Reklama

Praca PZU S.A. – jakie warunki pracy zapewnia lider ubezpieczeń?

PZU S.A. to firma znana na polskim rynku od dekad. Przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe nie tylko znane jest z wysokiej jakość usług, lecz również jako dobry pracodawca. PZU zatrudnia m.in. w obszarze obsługi klienta, sprzedaży, czy IT. Sprawdź, jak pracuje się w PZU S.A.

Praca PZU - mężczyzna rozmawiajacy przez telefon i trzymający laptopa

Istnieją takie przedsiębiorstwa, które są obecne w życiu wielu pokoleń. Na świecie taką firmą jest Coca Cola, czy McDonald’s. W Polsce natomiast możemy wyróżnić m.in. PZU S.A. – Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Wieloletnie utrzymanie się na rynku znanych firm nie jest przypadkowe. To suma działań zarządu firmy zarówno na rynku produktów i usług, jak i wewnątrz przedsiębiorstwa. Konieczne jest zapewnienie dobrych miejsc pracy. Zatrudnieni muszą czuć się w firmie komfortowo, wiedzieć, że są docenieni, a ich praca ma sens. Dzięki temu są zaangażowani w rozwój przedsiębiorstwa i pielęgnują je, dbając o wyniki i PR. W konsekwencji firma odnosi sukces i utrzymuje się na rynku przez lata, realizując swoje usługi. Filarem działania firmy jest ich zespołowa praca. PZU także dba o komfort i rozwój swoich pracowników. Jak?

Profil działalności PZU

Historia PZU sięga aż XIX wieku. Jednak początkowa działalność firmy opierała się na zupełnie innych zasadach niż dziś. Niegdyś było to przedsiębiorstwo państwowe, lecz na przełomie lat 2000 podjęto decyzję o prywatyzacji. Obecnie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm ubezpieczeniowych w Polsce, którą klienci cenią za profesjonalizm, a pracownicy za standardy zatrudnienia. Grupa PZU wywodzi się z pierwszego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce. Jej początki sięgają 1803 roku. Mimo że firma ma tak obszerną tradycję, to nie stoi w miejscu, a stara się rozwijać z duchem czasu. Wdraża innowacyjne rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji, przeprowadza audyty rynkowe, ocenia ryzyko, współpracuje z kontrahentami.

Według informacji zgromadzonych na stronie PZU grupa świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Jest to najbardziej rozpoznawalna marka w Polsce – działa w ubezpieczeniach na życie, ubezpieczeniach majątkowych, obszarze produktów inwestycyjnych, emerytalnych, ochrony zdrowia, bankowości. Współpracuje z gigantami na polskim rynku jak np. Lot, czy Allegro. Firma stara się dbać o komfort klientów, realizuje ich potrzeby. Jednym z rewolucyjnych rozwiązań jest Biuro Prostego Języka, które dąży do uproszczenia pism i informacji, dzięki czemu wszyscy klienci są w stanie zrozumieć intencje wynikającą z treści.

PZU jako pracodawca

PZU to jeden z największych pracodawców w Polsce. Zgodnie z informacjami ujęte na stronie pracodawcy firma zatrudnia około 150 000 osób. PZU stara się budować konkurencyjne miejsca pracy, które motywują do wykonywania obowiązków. Osoby zatrudnione biorą udział w ciekawych projektach – nie każdy pracownik musi mieć wiedzę z zakresu ubezpieczeń. W PZU dostępna jest praca w wielu obszarach. Pracownicy mogą się rozwijać w firmie nie tylko przez szkolenia, lecz także poprzez kontakt z doświadczonymi ekspertami w branży.

PZU działa również marketingowo w podniesieniu swojego znaczenia jako pracodawcy. Przeprowadza różne kampanie. Bada, czy pracownicy w firmie czują, że wykonywana przez nich praca ma sens i czerpią z tego satysfakcję. Efekty kampanii, z którymi można zapoznać się na stronie PZU, potwierdzają, że pracownicy są zadowoleni ze swojego miejsca pracy. PZU jako pracodawca został wielokrotnie wyróżniony. Przykład stanowi wyróżnienie przez redakcję Markapracodawcy.pl z godłem Friendly Work Place 2021. Wyróżnienie to efekt dobrze prowadzonej polityki personalnej i rozwoju pracowników w PZU.

Firma została doceniona za relacje z pracownikami, rozwój, oferowane benefity, tworzone miejsce pracy i możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. To efekt nowoczesnej polityki personalnej PZU i konsekwencji, jakie dają partnerskie relacje oraz inwestycja w rozwój pracowników. Inna nagroda, jaka trafiła do PZU to HR Najwyższej Jakości 2022 – certyfikat przyznany za zastosowanie najlepszych praktyk i promowanie wysokich standardów w obszarze polityki kadrowej. To potwierdzenie rzetelności PZU jako pracodawcy i innowacyjności w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.

Obszary zatrudnienia w PZU

Aby tak duża firma, jak PZU mogła działać sprawnie, potrzebne są wszechstronne działania. Dlatego też w firmie dostępnych jest kilka obszarów zatrudnienia, na przykład:

  • IT – tworzony przez ponad 1000 osób dział polega na projektowaniu, wytwarzaniu, testowaniu, wdrażaniu ponad 70 systemów PZU.
  • Contact center – w tym obszarze pracownicy rozmawiają z klientami, zajmują się doradztwem i pomocą. Kontaktują się z klientami telefonicznie lub online za pośrednictwem e-mail, czatu, wideo, czy Messengera.
  • Działalność ubezpieczeniowa – to podstawowy rodzaj działalności w firmie. Pracownicy tego obszaru dbają o ubezpieczenia klientów od ryzyk, zagrożeń zarówno standardowych, jak i niestandardowych.
  • Innowacja – pod tą enigmatyczną nazwą kryje się obszar rozwojowy PZU. Pracownicy tego działu analizują zmiany, strategie i działania projektowe.

Do innych obszarów, w których można poszukiwać pracy w PZU, należy obsługa klienta, sprzedaż, dział wsparcia w centrali. PZU zatrudnia również agentów.

Przykładowe stanowiska pracy w PZU

Przykładowe stanowiska pracy, jakie funkcjonują w PZU to:

  • Administrator baz danych – praca polega na instalacji, konfiguracji i administracji bazami danych, monitorowaniu wydajności i wykrywaniu problemów.
  • Ekspert ds. obsługi segmentu małych i średnich przedsiębiorstw – na tym stanowisku pracownik realizuje plany dotyczące utrzymania rentowności portfela klientów, sporządza oferty, reprezentuje je, przedstawia, monitoruje budżet i wspiera realizację celów sprzedażowych. W pracy przydaje się umiejętność analitycznego myślenia i znajomość rynku ubezpieczeń grupowych.
  • Analityk biznesowy – w zakres obowiązków pracownika wchodzi realizacja zadań w ramach projektów informatycznych w obszarze HR, koordynacja testów akceptacyjnych i prowadzenie dokumentacji. Pracodawca oczekuje dobrych umiejętności organizacyjnych.
  • Młodszy specjalista ds. harmonogramu – pracownik tworzy harmonogram pracy doradców, przeprowadza rozliczenia i organizuje przestrzeń pracy innych osób. W pracy ważna jest znajomość Microsoft Excel.
  • Doradca klienta – pracownik realizuje plany sprzedażowe, obsługuje klientów w zgodzie ze standardami PZU i stara się utrzymać te relacje. Kluczowa na tym stanowisku jest znajomość technik sprzedaży.
  • Administrator nieruchomości – jest to osoba odpowiedzialna za eksploatację nieruchomości, ich wyposażenie, dopełnienie formalności w zakresie umów najmu, sprawozdawczości. Oprócz doświadczenia i wykształcenia wyższego oraz znajomości prawa ważne jest także prawo jazdy kategorii B i gotowość do podróży.

Praca w PZU dla osób wchodzących na rynek pracy

W PZU bardzo ceni się doświadczenie, jednak firma chce również dawać szansę osobom, które jeszcze tego doświadczenia nie wypracowały. W ramach współpracy mają szansę zdobyć je w PZU, rozwijając dobre praktyki, które w przyszłości owocują w strukturach firmy. PZU organizuje płatne praktyki i staże. Mogą w nich wziąć udział studenci lub absolwenci. W trakcie praktyk uczestnicy są szkoleni, mogą liczyć na wdrożenie i opiekę ekspertów. Atmosfera jest komfortowa i sprzyja zdobywaniu doświadczenia zawodowego. PZU chce inwestować w rozwój młodych talentów już od momentu ich wejścia na rynek pracy, tak by mogli zdobyć cenione na rynku pracy umiejętności i rozwinąć swój potencjał w odpowiednim kierunku.

Praktyki odbywają się w dużych miastach w Polsce, między innymi we Wrocławiu, w Katowicach, czy w Warszawie. Stażyści otrzymują dobre wynagrodzenie, a pracodawca szanuje ich work-life balance. PZU szczególnie chętnie przyjmuje kandydatów z kierunku studiów z obszaru ekonomii, zarządzania, finansów, informatyki, czy prawa. Praktyki w PZU trwają trzy miesiące a staże 6 miesięcy. Na praktyki przyjmowani są studenci drugiego roku i absolwenci do roku po studiach, a na staże studenci minimum 3 roku i absolwenci do dwóch lat po studiach. PZU nawiązuje z uczestnikami umowę o praktykę absolwencką lub o pracę. System pracy przebiega w trybie hybrydowym. Praktykanci i stażyści biorą udział w szkoleniach, otrzymują doskonały wpis do CV, a po zakończeniu programu mogą liczyć na przedłużenie umowy i awans.

Atuty pracy w PZU

Komunikacja w PZU przebiega w sposób otwarty, hierarchia pracowników jest zatarta – wszyscy zwracają się do siebie na „Ty”. Pracodawca szanuje czas pracowników, pomaga im w rozwoju, a sam zakres obowiązków obejmuje ciekawe projekty o unikalnym charakterze. Wynagrodzenie w PZU jest zawsze na czas. Oprócz atrakcyjnej podstawy zatrudnieni otrzymują również premię i benefity. Atmosfera pracy jest przyjazna, współpracownicy są zróżnicowani. Praca w PZU jest stabilna, z firmą można związać się na lata. Centrala firmy znajduje się w Warszawie, lecz o zatrudnienie można starać się również w innych miastach. Pracownicy PZU Mogą skorzystać z takich benefitów jak:

  • Platforma kafeteryjna – karta sportowa, bilety do kina, oferty wypoczynkowe, bony zakupowe;
  • Fundusz Świadczeń Socjalnych – pomocny w trudnych sytuacjach;
  • oferty specjalne produktów bankowych i ubezpieczeniowych partnerów PZU;
  • zniżki na produkty – pracownicy PZU otrzymują nawet do 50% zniżki na produkty firmy;
  • świadczenia medyczne – zatrudnieni mogą skorzystać z prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia lekowego;
  • pracowniczy program emerytalny PPE – polega na gromadzeniu dodatkowych oszczędności na emeryturę.

Szczególnie ciekawa wydaje się oferta pracodawcy w zakresie aktywności fizycznej. W ramach firmy działa PZU Sport Team. Pracownicy mogą brać udział w treningach, zawodach np. w obszarze biegania, gier zespołowych jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna, a także narty, tańce, czy squash.

Praca w PZU jest stabilna, w oparciu o umowę o pracę. Na wielu stanowiskach można pracować w trybie hybrydowym i zjawiać się w biurze zaledwie w ciągu kilku dni w miesiącu.

Przebieg rekrutacji w PZU

Kandydaci do pracy w PZU na stronie pracodawcy mogą dokładnie zapoznać się z przebiegiem rekrutacji do firmy. W pierwszej kolejności muszą wybrać interesującą ofertę, a następnie wysłać swoje CV. Po tym, jak rekruterzy firmy zapoznają się z dokumentami, kontaktują się z kandydatem w celu zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa może się odbyć w formie stacjonarnej lub zdalnej. Niekiedy pracownik bierze również udział w dodatkowych etapach rekrutacji i jest poproszony o zrobienie zadania rekrutacyjnego. W zależności od stanowiska, o które ubiega się kandydat, może zostać poproszony o wypełnienie kwestionariusza osobowego badającego cechy jego osobowości. To pozwala na oszacowanie potencjału kandydata do pracy na konkretnym stanowisku. W firmie realizowane są również testy umiejętności – w szczególności analitycznych. Wszyscy kandydaci po zakończeniu rekrutacji otrzymują informację zwrotną na temat jej wyniku.

Oceń artykuł
1/5 (1)