Czy wiedziałeś, że w euro można płacić również poza Unią Europejską? Sprawdź listę, w jakich państwach zapłacisz z użyciem tej waluty. Z tego artykułu dowiesz się również, czy w polskim sklepie zapłacisz w euro i kiedy w końcu Polska zrezygnuje ze złotego.
Czy euro jest tylko w Unii Europejskiej?
Waluta euro obowiązuje w krajach należących do strefy euro. Jednak ta waluta nie jest stosowana wyłącznie przez państwa członkowskie UE. Obecnie 20 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęło euro jako własną walutę.
Z euro korzystają również takie państwa i terytoria zależne jak Andora, Gujana Francuska, Monako, czy San Marino. W tym przypadku zawarły one porozumienie z unią, żeby posługiwać się walutą wspólnotową.
Czarnogóra i Kosowo, mimo że nie należą do Unii Europejskiej to, bez porozumienia z Europejskim Bankiem Centralnym, wprowadziły na swoim terytorium euro.
Poza tym euro jest drugą najpopularniejszą walutą międzynarodową po dolarze amerykańskim. Dzięki temu ta waluta jest powszechnie akceptowana w różnych zakątkach świata.
W jakich państwach można płacić euro?
W Unii Europejskiej oficjalną walutą euro zapłacisz w 20 krajach, które tworzą unię gospodarczą i walutową. Należą do nich:
- Austria,
- Belgia,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Niemcy,
- Malta,
- Portugalia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Włochy.
W 2025 roku do wymienionych krajów UE dołączy również Bułgaria. Poza wskazanymi powyżej krajami europejska waluta obowiązuje na terytoriach zależnych Francji.
Euro jest walutą rozliczeniową także w krajach poza euro strefą. Są to kraje, które korzystały z walut większych państw sąsiadujących. Dobrym przykładem są tutaj Włochy i San Marino czy Watykan.
Euro jako waluta zostało wprowadzone również w nowo utworzonych państwach takich jak Czarnogóra i Kosowo. Zrezygnowały one z emisji własnych pieniędzy, aby wybrać stabilną europejską walutę. Przy czym wprowadzenie euro jako waluty krajowej w tym przypadku odbyło się bez umowy z UE.
Oto lista krajów i terytoriów poza UE, które przeprowadzają wszystkie transakcje w euro:
- Andora,
- Czarnogóra,
- Gujana Francuska,
- Gwadelupa,
- Kosowo,
- Martynika,
- Majotta,
- Monako,
- Reunion,
- San Marino,
- Saint-Barthélemy,
- Saint-Martin,
- Saint-Pierre i Miquelon,
- Watykan.
Jakie państwa Unii Europejskiej mają inne waluty?
Jednak nie wszystkie kraje UE przystąpiły do strefy euro. W związku z tym nadal używają swoich narodowych znaków pieniężnych. Wśród nich są:
- Bułgaria – lew bułgarski (BGN).
- Czechy – korona czeska (CZK).
- Dania – korona duńska (DKK).
- Polska – złoty polski (PLN).
- Rumunia – lej rumuński (RON).
- Szwecja – korona szwedzka (SEK).
- Węgry – forint węgierski (HUF).
Główną przyczyną nieobowiązywania euro jako środka płatniczego w tych krajach jest niespełnienie kryteriów konwergencji. Jeżeli ten warunek będzie spełniony oraz będzie poparcie społeczeństwa dla waluty wspólnotowej, to wtedy kraj członkowski może podjąć kroki do zmiany na wspólną walutę.
Wyjątkiem tutaj jest Dania, która wynegocjowała prawo do nieprzyjmowania euro, które zostały uzgodnione w traktacie z Maastricht.
Czy w polskim sklepie można płacić w euro?
W Polsce obowiązuje złoty polski i tą walutą można płacić za produkty i usługi. Jednak w niektórych miejscach są przyjmowane płatności w innych walutach. Najczęściej możesz płacić za zakupy w euro przy granicy kraju. Dotyczy to głównie hoteli, restauracji i sklepów, które są w obszarach turystycznych.
Ogólnie to, czy zostanie zaakceptowana płatność w euro, zależy od decyzji właściciela sklepu. Warto przy tej okazji podkreślić, że w takich sytuacjach właściciel przeliczy transakcje według własnego kursu. Często taki kurs przeliczeniowy euro jest niekorzystny w porównaniu do wymiany walut w kantorze, czy płatności kartą płatniczą. Zwłaszcza jeżeli korzystasz z karty wielowalutowej.
Dlatego, jeżeli chcesz zapłacić w euro, to wcześniej zapytaj, czy jest taka możliwość sprzedawcy oraz jaki kurs wymiany ustali. Pamiętaj, że w takiej sytuacji reszta wydawana jest w złotówkach. Dlatego zastanów się, czy nie lepiej będzie wypłacić gotówkę z bankomatu lub znaleźć najbliższy kantor wymiany walut.
Kiedy Polska wprowadzi euro?
Nie ma wyznaczonej konkretnej daty wejścia Polski do strefy euro. Co prawda Polska wraz z przystąpieniem do unii w 2004 roku, zobowiązała się do wprowadzenia waluty wspólnoty. Jednak aby to zrobić, musi spełnić warunki konwergencji. Obejmują one takie zagadnienia jak ustabilizowanie cen, kursu PLN i stóp procentowych, czy zdrowe finanse publiczne.
Na razie ze względów ekonomicznych i społecznych nie ma planów, aby Polska miała zastąpić swoją walutę euro. Zwłaszcza pod kątem wpływu na gospodarkę krajową i standard życia polskich obywateli. Jednak dyskusje na ten temat ciągle wracają wśród polityków.
Artykuł sponsorowany