Reklama

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej: podwyżki dla pracowników socjalnych

Jakiś czas temu doszło do zmian dla pracowników pomocy społecznej. Pełnią oni niezwykle ważne funkcje i pomagają wielu osobom, które znalazły się w kryzysach lub zmagają się z problemami społecznymi lub rodzinnymi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało ustawę, w której pracownicy społeczni mieliby otrzymywać wyższe dodatki finansowe za swoją pracę. Podwyżki są jednak tylko częścią zmian, które planują wprowadzić rządzący w celu poprawy warunków pracy w tym zawodzie. Jak rzeczywiście przebiegają prace nad ustawą? Czy udało się wprowadzić podwyżki?

Podwyżki dla pracowników socjalnych
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_82834931_grupa-ludzi-biznesu-omawianie-biznes-planu-w-biurze.html

Resort rodziny szykuje ogromne zmiany dla pracowników pomocy społecznej. Wyższe datki za pracę w terenie czy pomoc psychologiczna to tylko część poprawek, które ministerstwo zamierza znowelizować w ustawie.

 

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają pracę nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Resort chce między innymi zwiększyć datki dla pracowników socjalnych za pracę w terenie, zwiększyć dodatek za wywiady środowiskowe oraz wyłączyć z minimalnego wynagrodzenia zasadniczego za pracę. Głównym celem ministerstwa jest poprawa warunków pracy pracowników socjalnych. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Ministerstwo ma jednak nadzieję, iż jeszcze w tym roku trafi on do Sejmu. Ile wyniosą podwyżki dla pracowników socjalnych? Jakie zajdą zmiany? Sprawdź!

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej: dla kogo?

– Podstawowe zmiany dotyczą m.in. pracowników socjalnych. Chcemy maksymalnie umożliwić wykonywanie tego zawodu większej grupie osób, oczywiście zachowując standardy takie jak ukończenie odpowiednich studiów – informuje w rozmowie z PAP (Polska Agencja Prasowa) wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej: czego dotyczą?

Zmiany resortu w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej dotyczą między innymi:

  • Skrócenia terminu przyznania prawa do dodatkowego urlopu dla pracowników socjalnych (z pięciu do trzech lat)
  • Podwyżki dodatku do wynagrodzenia
  • Wprowadzenie pomocy psychologicznej dla pracowników w ośrodkach pomocy społecznej oraz powiatowych centrach pomocy rodziny w przypadku sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu
  • Wprowadzenie szkoleń dla pracowników socjalnych, w celu podniesienia bezpieczeństwa osobistego podczas wykonywania czynności zawodowych

Na stronie Samorzad.pap.pl czytamy, iż doprecyzowano również zadania pracownika poprzez poszerzenie katalogu przedmiotowego możliwego wsparcia, udzielanego nie tylko w celu przeciwdziałania pojawiających się w pracy problemom, ale również w przypadku ich łagodzenia oraz zapobiegania.

Wiceszef MRiPS zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przewiduje zaostrzenie kary za nielegalne prowadzenie działalności. Kara zależeć będzie od liczby osób pracujących w danej placówce. Na przykład: kiedy w ośrodku zatrudnionych jest od 11 do 30 osób, mandat wynosić będzie 20 tys. złotych.

Podwyżki dla pracowników socjalnych: ile zwiększy się datek?

– Proponujemy także zwiększenie dodatku terenowego dla pracowników socjalnych z 250 zł do 400 zł – informuje Szwed w rozmowie z PAP.

Powyższy dodatek nie będzie wliczony przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.

Jesteś ciekaw, ile wynosi twoja płaca netto (na rękę)? Sprawdź to – pomoże Ci nasz kalkulator wynagrodzeń 2020!

Oceń artykuł
5/5 (1)