Reklama

Jak i gdzie sprawdzić, czy firma ma NIP europejski? Wniosek, oczekiwanie

NIP europejski – weryfikacja tego numeru to podstawa zawarcia współpracy z zagranicznymi firmami. Polskie podmioty chcące dokonać transakcji z państwami Unii Europejskiej w celu identyfikacji podatkowej muszą wyrobić także swój europejski numer NIP. Dowiedz się, jak uzyskać numer oraz jak wygląda sprawdzenie NIP-u europejskiego w systemie VIES.

NIP europejski - gotówka

Od 1996 roku w Polsce większość przedsiębiorców obowiązuje numer identyfikacji podatkowej. Ten dziesięciocyfrowy kod pozwala namierzyć wszelkie operacje podatkowe dotyczące konkretnego podmiotu. Jednak działalność wielu firm wykracza poza Polskę. Jak identyfikowani są Polscy przedsiębiorcy poza granicami kraju? Do tego służy NIP europejski. Jak go założyć? 

NIP europejski – co to? 

Europejski NIP powstał w celu umożliwienia m.in. polskim przedsiębiorcom dokonywania transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Należy pamiętać, że europejski numer NIP ma zastosowanie wyłącznie do identyfikacji podatkowej transakcji z krajami członkowskimi UE. 

Czytaj także: Numer NIP – jak sprawdzić, kto go nadaje, jak wypełnić formularz?

Sprawdzenie NIP europejski – VIES. Jak sprawdzić, czy NIP europejski jest aktywny? 

Zarówno polscy, jak i zagraniczni kontrahenci jeszcze przed nawiązaniem współpracy mogą wymagać informacji o tym, czy przedsiębiorca posiada aktywny NIP europejski. Służy do tego system VIES. NIP europejski zostaje poddany kontroli aktywności statusu podatkowego.  Weryfikacja NIP-u europejskiego jest bardzo prosta. Wyszukiwarka VIES po wpisaniu danych (NIP-ów i krajów) zwraca informację na temat tego, czy NIP został zarejestrowany do czynności europejskich. Sprawdzenie NIP-u Europejskiego w VIES jest w pełni wiarygodne, ponieważ dane w systemie pochodzą z baz informacji krajowych administracji podatkowych.

europejski numer nip sprawdzenie -system vies


Dowiedz się również: czym jest REGON


NIP europejski. Jak wygląda? 

Europejski NIP przyznawany jest na podstawie już istniejącego polskiego numeru identyfikacji podatkowej. Jedyną różnicą jest dodawany na przodzie prefiks “PL”. 

NIP polski i NIP europejski – format: 

  • przykładowy NIP polski: 123-456-32-18,
  • NIP europejski – przykład: PL-123-456-32-18.

NIP europejski – jak uzyskać?

By otrzymać NIP europejski, wniosek o jego nadanie należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Tym samym, w którym wcześniej podatnik dokonał rejestracji VAT. Wniosek o NIP europejski przekazuje się na formularzu aktualizacyjnym VAT-R. Czy można uzyskać NIP europejski przez Internet? Tak. Możliwe jest również złożenie listowne lub klasycznie na miejscu w Urzędzie Skarbowym. 

NIP europejski wniosek: wzór

Formularz VAT-R służy rejestracji jako podatnik VAT oraz aktualizacji danych. Podatnik, mając druk przed oczami i zastanawiający się, jak uzyskać NIP europejski powinien szczególną uwagę zwrócić na część C.3 formularza VAT-R. To właśnie w tym miejscu należy wskazać warunki zaplanowanej transakcji międzynarodowej. 

vat-r AKTUALIZACJA - część C.3


Pobierz wniosek o NIP europejski: https://www.podatki.gov.pl/media/5936/vat-r-14.pdf


Sprawdzanie NIP europejski – ile się czeka? 

Jak założyć NIP europejski? Zgłoszenia należy dokonać jeszcze przed podjęciem pierwszej wewnątrzwspólnotowej transakcji, czyli najpóźniej w jej przeddzień. Niestety termin oczekiwania na NIP europejski nie został prawnie unormowany. Najczęściej, zanim numer pojawi się w systemie, należy odczekać kilka dni. Posiadany NIP europejski udowodni także potwierdzenie nadania otrzymane w Urzędzie Skarbowym na druku VAT-5. 

NIP europejski a VAT

Gdy do kodu NIP zostanie przyznany prefiks “PL” to numer stanie się jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT-UE. Transakcje z innymi państwami UE mogą zawierać zarówno czynni podatnicy VAT, jak i ci, którzy są zwolnieni. Pierwsi w przypadku:

  • nabycia towarów, 
  • dostawy towarów, 
  • świadczenia usług rozliczanych z podatku VAT przez nabywcę,
  • świadczenia usług, wobec których zastosowanie mają przepisy art. 28b ustawy o VAT.

Rejestracji w VAT-UE muszą dokonać podatnicy korzystający ze zwolnienia VAT, którzy przymierzają się do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. 


Radom oferuje wiele interesujących ofert dla ludzi z okolic i nie tylko. Zainteresowany? Odwiedź zakładkę praca: Radom


Ile kosztuje NIP europejski? 

Jeżeli planujesz wyrobić numer osobiście, to nic nie zapłacisz. W przypadku pełnomocnictwa należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł. Podanie o NIP europejski online należy złożyć na stronie biznes.gov.pl za pomocą profilu zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu. 

Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy firma ma NIP europejski, możesz w pełni bezpiecznie zawierać kontrakty z międzynarodowymi firmami państw członkowskich Unii Europejskiej.

Oceń artykuł
5/5 (1)