Powstała kolejna Czarna Księga barier. Poznaj problemy polskich przedsiębiorców w UE

Kolejna Czarna Księga barier wskazuje na ograniczenia, z jakimi wciąż muszą mierzyć się przedsiębiorcy, którzy marzą o działalności na terenie Unii Europejskiej. Co, tym razem znalazło się na liście „księgi”? Poznaj bariery utrudniające działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców.

bariery utrudniające działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców - czarna księga barier

Minęło już 17 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej, a mimo to wciąż ograniczają nas liczne bariery gospodarcze. Druga edycja Czarnej Księgi barier to raport ukazujący trudności, z jakimi muszą zmierzyć się polscy przedsiębiorcy, którzy chcą poszerzyć swoją działalność na rynku UE.

Czarna Księga barier – co to?

Pierwsza Czarna Księga barier została wydana na początku 2020 roku. Wówczas ukazała bariery rozwojowe polskich przedsiębiorców na arenie Unii Europejskiej. Z racji tego, że pierwsza edycja dokumentu została bardzo dobrze odebrana przez społeczeństwo, Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii postanowiło wydać drugą edycję raportu. Jednocześnie, jak można przeczytać na stronie ministerstwa, w księdze wskazane są same bariery, a nie państwa UE, które je stwarzają. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie piętnowania niekorzystnych dla Polaków państw.  

Co zawiera Czarna Księga barier? 

Czarna Księga barier w większości jest zbiorem przypadków, które przedsiębiorcy bezpośrednio zgłaszają ministerstwu. W księdze możemy poznać bariery utrudniające działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców w sześciu różnych branżach. W najnowszej edycji barier jest aż 20. 

Przykładowe bariery utrudniające działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców:

  • obowiązkowe oznaczenie wszystkich pojazdów ciężarowych i autokarów, 
  • ograniczenia w delegowaniu pracowników będących obywatelami państw trzecich,
  • prace legislacyjne, których celem jest zwiększenie udziału żywności krajowej, 
  • konieczność założenia w państwie rachunku bankowego w celach podatkowych.

Dlaczego bariery utrudniające działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców wciąż nie zostały zniesione?

Raport ministerstwa wskazuje na złożoność barier i ich odmienny charakter, utrudniający ich zniesienie. Jak można przeczytać na stronie ministerstwa, ograniczenia znane z pierwszego wydania Czarnej Księgi Barier nie zostały rozwiązane, za to pojawiły się nowe. Część z nich powstała pod wpływem pandemii. Raport ma zostać przekazany Komisarzowi do spraw Rynku Wewnętrznego Thierry’emu Bretonowi oraz innym państwom członkowskim. 


Odkryj najlepsze oferty pracy w Poznaniu!


Premier Jarosław Gowin zachęca przedsiębiorców do dokonywania zgłoszeń o barierach, które dotknęły ich bezpośrednio. Ma to pomóc w skutecznym rozwiązaniu trudności. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: sekretariatDSE@mrpit.gov.pl.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora