Reklama

Prewencja rentowa ZUS. Co to jest i kto może z niej skorzystać?

Prewencja rentowa ZUS to sposób na przeciwdziałanie niezdolności do pracy. Metoda obejmuje szereg działań mających na celu zaktywizowanie osób z dolegliwościami. Dowiedz się, kto może skorzystać z prewencji rentowej, a także jakie formy świadczenia w ramach prewencji ZUS oferuje i jak o nie wnioskować. Czy to coś kosztuje?

zus - prewencja rentowa - kobieta ze złamaną nogą

Prewencja rentowa ZUS jest skierowana do osób, które muszą podjąć leczenie, by móc pracować. Prewencja ZUS najczęściej dotyczy rehabilitacji, której część kosztów pokrywa właśnie zakład. W jej ramach ZUS przeprowadza także badania w zakresie analizy przyczyn niezdolności do pracy powstałych w czasie pracy lub z jej powodu. Działania dotyczą także pośredniego wsparcia chorych. Obejmują dofinansowanie wydarzeń naukowych na temat rehabilitacji i niezdolności do pracy (kongresów, konferencji). Prewencja ZUS to element programu uszczelniania systemu rentowego. Dzięki przedsięwzięciu zmniejsza się liczba wypłacanych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Co to jest prewencja rentowa?

Prewencja rentowa z ZUS dotyczy osób, które minimum od 30 dni pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli przypadek choroby danej osoby nie jest ciężki i istnieje szansa na jej powrót do pracy, to ZUS stara się w tym pomóc. Chorzy kwalifikujący się do skorzystania z prewencji rentowej to najczęściej ludzie z chorobami krążenia czy ruchu. Prewencja rentowa ZUS to nie tylko ukłon w stronę pracowników, lecz także sposób na ograniczenie wydatków. Im więcej osób powróci do pracy, tym mniej funduszy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznaczy na świadczenia z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS – prewencja rentowa. Jak działa?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiera umowy z ośrodkami rehabilitacyjnymi. Wybiera te, które spełniają określone wymagania w zakresie prawa, kadr, infrastruktury i wyposażenia medycznego. Sanatoria z ZUS-u najczęściej znajdują się w miejscowościach uzdrowiskowych, które sprzyjają regeneracji. Wybór ośrodków poprzedza opublikowany w ogólnopolskich dziennikach konkurs ZUS. Rehabilitacja odbywa się w trybie stacjonarnym (sanatorium ZUS) lub ambulatoryjnym np. w przychodni, do której pacjent musi dojeżdżać.

Dla kogo jest prewencja rentowa ZUS? Kto kieruje do ośrodka? 

Prewencja rentowa ZUS jest dla osób, którym grozi brak możliwości podjęcia zatrudnienia ze względu na niepełną zdolność. Warunkiem jest szansa na odzyskanie sprawności i powrót do pracy. Chorego na rehabilitację może posłać lekarz w trakcie kontroli. W przeciwnym razie kryterium formalnym do skorzystania z sanatoria ZUS jest ubezpieczenie w zakładzie i pobieranie jednego ze świadczeń: 

  • zasiłku chorobowego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego (przysługuje także w okresie starania o nadanie prawa do świadczenia), 
  • renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy (przysługuje także w okresie starania o nadanie prawa do świadczenia). 

Praca w Częstochowie i innych miastach województwa śląskiego jest dostępna na GoWork.pl


Prewencja rentowa ZUS – wniosek

Aby skorzystać z prewencji ZUS, należy udać się z wnioskiem do dowolnej placówki Zakładu. Wniosek za chorego może także wypełnić lekarz (online) w momencie wystawiania zwolnienia lekarskiego. Skierowanie do sanatorium z ZUS kandydat otrzymuje od lekarza orzecznika ZUS po uprzednim badaniu. Dokładny termin i miejsce rehabilitacji jest ustalane dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu z pracownikiem Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS. Dostępność ośrodków jest zmienna.  Dokument, który trzeba złożyć to wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Wypełnia go lekarz. Warto go jednak wstępnie przygotować. Jak go wypełnić? Prewencja rentowa ZUS (formularz) musi zawierać takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • adres i dane kontaktowe,
  • rozpoznanie medyczne w języku polskim,
  • opinię o tym, czy pacjent po przeprowadzeniu rehabilitacji ma szansę odzyskać zdolność do pracy,
  • dokumentację medyczną,
  • informację o rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS.

Niestety lekarz nie zawsze wyrazi pozytywną opinię w sprawie skorzystania z prewencji ZUS. Odmowa lekarza jest ostateczna. W tym przypadku odwołanie od decyzji ZUS nie jest możliwe. 


Pobierz: ZUS prewencja rentowa – druk


Jak długo trwa prewencja rentowa ZUS? Kto płaci?

Prewencja ZUS obejmuje rehabilitację przez 24 dni. W razie takiej konieczności ordynator może wydłużyć czas leczenia. Rehabilitacja lecznicza kończy się otrzymaniem karty o przebiegu leczenia i z opisem stanu zdrowia. Po 8 tygodniach można otrzymać skierowanie na turnus rehabilitacyjny. To ZUS płaci za rehabilitację i leczenia chorego. Ponadto pokrywa także koszty zakwaterowania wyżywienia i dojazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego (pod warunkiem wyboru najtańszego środka komunikacji publicznej). W przypadku organizacji wydarzeń o rehabilitacji i zapobieganiu niezdolności do pracy można natomiast uzyskać 10% dofinansowania kosztów przedsięwzięcia w wysokości maksymalnej 20 000 zł. Wniosek o pomoc w wydarzeniu należy złożyć na dwa miesiące przed jego terminem.

Jakich chorób dotyczy leczenie prewencyjne ZUS? 

Prewencja ZUS oferuje rehabilitację wspierającą narządu ruchu np. po wypadkach, w przypadku problemów z krążeniem, a także schorzeń:

  • układu oddechowego,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • narządu głosu.

Lekarz w ramach prewencji ZUS dobiera indywidualny program rehabilitacji leczniczej, zabiegów i zajęć pacjenta. W ich skład wchodzą np.:

  • kinezyterapia indywidualna, zbiorowa,
  • ćwiczenia w wodzie,
  • fizykoterapia,
  • leczenie polem elektromagnetycznym,
  • rehabilitacja psychologiczna, 
  • treningi relaksacyjne, 
  • pogłębianie wiedzy o żywieniu i chorobach cywilizacyjnych,
  • zajęcia ze znajomości zagrożeń wobec zdrowia występujących w miejscu pracy,
  • lekcje z praw i obowiązków pracownika i pracodawcy, 
  • instruktaż na temat indywidualnej rehabilitacji w domu. 

Prewencja rentowa ZUS to niecodzienna pomoc na odzyskanie formy i predyspozycji zawodowych osób z trudnościami. Trzeba mieć na uwadze, że sanatorium z ZUS i rehabilitacja w ramach prewencji jest dedykowana tylko tym osobom, które po działaniach mają szansę na odzyskanie zdolności do pracy.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)