L4 od psychiatry: jak długo trwa? Ile jest płatne?

Zwolnienie od psychiatry należy się każdej osobie, która w danym okresie swojego życia potrzebuje chwili na wypoczynek oraz regenerację swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto więc wiedzieć, jak długo trwa, ile jest płatne i czy ZUS może podważyć L4 od psychiatry!

zwolnienie od psychiatry

L4 od psychiatry jest zwykłym zwolnieniem lekarskim wystawianym przez specjalistę, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób czy zaburzeń psychicznych. Aby otrzymać takie zwolnienie, psychiatra musi stwierdzić, że obecny stan psychiczny pacjenta wyklucza go z obowiązku wykonywania pracy. Może być to spowodowane ciężką sytuacją życiową (śmierć kogoś bliskiego, depresja, zaburzenia lękowe) czy zawodową (mobbing lub ostracyzm w pracy). W związku z tym przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy i omówiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące zwolnienia od psychiatry, z którymi powinieneś się zapoznać.

Pamiętaj! Nigdy nie bój się prosić o pomoc. Jeśli więc czujesz się źle i potrzebujesz duchowego wsparcia, zgłoś się do specjalisty, który w każdym aspekcie będzie w stanie ci pomóc. Miej również na uwadze, że zwolnienie od psychiatry nie pojawi się na twoim świadectwie pracy. Jeśli więc zależy ci na opinii publicznej i nie chcesz, aby twój przyszły pracodawca dowiedział się o twoich problemach, nie masz się o co martwić. Sprawdź -> depresja z powodu pracy.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry: jak długo?

Liczba dni zwolnienia lekarskiego od psychiatry zależy od diagnozy, nasilenia objawów i wybranego sposobu leczenia, które często polega na farmakoterapii i psychoterapii. W zależności od potrzeb pacjenta, L4 może być na bieżąco przedłużane. Nie może jednak przekroczyć przepisowych 182 dni, czyli maksymalnie pół roku. Tyle trwa również zwolnienie lekarskie wydawane przez lekarza rodzinnego. W związku z tym, oba te zaświadczenia niczym się nie różnią. Ważne! Zwolnienia lekarskiego nie może wystawić psycholog czy psychoterapeuta, ponieważ nie mają oni uprawnień lekarza psychiatrii.

Sprawdź koniecznie: Schizofrenia a praca. Czy osoba cierpiąca na schizofrenię może pracować zawodowo?

Zwolnienie od psychiatry: ile płatne?

Zgodnie z artykułem 92 Kodeksu pracy zwolnienie od psychiatry płatne jest w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia (w przypadku zwolnienia nie dłuższego niż 33 dni). Jeśli jednak lekarz zdecyduje się je przedłużyć, to pacjent otrzymuje wtedy zasiłek chorobowy w tym samym wymiarze, co poprzednio. Chyba że choroba była spowodowana wypadkiem w drodze do lub z miejsca pracy, wtedy pracownikowi od samemu początku L4 należy się 100 procent wynagrodzenia chorobowego, a następnie 100 procent zasiłku przez maksymalnie 182 dni. Z kolei gdy psychiatra zdecyduje się je przedłużyć, pacjentowi należy się wtedy świadczenie rehabilitacyjne przysługujące nie dłużej niż 12 miesięcy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pracodawca już po trzech miesiącach trwania świadczenia rehabilitacyjnego ma prawo na podstawie art. 53 Kodeksu pracy rozwiązać umowę z pracownikiem. Dlaczego? Ponieważ długotrwałe zwolnienie lekarskie może pracodawcę narazić na szkody związane z działaniem jego firmy. Sprawdź, L4 a zwolnienie z pracy.

Ważne! Podstawą do wypłaty wynagrodzenia w czasie L4, zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego jest posiadanie ważnego ubezpieczenia oraz regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. Takie świadczenia należą się na przykład wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

L4 od psychiatry: czy można wystawić wstecz?

Zgodnie z § 7 ustawy 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania – jednakże nie później, niż 4. dnia po badaniu. Natomiast według § 7 ust. 3 L4 może być również wystawione wstecz, jednak nie więcej niż trzy dni poprzedzające dzień badania lekarskiego. Taki zabieg dopuszczalny jest jedynie wtedy, kiedy wynik badania wskazuje, iż w tym okresie pracownik był niezdolny do świadczenia pracy. Reasumując: według przepisów prawa, pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie od psychiatry na trzy dni wstecz przed planowanym badaniem lekarskim.

Czy ZUS podważa zwolnienie od psychiatry?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze ma prawo przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich i sprawdzić, czy L4 od psychiatry było rzeczywiście poprawnie wystawione. W praktyce jednak bardzo ciężko jest potwierdzić występowanie dolegliwości natury psychicznej, zupełnie inaczej niż w przypadku przeziębienia czy choroby wirusowej. Z kolei zwolnienie od psychiatry zawiera zazwyczaj adnotację (na druku ZUS ZLA) o tym, że pracownik MOŻE CHODZIĆ. W związku z tym ma on pełne prawo wyjść do apteki lub na zakupy, pójść na wizytę do swojego psychoterapeuty, na spacer lub wyjechać na wypoczynek mający na celu podreperowanie zdrowia psychicznego. Dlatego w tym przypadku ZUS nie może podważyć prawa do zasiłku chorobowego, argumentując to np. nieobecnością chorego w swoim domu. Pamiętaj! W czasie zwolnienia lekarskiego nie można podejmować się żadnej innej pracy zarobkowej.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Chcesz zacząć więcej zarabiać? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
3.9/5 (7)