Reklama

Garbarz – zakres obowiązków garbarza skór

Garbarz skór to stanowisko pracy, którego przedstawiciele młodego pokolenia mogą nie znać. Praca garbarza powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ obecnie to maszyny zastępują doświadczenie i umiejętności człowieka. Jednak czy na pewno? Pracodawcy wciąż poszukują garbarzy. Dowiedz się, z jakimi obowiązkami wiąże się to stanowisko.

Garbarz skór - mężczyzna trzymający skóry

Na przestrzeni lat wiele aspektów naszego życia ulega zmianom. Wraz z rozwojem technologii powstało wiele nowych miejsc pracy, jednocześnie te, które kiedyś były na porządku dziennym, obecnie odchodzą w zapomnienie. Często jednak nie doceniamy niektórych stanowisk i myślimy, że wymarły. W konsekwencji kandydaci nie kształcą się w ich kierunku, a pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika. Do zawodów, które powoli stają się reliktem przeszłości, należy kaletnik, zegarmistrz, czy garbarz. Czym się zajmuje ostatni z wymienionych?

Co robi garbarz? Zakres obowiązków

Garbarz jest pracownikiem odpowiedzialnym za wyprawianie skór. To główny obowiązek na tym stanowisku, z którym wiąże się szereg pobocznych czynności. Do obrabiania skór wykorzystuje specjalistyczne przyrządy i środki chemiczne. Efektem pracy garbarza jest wytrzymały i odporny niezależnie od pogody materiał.

Zanim garbarz zacznie obrabiać kawałek skóry, musi go odpowiednio do tego przygotować. Czyści skórę, zmiękcza, kroi, suszy, usuwa resztki mięsa ze skór. Dostosowuje do tego również swoje stanowisko pracy – przynosi potrzebne materiały, substancje i narzędzia tak, by mieć je w zasięgu dłoni. Przygotowany materiał następnie poddaje różnym działaniom, takim jak:

 • szlifowanie;
 • trocinowanie;
 • wygładzanie;
 • farbowanie;
 • prasowanie;
 • krojenie;
 • wapnienie;
 • odwapnianie;
 • piklowanie;
 • wytrawianie;
 • garbowanie oparte na różnych metodach;
 • wyżymanie;
 • suszenie;
 • struganie;
 • apreturowanie.

Garbarz także ocenia skóry, ich jakość, przydatność oraz zajmuje się ich wykończeniem. Ostatecznie stara się im nadać połysk, czesze, nadaje im elastyczności, układa na specjalnych ławach. W ogólny zakres jego obowiązków wchodzi:

 • przygotowanie skóry, jej ocena pod kątem wad;
 • garbowanie;
 • sporządzanie roztworów;
 • obsługiwanie maszyn;
 • tworzenie rysunków technicznych wyrobów;
 • prowadzenie dokumentacji technicznej;
 • renowacja wyrobów;
 • konserwacja maszyn;
 • obsługa programów komputerowych do garbarstwa;
 • magazynowanie skór;
 • przeprowadzanie kąpieli roboczych.

Wszystkie swoje obowiązki garbarz wykonuje w poszanowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

Jak zostać garbarzem?

Zawodu garbarza można się nauczyć w ramach edukacji w szkole branżowej pierwszego stopnia. Nauka w szkole trwa trzy lata. Kierunek garbarz jest realizowany przykładowo w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. W ramach edukacji kandydat pozyskuje wiedzę z zakresu sporządzania szkicu i rysunku technicznego. Uczy się schematów materiału i technologii, wie jak posługiwać się dokumentacją, jak ją tworzyć. Uczy się używania maszyn do garbarstwa, poznaje zagadnienia z zakresu automatyki przemysłowej. Szkoła przekazuje wiedzę na temat magazynowania, konserwacji i dobierania skór, uczy sporządzania kąpieli roboczych.

Edukację kończy pozyskanie kwalifikacji w zawodzie AU.11 – Wyprawianie skór. Kolejnym krokiem jest pozyskanie dyplomu w zawodzie technik garbarz AU.53 – Organizacja i prowadzenie procesu wyprawy skór. Zajęcia odbywają się w pracowniach technologicznych wyposażonych w niezbędne materiały, środki chemiczne do obróbki skór, dokumentację techniczną, modele, narzędzia i maszyny. Na rynku dostępne są także kursy zawodowe dotyczące wyprawiania skór. Można także znaleźć kursy bezpłatne.

Wymagania do pracy garbarza

Garbarz to stanowisko rzemieślnicze, a więc przede wszystkim ważne jest posiadanie zdolności manualnych. Pracownik pracuje głównie swoimi palcami, wprawiając je często w nienaturalne pozycje. Musi docierać do małych elementów i obchodzić się ze skórą w należyty sposób. Praca ta wymaga również cierpliwości, ponieważ osiągnięcie oczekiwanego efektu nie zawsze przychodzi z łatwością. Sama praca ze skórą również wymaga czasu, produkt trzeba odłożyć i czekać aż substancja zacznie na niego oddziaływać. W pracy garbarza sprawdzą się osoby odporne na monotonię, ponieważ garbarz często powiela te same czynności, lecz nie może dać się zbić z tropu rutynie. Mogłaby to skutkować zniszczeniem materiału.

Garbarz musi wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się z narzędziami i maszynami do wyprawy skór. Kluczowa jest także znajomość rysunku technicznego, umiejętność sporządzania i czytania dokumentacji i schematów oraz zdolność interpretacji instrukcji do obsługi maszyn i urządzeń. Oczywiście ważna jest także wiedza z zakresu rodzajów skór, ich konserwacji i magazynowania oraz doboru do stworzenia określonych produktów. Pracodawcy poszukują ponadto kandydatów o takich cechach jak uczciwość, rzetelność, dokładność i zaangażowanie.

Jak wygląda praca garbarza?

Garbarz pracuje w zakładzie garbarskim, może również znaleźć zatrudnienie w zakładzie przemysłowym lub też otworzyć własną działalność. Takich pracowników zatrudniają firmy działające w branży odzieżowej, produkujące galanterie, czy też przedsiębiorstwa meblowe i motoryzacyjne. Skóry są wykorzystywane nie tylko w ubiorze, lecz również wyposażeniu przestrzeni i pojazdów. Praca garbarza może się wydawać spokojna i schematyczna, lecz w rzeczywistości bywa także niebezpieczna. Choć garbarz nie pracuje na wysokościach tak jak na przykład pracownicy budowlani, to narażony jest na wiele innych czynników. Przede wszystkim ma kontakt z maszynami i urządzeniami, które mogą zrobić krzywdę, jeśli nastąpi chwila nieuwagi. Garbarz jest również narażony na pyły i substancje chemiczne groźne dla zdrowia. Toksyczne gazy i wydzieliny mogą doprowadzić do zatrucia.

Warto pamiętać, że garbarz spędza w takim miejscu wiele godzin dziennie, a więc ryzyko wzrasta. W szczególności garbarz narażony jest na choroby skóry, układu oddechowego i urazy oczu. Jeśli pracuje na dużej przestrzeni przemysłowej, wówczas potężne maszyny mogą powodować ryzyko urazów ciała, a nawet zmiażdżeń. Do bardziej standardowych zagrożeń należą ukłucia, obtarcia i problemy stawów ze względu na wymuszenie pozycji stojącej lub półklęczącej przez wiele godzin dziennie, co przeciąża układ mięśniowo-szkieletowy. Z tego powodu garbarz może doświadczać bóli. Konieczne w tym zawodzie jest zatem przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, wykorzystanie odzieży ochronnej, zatyczek do uszu, masek oraz dbałość o higienę osobistą. Pomieszczenie, w którym odbywa się wykonywanie prac, powinno być wyposażone w wentylację. W swej codziennej pracy garbarz wykorzystuje takie narzędzia jak bębny, kadzie, wirówki, strzyżarki, czy czesarki.

Ile zarabia garbarz?

Trudno jest dokładnie oszacować zarobki garbarza, ponieważ na ostateczny wynik wpływa wiele czynników, między innymi miejsce pracy, czy rodzaj produktów, jakie wykonuje. Dane zgromadzone na portalu Wynagrodzenia.pl nie są zbyt optymistyczne. Mediana zarobków na stanowisku garbarza skór ma wynosić nieco ponad 3500 zł brutto, a więc 2700 zł netto. Co drugi garbarz zarabia od 3040 zł brutto (2387 zł netto) do niemal 3790 zł brutto (2888 zł netto), co może być zarobkiem niewystarczającym dla wykwalifikowanych fachowców.

Oferty pracy dla garbarzy wciąż pojawiają się na rynku. Choć w całej Polsce jest ich niewiele, to pracodawcy wciąż poszukują fachowców branży.

Oceń artykuł
0/5 (0)