Jak zostać aktorem? Ile zarabia aktor? Plusy i minusy pracy w zawodzie

Niektórym dzieciom rodzice mówią, że zostaną w przyszłości aktorami. Karierę w teatrze wróżą już na podstawie wyróżniania się w szkolnych przedstawieniach. Predyspozycje do tego, kto nadaje się na aktora, rzeczywiście można zauważyć już w wieku szkolnym. Niemniej droga do zagrania w filmie jest długa i trudna. Jak zostać aktorem? Ile zarabiają aktorzy? Jakie są plusy i minusy pracy w tym zawodzie?

Jak zostać aktorem, jak zostać aktorką?

Twoim największym marzeniem jest zostać aktorem? Możesz rozpocząć przygodę na planie filmowym jako statysta. Nie zapomnij o zdobyciu wykształcenia aktorskiego. Talent to nie wszystko — lepiej porzucić mrzonki o wielkiej karierze rozpoczętej na jednym castingu. Aby reżyser mógł Cię docenić, musisz ciężko pracować. Może masz predyspozycje, które pomogą Ci osiągnąć sukces? Niektóre rodzaje charakterów lepiej nadają się do zawodu aktorskiego.

Praca w świecie filmu czy na deskach teatru?

Aktorzy pracują na deskach teatrów, grają w filmach, serialach i reklamach. Podkładają także głos do animacji i słuchowisk. Wielu aktorów łączy pracę w kilku miejscach, czasem, aby zarobić na życie, muszą niestety pełnić też inne role. Niektórzy są oszałamiająco bogaci, inni sfrustrowani, często myślą o porzuceniu swojej pasji na rzecz bardziej intratnego zajęcia.

Najlepsze kwalifikacje trzeba posiadać, aby zostać dobrym aktorem teatralnym. Grając w jakimś serialu czy filmie, możliwe jest powtórzenie danej sceny czy ponowne zerknięcie na tekst. Aktor teatralny nie ma takiej możliwości, zawsze gra na żywo przed publicznością, musi więc być doskonale przygotowany i opanować umiejętność improwizacji.

Wykształcenie równie ważne, co talent

Aby zostać profesjonalnym aktorem, należy ukończyć studia aktorskie i zdobyć dyplom. Niestety nie ma dróg na skróty. Studia wyższe zapewnią jednak wiedzę m.in. z zakresu historii teatru i filmu, przygotują do roli aktora, wypleniają mało pomocny stres i pokazują jakie ćwiczenia wykonywać, aby np. doskonalić, tak ważną, dykcję. Jesteśmy zdania, że osoba z małym talentem i predyspozycjami, może zostać aktorem, ale osobie posiadającej talent i bazującej tylko na nim, będzie bardzo ciężko przebić się w tym świecie zawodowym.

Samo wykształcenie to nie tylko nauka zawodu. Podczas kształcenia poznaje się ludzi związanych z filmem i teatrem lub reklamami, obraca w środowisku, w którym reżyserzy i producenci poszukują osób do swojej obsady. Dzięki temu dużo łatwiej rozpocząć karierę i faktycznie zostać aktorem.

Wymóg posiadania wykształcenia kierunkowego dotyczy zwłaszcza aktorów teatralnych i filmowych. Także grupy filmowe, realizujące seriale, będą wymagać ukończonej szkoły aktorskiej. Wyjątkiem są producenci, popularnych w ostatnim czasie, paradokumentów. Mowa o tytułach takich jak „Trudne sprawy” czy „Dlaczego ja”. Ekipa tych produkcji jest skłonna zatrudniać osoby bez wykształcenia i doświadczenia. Pamiętaj jednak, że dostając taki angaż, nie zarobisz wiele, zmierzysz się z dużą konkurencją, a taka pozycja w Twoim portfolio nie będzie należała do najbardziej cenionych. Niemniej na pewno pozwoli to obeznać się z pracą przed kamerą oraz da pierwsze doświadczenie castingowe.

Nie tylko uczelnia wyższa pomoże w zostaniu aktorem, choć ta jest na pewno najlepsza. Niemniej również inne szkoły zapewniają zajęcia przydatne do obrania tej profesji. Można postawić na szkołę policealną lub inną prywatną placówkę prowadzoną np. przez doświadczonych aktorów. Zawsze jednak trzeba liczyć się z koniecznością pozytywnego przejścia, bardziej lub mniej, wymagającego egzaminu wstępnego, który będzie sprawdzał naturalne predyspozycje do pracy w tym zawodzie.

Jak zostać aktorem w młodym wieku?

Przyszli aktorzy często zaczynali swoją przygodę z obieraniem ról od udziału w programach telewizyjnych dla dzieci i grania w lokalnych kołach teatralnych. Organizowane są również castingi dla najmłodszych. Warto być pod opieką doświadczonych mentorów aktorstwa, którzy objaśniają niuanse zawodu i zawsze skierują na odpowiednie przesłuchanie i dadzą szansę, aby móc zaistnieć. Pewne jest, że im wcześniej zaczniemy zdobywać doświadczenie, tym szybciej zacznie to procentować. Osoba zainteresowana pracą aktora jako zajęciem na życie, powinna jak najwcześniej odgrywać różne role nawet w małym, szkolnym zespole teatralnym.

Jak zostać aktorem dubbingowym?

Zawód aktora dubbingowego polega na użyczaniu swojego głosu postaciom z bajek i różnych produkcji animowanych. To także tworzenie słuchowisk radiowych i innych, czytanie książek i wcielanie się w role w nich zawarte, odgrywanie przedstawienia, ale nie przed widzem, a przed słuchaczem.

W zawodzie aktora, nie tylko dubbingowego, ważna jest bardzo dobra dykcja. Aktorstwo dubbingowe stawia jednak głos aktora na czołowej pozycji. Musi on być przyjemny lub/i charakterystyczny. Aby zyskać jakieś szanse do pełnienia tej profesji, nie wolno mieć najmniejszej wady wymowy i trzeba dużo ćwiczyć. Aparat mowy to narząd, który może być udoskonalany i tego właśnie wymaga aktorstwo dubbingowe.

Aby wykonywać tę profesję, także warto skończyć studia aktorskie. Można rozpocząć pracę, jako lektor albo radiowiec. Trzeba zbudować portfolio, które da możliwość pochwalenia się swoim głosem i doświadczeniem w używaniu go.

Jak zostać aktorem bez szkoły aktorskiej?

Aby zdobyć rolę w którymś z filmów, seriali czy też przedstawień, bez odpowiedniego wykształcenia, trzeba zaciekle kolekcjonować nowe doświadczenia aktorskie. Wybieranie się na castingi ogłaszane w Internecie i działalność w jakimś lokalnym zespole teatralnym lub filmowym to absolutna podstawa. Nie przeczymy, że może się tak zdarzyć, że któryś casting zapewni wymarzoną rolę. Niemniej nie warto nastawiać się na to, że będzie to już na początku kariery. Zostanie aktorem, który zarabia przyzwoicie i otrzymuje wiele propozycji współpracy, to ciężka praca. Ale na pewno warto ją podjąć, aby spełnić swoje aktorskie marzenie.

Kto nadaje się na aktora?

Można wyróżnić predyspozycje, które cenione są w zawodzie aktora. Na pewno pomoże charyzma, umiejętność radzenia sobie ze stresem, przyjemny głos, po prostu talent, ale także cierpliwość i wytrwałość. Kandydat powinien umieć grać ciałem — sztuczność wyklucza dobrego aktora. Szybkie uczenie się, zapamiętywanie i przyjemność podejmowania improwizacji pomogą przy konieczności uczenia się tekstu. Cenieni są także muzykalni aktorzy, którym niestraszny taniec oraz śpiew. Z odgrywaniem ról często wiążą się te elementy, zwłaszcza w teatrach muzycznych, przy musicalach albo w dubbingu.

Ile zarabia aktor?

Paranie się aktorstwem nie zawsze jest zajęciem intratnym. Musimy rozczarować tych, którzy myśleli, że zawsze jest to zawód wysoce opłacalny.

Najwięcej zarabiają aktorzy filmowi, serialowi i teatralni, którzy posiadają staż, rozpoznawalność i wypracowaną renomę. Wymaga to jednak czasu, ciężkiej pracy, często dobrego zaplecza (np. rodziców aktorów), a i nie rzadko szczęścia. Dajmy na to, osoba żyjąca w małej miejscowości, będzie miała mniej możliwości, aby zabłysnąć na scenie.

Na co dzień najwięcej zarabia się w reklamie, ale bywa to postrzegane jako gorszy rodzaj aktorstwa i raczej nigdy nie obierany, jako ten docelowy.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl, które zbiera ankiety o wypłatach osób zatrudnionych w poszczególnych zawodach, określa obecne średnie miesięczne wynagrodzenie aktora na 3,2 tys. zł brutto. To wcale nie dużo. Także dane GUS-u, o wynagrodzeniach w poszczególnych częściach Polski, nie określają zawodów zawiązanych z kulturą i rozrywką jako najlepiej opłacanych — wręcz przeciwnie.

Statyści i odgrywający role, np. serialach paradokumentalnych, mogą najczęściej liczyć na wypłaty za poszczególny dzień zdjęciowy. Są to kwoty w granicach 150-250 zł. Niemniej nie jest to zajęcie na pełen etat i z mniej stabilnym rodzajem umowy.

Plusy i minusy bycia aktorem

W zawodzie aktorki czy też aktora zdarzają się lepsze i gorsze chwile. Na plus możemy wyróżnić spełnianie się — ten zawód to zdecydowanie realizacja swoich pasji. Dobrą stroną jest także sława, poklask, rozpoznawalność, jeśli ktoś lubi być w centrum uwagi. Może to być jednak zaliczane także do wad. Minusem jest długa i ciężka droga do zyskania rozpoznawalności i wypracowania renomy. Studia aktorskie są wymagające, a ze względu na dużą ilość chętnych i restrykcyjne wymogi egzaminów wstępnych, ciężko się na nie dostać. Minusem są także zarobki i brak stabilności pracy. Teatr nie jest rozrywką dla mas i nawet sława gwiazd seriali czy filmów w końcu przemija.

Oceń artykuł
5/5 (1)