Reklama

Praca Chrzanów — rynek pracy w Chrzanowie

Praca w Chrzanowie to przede wszystkim zatrudnienie w handlu. Stolica powiatu chrzanowskiego to także rozwijający się przemysł, który daje zatrudnienie sektom mieszkańców. Jak dokładnie wygląda rynek pracy w Chrzanowie? Gdzie szukać stabilnego zatrudnienia?

Praca Chrzanów - widok na Chrzanów

Chrzanów to piękne miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Miasto po części leży na terenach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Tereny wokół Chrzanowa to bujne bory sosnowe i buczyny. Region ten cechuje się także znacznym udziałem terenów podmokłych, dzięki czemu powiat słynie z bogatej fauny i floty charakterystycznej dla bagnistych ekosystemów. Samo miasto świetnie odnajduje się w tym naturalnym otoczeniu i stało się jego częścią. Mimo że Chrzanów nie jest ośrodkiem turystycznym i nie kojarzy się z charakterystycznymi zabytkami, to jednak co roku miasto odwiedza kilka tysięcy turystów chcących poznać najpiękniejsze zakamarki kraju, a Chrzanów z pewnością się do nich zalicza. Jednak czy oprócz urokliwych uliczek, miasto jest w stanie zagwarantować przyjazne warunki do życia? Jak wygląda rynek pracy w Chrzanowie? Gdzie szukać zatrudnienia?

Praca Chrzanów: analiza lokalnego rynku pracy

Chcąc poznać lokalny rynek pracy, musimy przestudiować wiele aspektów gospodarki Chrzanowa. Miasto ma bogate tradycje kupieckie. Z czasem do handlu dołączy także przemysł, w tym produkcja żywności, materiałów budowalnych, czy mebli. Co ciekawe miasto ma w swojej historii także epizod związany z przemysłem wydobywczym. Przed wojną na terenie miasta działała jedna z pierwszych kopalń głębinowych rud cynku i ołowiu. Niestety doszło do zatopienia szybów. Po II Wojnie Światowej kopalnia została osuszona, a wydobycie wznowione. Trwało to przez około 15 lat. Obecnie w jednym z szybów funkcjonuje ujęcie wody pitnej dla miasta.

Aktualnie miasto pełni funkcję jednego z ważniejszych ośrodków handlowych w województwie. Po restrukturyzacji przemysłu, mieszkańcy w większości poświecili się pracy w handlu detalicznym. Powstały też liczne sklepy wielkopowierzchniowe oraz centra handlowe. Pełnią one funkcję zarówno rozrywkową dla wielu mieszkańców Chrzanowa, jak i stanowią znaczną odnogę gospodarki miasta, zapewniając kilkaset miejsc pracy.

Chrzanów posiada także kilka większych zakładów, które możemy zaliczyć do głównych pracodawców w mieście. Są to między innymi:

  • Zakłady Mięsne UNIMIĘS,
  • Hydro,
  • Dan Cake Polonia,
  • Seppeler,
  • Centrum Handlowe MAX
  • Park Handlowy Kasztelania

Oprócz tego w mieście funkcjonują także średnie i małe firmy, choć prym wiodą mikroprzedsiębiorstwa opierające się na samozatrudnieniu lub zatrudniające maksymalnie 9 osób. Większość z nich trudni się handlem detalicznym, jednak zauważalny jest także odsetek usługowy i budowlany.

Co ciekawe, w Chrzanowie możemy zaobserwować dość wysoką stopę bezrobocia. Może być to związane ze sporym odsetkiem osób trudniących się rolnictwem i pracami okołorolniczymi. Pod koniec 2021 roku stopa bezrobocia w Chrzanowie wynosiła aż 7%, co znacznie przewyższa statystyki całego województwa małopolskiego, którego wynik w tym samym czasie sięgał 4,6%. Czynnikiem pozytywnym jest z pewnością fakt, że odsetek osób bezrobotnych w wieku produkcyjnym systematycznie spada.

Zawody deficytowe: Praca Chrzanów

Analizując konkretny rynek pracy, warto skorzystać z wyników badań przeprowadzonych przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki tym analizom możemy co roku poznać dane dotyczące zawodów deficytowych, zawodów w równowadze oraz zawodów w nadwyżce na krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym rynku pracy. Takie dane to święta wskazówka dla osób, które dopiero zastanawiają się jaką drogę zawodową wybrać lub rozważają rebranding.

Zawody deficytowe to wedle tego co znajdziemy na stronie Barometru Zawodów:

to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Jak w takim razie wygląda sytuacja na chrzanowskim rynku pracy? Możemy zaobserwować zapotrzebowanie kadrowe pracodawców z różnych branż, a przede wszystkim z sektorów takich jak:

  • oświata
  • budownictwo
  • transport
  • medycyna
  • księgowość
  • HR
  • prace fizyczne

Poszukiwani są zarówno nauczyciele na każdym stopniu nauczania, jak i fachowcy tacy jak cieśle i ślusarze budowlani. Duże zapotrzebowanie obserwujemy także na kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. W deficycie znajdują się także lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni — razem z nauczycielami i kierowcami tworzą grupy zawodowe, na które zapotrzebowanie obserwujemy w całym kraju.

Chrzanowskie firmy borykają się również ze zbyt małą liczbą mechaników, operatorów maszyn, specjalistów ds. HR, księgowych, logopedów, specjalistów ds. zarządzania, magazynierów oraz robotników fizycznych.

Praca Chrzanów — Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie

Instytucją, która odpowiedzialna jest za zaplanowanie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w powiecie, jest oczywiście urząd pracy. Instytucje rynku zajmują się także wypełnianiem obowiązków państwa w zakresie promocji zatrudnienia i łagodzenia skutków bezrobocia. W powiatowym urzędzie pracy nie tylko skorzystasz z giełdy ogłoszeń, ale również możesz podjąć się stażu, który zapewni Ci atrakcyjną pozycję do CV, a także chwilowy dopływ gotówki, który zazwyczaj wynosi więcej niż zasiłek dla bezrobotnych. Dodatkowo urząd świadczy także wszelką pomoc niezbędną bezrobotnym i poszukującym pracy:

  • prowadzi szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe
  • organizuje spotkania dotyczące tworzenia dokumentów aplikacyjnych i prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych
  • oferuje darmowe doradztwo zawodowe
  • Oferuje dofinansowania na własną działalność gospodarczą

Aktualne ogłoszenia — praca Chrzanów

Szukając pracy, warto przez jakiś czas śledzić wszystkie ogłoszenia o pracę. Dlaczego? Dzięki temu zbudujesz sobie obraz aktualnego rynku pracy, poznasz zapotrzebowanie pracodawców, a także zorientujesz się jakie umiejętności i kwalifikacje potrzebne są do osiągnięcia zadowalających Cię wynagrodzeń. Oto kilka skróconych przykładów stanowisk, na które odbyła się rekrutacja:

  • Zastępca kierownika sklepu — planowanie i organizowanie pracy zespołu, profesjonalna obsługa klienta przy kasie fiskalnej oraz na sali sprzedaży, odpowiedzialność za realizację procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sklepu, zapewnienie standardów pracy sklepu (umowa o pracę).
  • Specjalista ds. obsługi klienta — kompleksowa obsługa zamówień i zapytań ofertowych klientów, monitoring możliwości produkcyjnych oraz raportowanie stanu produkcji względem zapotrzebowań klientów (umowa o pracę).
  • Operator produkcji — obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych, dbanie o porządek stanowiska pracy, wypełnianie dokumentacji systemowej, przestrzeganie zasad BHP i PPOŻ (umowa o pracę).
  • Pracownik biurowy — wprowadzanie faktur zakupowych, wystawianie faktur sprzedażowych, obsługa administracyjna biura, kontrola ubezpieczeń dot. pojazdów firmowych, współpraca z brokerem, obsługa klientów (umowa o pracę/ możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na szkoleniach firmowych).
  • Kucharz — przygotowanie potraw zgodnie ze standardami firmy, dbanie o jakość i o estetykę przygotowanych i serwowanych potraw, realizacja zamówień na wynos (na początek umowa zlecenie/później umowa o pracę).

Gdzie szukać ofert pracy w Chrzanowie?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto znać różne możliwości zatrudnienia. W taki sposób można łatwo odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy. W poszukiwaniu pracy możesz udać się do urzędu pracy, jednak jest to instytucja nastawiona na osoby bezrobotne. W przypadku, jeśli chcesz zmienić pracę lub jesteś na okresie wypowiedzenia, warto poszukać pracy poprzez serwisy internetowe nastawione na komunikację między pracodawcami a kandydatami do pracy. Jest to obecnie najpopularniejszy sposób zarówno poszukiwania pracowników, jak i poszukiwania pracy.

Oceń artykuł
1/5 (1)