Reklama

Kompozytor – zakres obowiązków

Kompozytor to osoba zajmująca się muzyką. Tworzy, układa i projektuje dźwięki w taki sposób, aby komponowały się w melodyjną całość. Na czym jeszcze polega praca kompozytora?

Kompozytor - kompozytor w trakcie tworzenia utworu muzycznego

Każdy z nas lubi muzykę. Jedni słuchamy muzyki pop, inni szaleją w rytm rapowych kawałków. Niezależnie od naszych preferencji, nie idzie się nie zgodzić, co do tego, że mimo ogromu gatunków muzycznych dostępnych na rynku, to jednak muzyka klasyczna uważana jest za królową tej dziedziny. Jest to muzyczna sztuka, która zaliczana jest do tej samej dziedziny jak obraz lub rzeźba. Stanowisko kompozytora kojarzy się właśnie z muzyką poważną, choć kompozytorami możemy nazwać także osoby tworzące inne rodzaje muzyki. Jak wygląda praca kompozytora? A przede wszystkim — kim tak właściwie jest kompozytor?

Kto to jest kompozytor?

Termin kompozytor odnosi się do twórców komponujących przy użyciu notacji muzycznych. Inaczej możemy powiedzieć, że kompozytor to twórca utworu muzycznego, jego warstwy melodyjnej. Kompozycja, która powstaje w ten sposób, powinna być harmonijna i „przyjemna” dla ucha odbiorcy. Choć oczywiście jeśli mówimy o muzyce jako o sztuce, możemy znaleźć także utwory, które tej harmonii w sobie nie mają, a nadal są w pewien sposób pożądane przez słuchaczy.

Zawód kompozytora kojarzy się przede wszystkim z muzyką klasyczną. Szczególnie że w pamięci większość z nas wryły się nazwiska największych kompozytorów takich jak Beethoven, Mozart, czy Chopin. Nie da się także ukryć, że przy tworzeniu tego rodzaju muzyki, kompozytor musi odznaczać się nadzwyczajnym kunsztem, wiedzą, a przede wszystkim talentem i wrażliwością na dźwięki. W przypadku muzyki popularnej często do tworzenia melodii używa się programów komputerowych i specjalnych urządzeń, co oczywiście też wymaga pewnych umiejętności, jednak jest nieporównywalne z tworzeniem muzyki poważnej.

Kompozytorzy — na czym polega praca kompozytorów?

Praca kompozytora to przede wszystkim praca w studiu nagraniowym, na sali muzycznej lub we własnym domu. Często w początkowej fazie tworzenia muzycy i kompozytorzy szukają inspiracji w sobie tylko znanych miejscach i tam powstają pierwsze rysy przyszłego utworu.

Kompozytorzy łączą ze sobą pojedyncze dźwięki, aby w ten sposób stworzyć linię melodyczną, która następnie tworzy np. muzykę poważną lub rozrywkową. Takie łączenie wymaga pokładów kreatywności i wiedzy, a także wrażliwości na muzykę i dźwięki. Wielu twórców używających nowoczesnych programów, również wykazuje się taką wrażliwością i wyczuciem dźwięku, mimo pracy z profesjonalnym sprzętem, który znacznie ułatwia proces twórczy.

Zakres obowiązków kompozytora

Tak naprawdę ciężko wyznaczyć ogólny zakres obowiązków kompozytora. Jest to praca artystyczna, której nie da się zamknąć w sztywnych ramach i podciągnąć pod hasło „zakres obowiązków”. Oczywiście możemy spróbować określić, czym zajmuje się większość kompozytorów, jednak warto mieć na uwadze, że będzie to pewnego rodzaju szkic, tego, na czym dokładnie polega ich praca.

Kompozytor, jako twórca utworów muzycznych zajmuje się:

  • tworzeniem linii melodyjnej
  • wyborem muzyków i instrumentów odpowiednich do kompozycji
  • nagraniem kompozycji

Kompozytor – jak zostać kompozytorem?

Aby zostać profesjonalnym kompozytorem muzycznym, musisz skończyć szkołę muzyczną. Szczególnie jeśli zależy ci na tworzeniu muzyki klasycznej. Na studiach i w szkole poznasz tajniki zawodu, nauczysz się jeszcze większej wrażliwości artystycznej i poszerzysz swoje horyzonty twórcze. Także bardzo ważna jest technika, która umożliwia stworzenie harmonijnej linii melodycznej.

Kompozytor, jako profesjonalny, zawodowy twórca utworu muzycznego, powinien posiadać potwierdzenie swoich umiejętności dyplomem wyższej szkoły, takiej jak między innymi akademia muzyczna. Oczywiście wielu twórców używających terminu „kompozytor” ma wrodzony talent i swoje umiejętności opiera na samokształceniu, jednak jeśli nie należysz do tej grupy lub chcesz rozwinąć swoje zdolności, warto pomyśleć o takiej szkole.

Jak wiadomo termin „kompozytor” odnosi się szczególnie do osób tworzących muzykę poważną, jednak czasy się zmieniają, dlatego kompozytor to także twórca bardziej nowoczesnego brzmienia. Jeśli chcesz podjąć pracę jako kompozytor, najlepiej przygotować własny materiał, z którym będziesz mógł zacząć podbijać branżę. Spróbuj nawiązać współpracę z jakąś wytwórnią lub pojedynczym artystą. Możesz ogłosić się w Internecie na swoich social mediach lub utworzyć kanał na Youtube i rozpowszechniać swoje utwory. Natomiast idąc bardziej w stronę muzyki klasycznej, powinieneś skupić się na szukaniu ogłoszeń w filharmoniach lub bezpośrednio u konkretnych zespołów. Często kompozytorzy działają na własnej działalności, tworząc własne utwory, które później prezentują na konkursach lub branżowych wydarzeniach.

Kompozytor: praca

Co ciekawe kompozytor może znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, nawet tych, które na pierwszy rzut oka nie mają z komponowaniem zbyt wiele wspólnego. Do takich współprac zaliczamy między innymi te, które kompozytor podejmuje z twórcami… gier komputerowych! Z racji tego, że gry komputerowe rozwijają się w zawrotnym tempie i zyskują coraz większą popularność, twórcy starają się coraz wyżej podnosić własną poprzeczkę. Dzięki temu dbają o każdy szczegół, a już tym bardziej o profesjonalną ścieżkę dźwiękową stworzoną specjalne dla konkretnej gry.

Kompozytor pracę znajdzie także w filharmonii, szkole muzycznej lub wytwórni. Ponadto umiejętności, jakie posiada kompozytor, są nieocenione przy tworzeniu filmów i programów, ponieważ to właśnie muzyka odpowiada w dużej mierze za cały klimat filmu.

Oceń artykuł
1/5 (1)