Reklama

Od kiedy 26 dni urlopu dla wszystkich? Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy

Ustawodawca chce wprowadzić 26 dni urlopu dla wszystkich zatrudnionych. Jest to jeden z najważniejszych punktów nowych przepisów prawa pracy. Sprawdź, od kiedy wejdzie w życie 26 dni urlopu dla wszystkich.

małżeństwo korzysta z 26 dni urlopu dla wszystkich

Na tę chwilę osoba, która dopiero wchodzi na rynek pracy, nabywa prawo do 21 dni urlopu wypoczynkowego. Z kolei Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiło projekt nowelizacji przepisów prawa dotyczący wprowadzenia 26 dni urlopu dla wszystkich, bez względu na staż pracy. Jest to zaraz obok pracy zdalnej oraz równości płac niezależnie od płci i kolory skóry, najważniejszy punkt nowych przepisów. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyszło nawet z propozycją 35 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, kiedy najwcześniej ukaże się projekt ustawy o 26 dniach urlopu. Poznaj również inne propozycje związków zawodowych, które obecnie poddane są konsultacjom społecznym.

26 dni urlopu dla wszystkich: od kiedy?

Według informacji podanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt przepisów dotyczący 26 dni urlopu dla wszystkich pojawi się najwcześniej w kwietniu bieżącego roku. – Na razie trwają rozmowy partnerów, czyli związków zawodowych, strony rządzącej i przedsiębiorców. Projekt ten budzi bowiem dużo kontrowersji – komentował w “Business Insider” Piotr Bocianowski, adwokat, mediator i specjalista z zakresu prawa pracy. Obecnie trwają rozważania i konsultacje społeczne na temat trzech następujących wariantów:

  • pięć dodatkowych dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem pracy;
  • 26 dni urlopu dla wszystkich pracowników, bez względu na ich staż pracy;
  • 31 dni urlopu zamiast 26 dni w danym roku rozliczeniowym (czyli nawet półtora miesiąca urlopu wypoczynkowego, włącznie z weekendami).

26 dni urlopu dla wszystkich najlepszym wariantem

Jak informują eksperci z “Business Insider” na tę chwilę najlepiej została przyjęta propozycja wprowadzenia 26 dni urlopu dla wszystkich, bez względu na staż pracy. Bardzo prawdopodobne, że właśnie ten wariant znajdzie się w nowych przepisach prawa pracy. Z kolei najgorzej wypadł pomysł związków zawodowych dotyczący wprowadzenia pięciu dodatkowych dni urlopu dla pracowników z trzydziestoletnim stażem. Jak czytamy na portalu, jest to główny punkt sporny między pracodawcami a związkami w Radzie Dialogu Społecznego.

Ustawa o 26 dni urlopu będzie najmniejszym obciążeniem dla pracodawców

Dlaczego przedłużenie dni urlopu bez względu na staż pracy oznaczałoby najmniejsze obciążenie dla pracodawców? Duża część młodych pracodawców ma wykształcenie wyższe, przez co w ciągu nawet dwóch lat mogą zdobyć prawo do pełnego urlopu. Co więcej, najmłodsi pracownicy, ze względu na ich staż pracy, statystycznie otrzymują najmniejsze wynagrodzenie. Przez co realny koszt dodatkowych 26 dni urlopu dla wszystkich byłby dla pracodawcy relatywnie najmniejszy.


Szukasz pracy w Krakowie? Aplikuj na nasze oferty praca Kraków

Oceń artykuł
5/5 (1)