Reklama

L4 od psychiatry: jak długo trwa? Ile jest płatne?

Zwolnienie od psychiatry należy się każdej osobie, która w danym okresie swojego życia potrzebuje chwili na wypoczynek oraz regenerację swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto więc wiedzieć, jak długo trwa, ile jest płatne i czy ZUS może podważyć L4 od psychiatry!

zwolnienie od psychiatry

Pamiętaj! Nigdy nie bój się prosić o pomoc. Jeśli więc czujesz się źle i potrzebujesz duchowego wsparcia, zgłoś się do specjalisty, który w każdym aspekcie będzie w stanie ci pomóc. Miej również na uwadze, że zwolnienie od psychiatry nie pojawi się na twoim świadectwie pracy. Jeśli więc zależy ci na opinii publicznej i nie chcesz, aby twój przyszły pracodawca dowiedział się o twoich problemach, nie masz się o co martwić. Sprawdź -> depresja z powodu pracy. Jak „załatwić” zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Zwolnienie od psychiatry

L4 od psychiatry jest zwykłym zwolnieniem lekarskim wystawianym przez specjalistę, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób czy zaburzeń psychicznych. Aby otrzymać takie zwolnienie, psychiatra musi stwierdzić, że obecny stan psychiczny pacjenta wyklucza go z obowiązku wykonywania pracy. Może być to spowodowane ciężką sytuacją życiową (śmierć kogoś bliskiego, depresja, zaburzenia lękowe) czy zawodową (mobbing lub ostracyzm w pracy). W związku z tym przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy i omówiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące zwolnienia od psychiatry, z którymi powinieneś się zapoznać.

Ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?

Liczba dni zwolnienia lekarskiego od psychiatry zależy od diagnozy, nasilenia objawów i wybranego sposobu leczenia, które często polega na farmakoterapii i psychoterapii. W zależności od potrzeb pacjenta L4 może być na bieżąco przedłużane. Nie może jednak przekroczyć przepisowych 182 dni, czyli maksymalnie pół roku. Tyle trwa również zwolnienie lekarskie wydawane przez lekarza rodzinnego. W związku z tym oba te zaświadczenia niczym się nie różnią. Ważne! Zwolnienia lekarskiego nie może wystawić psycholog czy psychoterapeuta, ponieważ nie mają oni uprawnień lekarza psychiatrii.

Sprawdź koniecznie: Schizofrenia a praca. Czy osoba cierpiąca na schizofrenię może pracować zawodowo?

L4 od psychiatry – ile procent płatne?

Zgodnie z artykułem 92 Kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe w tym przypadku wynosi 80 proc. podstawy wynagrodzenia (w przypadku zwolnienia nie dłuższego niż 33 dni). Jeśli jednak lekarz zdecyduje się je przedłużyć, to pacjent otrzymuje wtedy zasiłek chorobowy w tym samym wymiarze, co poprzednio.

Zwolnienie od psychiatry – kiedy płatne 100%?

Jeśli choroba była spowodowana wypadkiem w drodze do lub z miejsca pracy, wtedy pracownikowi od samemu początku L4 należy się 100 procent wynagrodzenia chorobowego, a następnie 100 procent zasiłku przez maksymalnie 182 dni. Z kolei, gdy psychiatra zdecyduje się je przedłużyć, pacjentowi należy się wtedy świadczenie rehabilitacyjne przysługujące nie dłużej niż 12 miesięcy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pracodawca już po trzech miesiącach trwania świadczenia rehabilitacyjnego ma prawo na podstawie art. 53 Kodeksu pracy rozwiązać umowę z pracownikiem. Dlaczego? Ponieważ długie zwolnienie lekarskie może pracodawcę narazić na szkody związane z działaniem jego firmy. Sprawdź, L4 a zwolnienie z pracy.

Ważne! Podstawą do wypłaty wynagrodzenia w czasie L4, zasiłku chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego jest posiadanie ważnego ubezpieczenia oraz regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. Takie świadczenia należą się na przykład wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Zgodnie z § 7 ustawy 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim, zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania – jednakże nie później, niż 4. dnia po badaniu.

Natomiast według § 7 ust. 3 L4 może być również wystawione wstecz, jednak nie więcej niż trzy dni poprzedzające dzień badania lekarskiego. Taki zabieg dopuszczalny jest jedynie wtedy, kiedy wynik badania wskazuje, iż w tym okresie pracownik był niezdolny do świadczenia pracy.

Reasumując: według przepisów prawa, pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie od psychiatry na trzy dni wstecz przed planowanym badaniem lekarskim. Lekarz psychiatra ma jednak ten przywilej, że może wystawić zwolnienie lekarskie jeszcze wcześniej, jeśli podejrzewa, że pacjent ma zaburzenie psychiczne, które wpływa na jego zdolność do oceny swojego postępowania.

Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim od psychiatry

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze ma prawo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego i sprawdzić, czy było rzeczywiście poprawnie wystawione. Takie kontrole mają miejsce choćby ze względu na popularyzację e-zwolnień. W trakcie kontroli Zakład dokonuje weryfikacji, czy w trakcie zwolnienia pracownik nie wykonuje innej pracy zawodowej lub wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli pracownik nie będzie obecny w domu w trakcie kontroli, wówczas ma prawo się usprawiedliwić.

W praktyce jednak bardzo ciężko jest potwierdzić występowanie dolegliwości natury psychicznej, zupełnie inaczej niż w przypadku przeziębienia czy choroby wirusowej. Z kolei zwolnienie od psychiatry zawiera zazwyczaj adnotację (na druku ZUS ZLA) o tym, że pracownik MOŻE CHODZIĆ.

W związku z tym ma on pełne prawo wyjść do apteki lub na zakupy, pójść na wizytę do swojego psychoterapeuty, na spacer lub wyjechać na wypoczynek mający na celu podreperowanie zdrowia psychicznego. Dlatego w tym przypadku ZUS nie może podważyć prawa do zasiłku chorobowego, argumentując to np. nieobecnością chorego w swoim domu. Pamiętaj! W czasie zwolnienia lekarskiego nie można podejmować się żadnej innej pracy zarobkowej.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Chcesz zacząć więcej zarabiać? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – co mówić podczas wizyty?

Niektórzy pracownicy idą do psychiatry, ponieważ chcą dostać zwolnienie. Nie wiedzą jednak co powiedzieć, aby nie wyjść na roszczeniowych. Pracownik oczywiście ma prawo czuć, że jego stan zdrowia nie jest wystarczający do tego, by mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza psychiatry.

To on decyduje, czy pracownik rzeczywiście potrzebuje zwolnienia lekarskiego. Zatrudniony może oczywiście zasugerować podczas wizyty, że chętnie skorzystałby ze zwolnienia lekarskiego. Jak to zrobić? Co mówić podczas wizyty, by uzyskać zwolnienie lekarskie? Przede wszystkim prawdę. Skoro pracownik nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami w pracy ze względu na zły stan zdrowia, powinien powiedzieć, jakie czynniki zdrowotne na to wpływają.

Warto mówić o swoich uczuciach, emocjach i przemyśleniach, które sprawiają, że pracownik nie jest w stanie pracować. W przypadku np. stale obniżonego poczucia nastroju lekarz może przykładowo stwierdzić depresję, ale nie tylko. To on jest w stanie na podstawie dolegliwości ocenić, czy wskazane jest uznanie czasowej niezdolności do pracy.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od psychiatry a wyjazd

Często pracownik przebywający na L4 boi się wychodzić z domu ze względu na posądzenie o brak zasadności pobytu na zwolnieniu lekarskim. Jednak wychodzenie z domu niewiele ma wspólnego z faktyczną zdolnością do pracy. Pacjenci przebywający na zwolnieniu lekarskim mają prawo jak najbardziej wychodzić z domu. Jest to wręcz wskazane w sytuacji, gdy ich nastrój jest obniżony.

Oczywiście przeciwwskazanie stanowi sytuacja, w której lekarz nie zaleca wychodzenia z domu. Pacjenci mogą także wyjeżdżać w celach rekreacyjnych. Również za granicę. Pod warunkiem, że nie jest to wyjazd do pracy zarobkowej. Warto także zwrócić uwagę na kod w zwolnieniu lekarskim, ponieważ wskazuje on, czy pacjent pozostający na zwolnieniu lekarskim może się poruszać, czy powinien zostać w domu.

Zwolnienie dyscyplinarne a L4 od psychiatry

Zwolnienie dyscyplinarne to taka forma zwolnienia, której pracownicy bardzo chcą uniknąć. W świadectwie pracy znajduje się adnotacja o zwolnieniu dyscyplinarnym, co może skutkować problemami w znalezieniu nowej pracy. Dzieje się tak, ponieważ świadczy to o tym, że pracownik dopuścił się nagannego zachowania. Zwolnienie dyscyplinarne pracodawca może przeprowadzić np., gdy pracownik naruszył przepisy regulaminu pracy, czy etyki zawodowej.

Przykładową sytuację stanowi kradzież w pracy przedmiotów o dużej wartości, czy spożywanie w pracy alkoholu. Zwolnienie dyscyplinarne może mieć miejsce także wtedy, gdy wynikająca z choroby niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż przez pół roku.

Zwolnienie dyscyplinarne a długa niezdolność do pracy

Argumentem do zwolnienia jest także niezdolność do pracy trwająca dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Gdy pracownik zatrudniony był u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

To przypadki wypowiedzenia natychmiastowego w przypadku, gdy pracownik tak naprawdę nie ponosi winy. Są to przypadki, w których pracodawca nie musi przejmować się już ochroną przed zwolnieniem w czasie choroby.

Czy psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie online?

W trakcie pandemii transformacja cyfrowa uległa przyspieszeniu. Aby ograniczyć bezpośredni kontakt i ryzyko zarażenia COVID-19, te wizyty, które nie wymagały obejrzenia ciała pacjenta, zaczęły być realizowane w ramach teleporady lub przez Internet.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zwolnienie lekarskie zostało wystawione online. Lekarz psychiatra jak najbardziej ma prawo wystawić elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich tylko drogą elektroniczną, nawet podczas wizyty stacjonarnej. Dzięki temu nie trzeba dostarczać zwolnienia pracodawcy osobiście. Kontrowersje budzą natomiast zwolnienia lekarskie online, które wystawiane są w zaledwie w kilka minut za cenę kilkudziesięciu złotych.

Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry zostaje w papierach?

Teoretycznie zwolnienie wystawione przez lekarza psychiatrę w części widocznej dla pracodawcy nie zawiera informacji na temat konkretnych przyczyn niezdolności. Jednak długotrwała nieobecność może zwrócić uwagę pracodawcy, który może się po prostu domyślić, że niezdolność może mieć związek z chorobą natury psychicznej.

Informacja na temat przebywania na zwolnieniu lekarskim jest później ujęta w świadectwie pracy. Dlatego przyszły pracodawca także może zwrócić na to uwagę. Nie stanowi to jednak powodu do wstydu, ponieważ choroby i zaburzenia psychiczne są coraz powszechniejsze i warto dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Oceń artykuł
3.5/5 (11)