedzę niezbędną do profesjonalnego wykonywania czynności na powierzonym mi stanowisku pracy i nie naruszyłem żadnych przepisów wewnętrznych firmy w zakresie BHP. W tymże okresie zatrudnienia nie zostały nałożone na mnie żadne kary pracownicze.

W dniu ……………………………. ulega zakończeniu mój stosunek pracy. Chciałbym kontynuować zatrudnienie przy powierzonych mi obowiązkach w kolejnym okresie. Jestem wykwalifikowanym i w pełni doświadczonym pracownikiem, znającym specyfikę stanowiska pracy, dlatego będę mógł jeszcze lepiej wykonywać powierzone mi obowiązki w kolejnym okresie zatrudnienia.

Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

…………………………….
(podpis pracownika)

 

Oceń artykuł
4.4/5 (7)