Nowy wiek emerytalny 2021: sprawdź zasady!

Trwają prace nad wprowadzeniem zmian w emeryturach. Nowy wiek emerytalny od 2021 roku zależeć ma od stażu pracy. Problem powstaje jednak wtedy, gdy młoda kobieta zostanie zatrudniona w wieku 20 lat i zacznie pobierać świadczenie mając 55 lat. Jak dokładnie mają funkcjonować emerytury stażowe? Kiedy wejdą w życie?nowy wiek emerytalny 2021

Trwają prace nad emeryturami, które miałyby zależeć od stażu pracy. To znaczy, że nowy wiek emerytalny 2021 dla kobiet wynosiłby 35 lat pracy, a dla mężczyzn – 40 lat pracy. W Polsce od 2017 roku świadczenie emerytalne można pobierać już od 60. roku życia dla kobiet i 65. roku życia dla mężczyzn. Jednak jak przyznał prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem “Wprost”, wprowadzenie emerytur stażowych wcale nie jest takie proste. “Solidarność”, która wyraziła poparcie tego projektu, planuje wprowadzić dodatkowy warunek.

Na czym polega nowy wiek emerytalny 2021?

Emerytury stażowe to pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, który został zaakceptowany przez “Solidarność”. Wciąż trwają nad nim prace, podczas których pojawiło się kilka nieścisłości.

Nowy wiek emerytalny od 2021 roku polegać ma na liczbie przepracowanych lat. W przypadku kobiet – 35 lat, mężczyzn – 40 lat. Jednak według ekspertów, ich świadczenia emerytalne ostatecznie byłyby bardzo niskie. Ponadto problem pojawia się także w momencie, kiedy np. młoda kobieta w wieku 20 lat rozpocznie pracę i mając 55 lat pójdzie na emeryturę.


Zobacz też: Zajdzie konieczność podniesienia wieku emerytalnego? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń!


“Solidarność” chce wprowadzić zmiany do emerytur stażowych

Aby nowy wiek emerytalny 2021 miał rzeczywiście sens, “Solidarność” chce wprowadzić dodatkowy warunek. Polegałby on na tym, że emeryt musiałby mieć zgromadzony kapitał, który pozwoliłby na wypłatę 120 proc. minimalnej emerytury.

Na biurko prezydenta trafiło jeszcze kilka innych pomysłów, które są obecnie analizowane. Wśród nich jest projekt Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie emerytur stażowych z ekspertyzą dr hab. Ryszarda Szarfenberga profesora Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy wiek emerytalny 2021 wejdzie w życie?

Niestety, projekt wprowadzenia nowego wieku emerytalnego 2021 utknął w tak zwanym “martwym punkcie”. Miał on trafić do Sejmu w grudniu 2020 roku, natomiast jak dotąd jest na ten temat cicho.


Szukasz pracy w Katowicach? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Katowice 

Oceń artykuł
4.7/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora