Reklama

Ratownictwo medyczne – co robić po studiach?

Ratownictwo medyczne to niezwykle ważne studia, które kształcą przyszłych ratowników medycznych. Profesja ta oprócz wiedzy wymaga także powołania. Jak wyglądają studia na kierunku ratownictwo? Jakie zatrudnienie czeka na absolwentów?

ratownictwo medyczne - ratownik medyczny w pracy

Ratownik medyczny to jeden z najważniejszych specjalistów w każdym systemie państwowym. Jego praca obciążona jest duży m ryzykiem i odpowiedzialnością za zdrowie i życie drugiego człowieka. Osoby, które zdecydują się studiować ratownictwo medyczne, przygotowują się do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Praca ta polega na udzielaniu pierwszej pomocy w kryzysowych sytuacjach, gdy występuje zagrożenie życia i zdrowia. Zawód ratownika medycznego zasługuje na najwyższy szacunek społeczny i uznanie, ponieważ nie jest to praca, którą mogą wykonywać wszyscy. W tym wypadku sama wiedza nie wystarczy – konieczne są naturalne predyspozycje, mocny charakter i niezwykła odporność psychiczna na stres i zdarzenia traumatyczne. Jak dokładnie wyglądają studia na kierunku ratownictwo medyczne? Czy absolwenci tego kierunku nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy jako ratownik?

Jak wyglądają studia na kierunku ratownictwo medyczne?

Studia z zakresu ratownictwa medycznego to studia pierwszego stopnia (na studiach licencjackich), które trwają 3 lub 4 lata – w zależności od uczelni. Po obronie pracy licencjackiej i zdobyciu tytułu licencjata absolwenci studiów mogą podjąć pracę zawodową w zespołach ratownictwa medycznego. Jednak zanim to nastąpi, muszą jeszcze zdać z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Z Ratownictwa Medycznego, w skrócie „PERM”.

Na studiach odbywają się zajęcia wykładowe, w których biorą zazwyczaj udział wszyscy studenci z jednego roku oraz zajęcia ćwiczeniowe praktyczne i teoretyczne, które przekazują gruntowną wiedzę z zakresu medycyny ratowniczej i wpajają umiejętności praktyczne umożliwiające podjęcie działań takich jak medyczne czynności ratunkowe.

Jakie kompetencje ma absolwent kierunku ratownictwo medyczne?

Zawód ratownika medycznego wymaka określonych kompetencji zawodowych, którzy pretendenci do tej pracy zdobywają podczas studiów z ratownictwa medycznego. Absolwenci przygotowani są z zakresu udzielania pierwszej pomocy (kwalifikowanej pierwszej pomocy) oraz wykonywania badania fizykalnego, dzięki któremu można podjąć dalsze decyzje medyczne.

Ratownicy medyczni muszą mieć rozległą wiedzę medyczną z różnych dziedzin, ponieważ jadąc na miejsce zgłoszenia, nie wiadomo, jaki dokładnie problem napotkają. Podstawą jest oczywiście perfekcyjna znajomość anatomii i różnych odstępstw medycznych, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo istotna jest także wiedza z zakresu farmakologii i jej działań niepożądanych.

Warto także zaznaczyć, że w przyszłych ratownikach medycznych studia kształcą także psychologiczne kompetencje miękkie. Dlaczego kładziony jest na to nacisk? Ponieważ zdolności komunikacyjne oraz przeprowadzenie skutecznego wywiadu medycznego na miejscy wypadku jest bardzo istotne, jednak często znacznie utrudnione. Dla wielu poszkodowanych wezwanie karetki pogotowia wiąże się z sytuacją traumatyczną, w której znaleźli się pierwszy raz w życiu. Uniemożliwia to prowadzenie logicznej rozmowy i przekazanie ratownikom kluczowych informacji takich jak np. zażywane leki, bądź schorzenia stałe. Studia z zakresu ratownictwa medycznego skutecznie przygotowują ratowników na tego rodzaju sytuacje.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ratownictwo medyczne?

Rekrutacja na studia medyczne w zakresie ratownictwa medycznego opiera się na wynikach egzaminu maturalnego. Brane pod uwagę są między innymi takie przedmioty jak biologia, chemia czy matematyka. Warto jednak zaznaczyć, że proces rekrutacyjny zależy przede wszystkim od danej uczelni, jej wymagań oraz przelicznika punktowego. Mimo to każda szkoła wyższa stosuje lepszą punktację dla przedmiotów rozszerzonych – dlatego warto podejść do tematu matury poważnie i postarać się uzyskać jak najlepsze wyniki z przedmiotów rozszerzonych.

Uniwersytety pod uwagę biorą także terminowość złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów w tym także obowiązkowych wyników badań poświadczonych przez lekarza medycyny pracy. Praca w ratownictwie medycznym wymaga bowiem dobrego stanu zdrowia.

Tryb studiów na kierunku ratownictwo medyczne

Edukacja dostępna jest na 30 uczelniach państwowych oraz 14 uczelniach prywatnych. Studia można podjąć w dwóch trybach – do wyboru są studia stacjonarne i niestacjonarne. Pierwsza opcja, czyli inaczej studia dzienne wiążą się z państwową bezpłatną nauką. Oznacza to, że aby brać udział w zajęciach, nie trzeba uiszczać żadnej opłaty. Wykłady i ćwiczenia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych w budynku uczelni. Taki rodzaj studiów raczej wyklucza jednoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego, jednak pozwala na przyswojenie materiału z pomocą specjalistów.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku studiów niestacjonarnych, czyli zaocznych. Zajęcia w tej formie dostępne są na uczelniach państwowych oraz na uczelniach prywatnych. Jednak w tym wypadku edukacja opiera się na opłacaniu czesnego – zazwyczaj rozdzielonego na semestr lub rok. Ceny wahają się od 4 tys. za rok akademicki do nawet 8 tys. Studia odbywają się w formule weekendowej w postaci zjazdów co dwa tygodnie lub w formie wieczorowej od poniedziałku do piątku. Warto się jednak upewnić przed wniesieniem opłaty, ponieważ studia wieczorowe często odbywają się także od rana. To opcja dla osób, które posiadają zobowiązania rodzinne lub chcą jednocześnie budować swoje CV. Niestety ten rodzaj studiów łączy się także z dużą ilością pracy własnej, ponieważ większość materiału trzeba przyswoić w domu bez pomocy wykładowców.

Program studiów i przedmioty

Program studiów koniecznych do wykonywania zawodu ratownika medycznego może nieznacznie różnić się w zależności od uczelni, jednak wiedza przekazywana na tym kierunku jest jednolita. W ten sposób dba się o jednakowo wysoki poziom przygotowania studentów.

Przyszły ratownik medyczny wykształcony według ujednoliconego programu może spodziewać się na studiach przedmiotów takich jak:

  • procedury ratunkowe przedszpitalne,
  • medyczne czynności ratunkowe lub organizacja medycznych czynności ratunkowych,
  • medycyna katastrof,
  • medycyna ratunkowa,
  • zdrowie publiczne,
  • anatomia,
  • psychologia,
  • socjologia
  • podstawy filozofii i etyki
  • patologia,
  • zakażenia w ratownictwie medycznym,
  • biologia i mikrobiologia,
  • epidemiologia.

Co robić po studiach na kierunku ratownictwo medyczne?

Praca po studiach ratownictwa medycznego czeka na wielu absolwentów. Ofert jest dużo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie zatrudnienie mogą podjąć osoby, które ukończyły studia?

Przede wszystkim praca czeka w zespołach ratownictwa medycznego, centrach powiadamiania ratunkowego i szpitalnych oddziałach ratunkowych, czyli w państwowym ratownictwie medycznym. Oprócz tego ratownicy medyczni mogą pracować jako instruktor pierwszej pomocy i w charakterze instruktora pierwszej pomocy udzielać szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i zachowania w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Wiedza o medycznych czynnościach ratunkowych przyda się także w jednostkach straży pożarnej oraz innych służbach ratowniczych takich jak między innymi WOPR lub GOPR.

Deficyt zawodowy ratowników medycznych

Obecnie w kraju obserwujemy deficyt zawodowy lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz ratowników medycznych. Sytuacja robi się coraz poważniejsza, ponieważ obecna kadra za kilka lat uda się na zasłużony emerytalny odpoczynek, a na ich miejsce nie ma chętnych.

Sytuacja ta może wynikać, z faktu, że dla wielu osób zaangażowanie włożone w naukę i przygotowanie zawodowe nie jest współmierne z oferowanymi w tej pracy stawkami finansowymi. Dodatkowo wielu ludzi odstraszają długie zmiany w szpitalu. Ratownik medyczny to także zawód o dużym ryzyku wypadkowości, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których osoba udzielająca pomocy zostaje zaatakowana przez innych uczestników zdarzenia, którzy nie np. nie lubią poszkodowanego lub są pod wpływem substancji odurzających.

Należy jednak zaznaczyć, że w państwowym ratownictwie medycznym możliwe jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i świadczenie swoich usług jako ratownik medyczny. Obie strony podpisują wtedy stosowną umowę określająca ilość godzin w miesiącu oraz stawkę. Często jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla ratowników, ponieważ mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie lub zdecydować się na dodatkowe godziny w innej placówce.

Oceń artykuł
1/5 (1)