Reklama

Biotechnologia – czym jest? Dowiedz się, gdzie znaleźć zatrudnienie po biotechnologii

Biotechnologia stała się w ostatnich latach popularnym kierunkiem nauczania. Jest to na pewno przyszłościowy zawód już teraz obecny w wielu aspektach życia codziennego. Sprawdźmy, jakie są perspektywy zawodowe biotechnologa i na jakie zarobki można liczyć w tej branży.

Biotechnologia - praca w laboratorium

Biotechnologia jest dziedziną nauki, która wykorzystuje procesy biologiczne na skalę przemysłową. Wbrew pozorom nie jest czymś nowym, bowiem techniki biologiczne wykorzystywane w przemyśle są znane i wykorzystywane już od tysięcy lat. Przykład może stanowić choćby produkcja piwa. Z zagadnieniami procesów produkcyjnych biotechnologii możemy się także spotkać w górnictwie, czy w branży związanej z ochroną środowiska. Biotechnologia jest bardzo rozbudowanym zagadnieniem. Jednym z jej owoców jest broń biologiczna. Biotechnologia jest źródłem wielu współczesnych produktów, takich jak chipy DNA, czy GMO wykorzystywane w uprawach. To między innymi dzięki biotechnologii człowiek jest w stanie zapewnić rozwój rośliny w określonych warunkach. Jednym z przejawów zakresu biotechnologii zielonej jest produkcja kukurydzy.

Czym jest biotechnologia?

Biotechnologia bazuje na biologii inżynierii chemicznej. W aspekcie zawodowym biotechnologia – jak sama nazwa wskazuje, określa nowe technologie produkcji przemysłowej wykorzystywane do wytwarzania surowców. Następnie produktów powstałych w oparciu o organizmy żywe – wirusy, bakterie i elementy składowe tych organizmów. Biotechnologia przyjmuje różne perspektywy działań. Jednak większość definicji skupia się na wykorzystaniu materii żywej i nieożywionej do tworzenia wiedzy, dóbr i usług. Z efektami pracy biotechnologów mierzymy się tak naprawdę każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Usługi wywodzące się od biotechnologii obejmują zagadnienia farmacji, ochrony środowiska, żywienia zwierząt, czy procesów produkcyjnych produktów rolnych. Biotechnologia dzieli się na takie odłamy, jak:

  • Biotechnologia zielona – często przetaczana jako agrobiotechnologia. Ten odłam ma silny związek z rolnictwem, ale tylko w kontekście roślin. Biotechnologia zielona wykorzystywana jest szczególnie przy produkcji rzepaku bawełny, kukurydzy i soi.
  • Biotechnologia czerwona – opiera się na diagnostyce molekularnej. Jest silnie nastawiona na rozwój medycyny.
  • Biotechnologia niebieska – do jej tematyki nawiązuje kolor. Zajmuje się szeroko rozumianą problematyką biotechnologii wód. Prościej mówiąc, ma związek z procesami wodnymi.
  • Biotechnologia fioletowa – jest mocno nakierowana na etykę. Porusza zagadnienia związane z ustawodawstwem dotyczącym biotechnologii. Obejmuje uwarunkowania prawne własności intelektualnej czy kwestie przyjęcia przez społeczeństwo produktów inżynierii genetycznej. Zajmuje się podejściem ludzi do tych zagadnień i akceptacją ich produktów w otaczającym świecie.
  • Biotechnologia biała – skupia się na ochronie środowiska. Optymalizuje przemysł w taki sposób, by wykorzystywał, jak najmniej energii i generował niższą ilość odpadów.

Możemy dokonać jeszcze jednego podziału biotechnologii, ze względu na przedmiot badawczy.

  • Biotechnologia tradycyjna – polega na pozyskiwaniu organizmów występujących w przyrodzie naturalnie. Następnie na ich wykorzystaniu w produkcji przemysłowej.
  • Biotechnologia nowoczesna – w tej technologii w drodze inżynierii genetycznej i biologii molekularnej wykorzystuje się biokatalizatory i enzymy modyfikowane. Substancje pozyskane w wyniku biologii nowoczesnej są wykorzystywane np. w produkcji detergentów.

Biotechnologia – studia

Biotechnologia stała się popularnym kierunkiem studiów w ostatnich latach. Nic dziwnego, ponieważ to bardzo różnorodna dyscyplina, która oferuje wiele możliwości zatrudniania. Biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która jak sama nazwa wskazuje łączy w sobie wiedzę na temat biologii i techniki. Student w czasie studiów pozyskuje wiedzę na temat komórek informatyki, chemii organicznej, genetyki, fizjologii roślin i zwierząt, a także z biologii molekularnej. Studia na kierunku biotechnologia uczą także oceny i projektowania nowych metod diagnostycznych oraz obsługi urządzeń używanych w pracy do badania procesów biologicznych. Studenci uczą się w tym czasie pozyskiwać dane, interpretować je i wykorzystywać w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych.

Studenci zyskują wiedzę w zakresie przebiegu planowania eksperymentów. W ujęciu biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych, których celem jest uzyskanie konkretnego produktu. Biotechnologia występuje jako studia I stopnia, jak i drugiego. Tytuły, jakie student uzyskuje po napisaniu pracy dyplomowej to inżynier lub inżynier magister (studia II stopnia). Studia z biotechnologii możemy znaleźć na uczelniach takich jak:

  • Uniwersytete Medycznyt w Łodzi,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny,
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
  • Uniwersytet Jagielloński,
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Studia na kierunku biotechnologia trwają od trzech do czterech lat w przypadku studiów inżynierskich i od półtora roku do lat trwają studia II stopnia kształcące magistra inżyniera.

Czym zajmuje się biotechnolog?

Kierunek biotechnologia otwiera wiele mozliwości zatrudnienia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, dlatego stanowiska działające w jej obszarze przyjmują różne formy. Praca po biotechnologii często polega na produkcji żywności. Mowa tutaj o jej modyfikowaniu i opracowywaniu metod jej uprawiania w oparciu o wykorzystane procesy biologiczne. Biotechnolog znajdzie zatrudnienie także w farmacji, gdzie wykorzystując swoją wiedzę, będzie mógł ulepszać specyfiki lub brać udział w tworzeniu nowych.

Praca biotechnologa to także udział w redukcji zanieczyszczeń i szukaniu nowych sposobów walki z degradacją środowiska w przemyśle. Tutaj można przywołać tworzenie biopaliw i szeroko pojętą ochronę środowiska. Biotechnolog zwykle pracuje w laboratoriach badawczych, gdzie wykonuje obowiązki podobne do diagnosty laboratoryjnego. To właśnie tam zajmuje się przeprowadzaniem badań i doświadczeń, które można następnie wykorzystać w tworzeniu produktu.

Biotechnologia – praca. Gdzie należy jej szukać?

Biotechnolog znajdzie zatrudnienie w instytucjach zajmujących się opracowywaniem technik biomolekularnych. Na przedstawiciela tego zawodu zatrudnienie czeka także w firmach działających w przemyśle farmaceutycznym. Istnieje wiele firm, które produkują żywność i w nich także potrzebna jest pomoc biotechnologa – no. produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym. Jego wsparcia wymaga także produkcja kosmetyków. Biotechnologia jest przyszłościowym zawodem. Choć już jest wielu chętnych kandydatów na stanowisko biotechnologa i jest to często wybierany kierunek studiów, to ta branża jest dopiero w fazie rozwoju. Co za tym idzie, w Polsce niewiele jest stanowisk pracy. Choć wiele firm korzysta z pomocy biotechnologa, to zazwyczaj zajmuje on tylko jedno stanowisko w zakładzie lub wykonuje swoje obowiązki w doraźnie.

Znacznie więcej ofert pracy czeka na kandydata w innych krajach, gdzie biotechnologia jest znacznie dalej posuniętą branżą i rozwija się szybciej. Jak znaleźć pracę za granicą? Można skorzystać z programów studenckich typu Erasmus i podszlifować język oraz zdobyć znajomości, które w przyszłości okażą się przydatne do szukania pracy. Zatrudnienie można także uzyskać z zagranicznych portali z ofertami. Zapotrzebowanie na specjalistów branży w innych krajach stale rośnie. Biotechnolog jest potrzebny w firmach, w jakich priorytetem produkcji przemysłowej są bioprocesy (w firmach biotechnologicznych). Są to głównie działalności przemysłowe. Oprócz przedsiębiorstw biotechnolog może znaleźć pracę w instytucjach, a nawet w laboratorium kryminalistycznym i medycyny sądowej. Potrzebny jest także w ośrodkach zajmujących się uprawą roślin, czy hodowlą zwierząt. Jego pomoc jest potrzebna wszędzie tam, gdzie żywność jest przetwarzana. Są to jedynie najpopularniejsze ścieżki kariery, gdzie może pracować biotechnolog.

Biotechnologia – zarobki

Mogłoby się wydawać, że tak technologiczny i opierający się na dużej wiedzy zawód jak biotechnologia jest gwarancją wysokich zarobków. Jednak jest to mylne spostrzeżenie. Niestety biotechnolodzy nie zarabiają adekwatnie do swoich umiejętności. Zgodnie z informacjami portalu Wynagrodzenia.pl 25% biotechnologów zarabia poniżej 3 430 zł brutto. Takie zarobki w innych branżach są w stanie uzyskać osoby na stanowiskach niewymagających wykształcenia.

Idąc dalej, połowa biotechnologów uzyskuje wynagrodzenie w wysokości od wyżej wymienionej kwoty do niemal 6 tys. zł brutto miesięcznie. Taka stawka brzmi już bardziej zachęcająco, choć wciąż nie odbiega znacząco od innych, mniej wymagających zawodów. ¼ biotechnologów stanowią przedstawiciele branży, którym udało się osiągnąć zarobki znacznie wychodzące poza górną granicę 6 tys. złotych.

Wymagania na stanowisko biotechnologa

Biotechnologia to nauka, która nieustannie się rozwija. Na studia z zakresu biotechnologii dostać się mogą absolwenci szkół średnich, którzy uzyskali wysokie wyniki z matur – biologii chemii i fizyki. Ze względu na technologiczny aspekt tej dyscypliny warto, jest znać język angielski, który pomoże w poznaniu międzynarodowych źródeł, kluczowych dla rozwoju nauki. Nauki ścisłe nie tylko wystarczy zdać, trzeba je także dobrze rozumieć i manifestować w ich kierunku zainteresowanie. Dlatego biotechnolog musi mieć analityczny umysł i wykazywać wrodzoną dociekliwość. Tylko dzięki takim cechom może opracowywać rewolucyjne rozwiązania. Najczęściej te cechy biorą pod uwagę pracodawcy w procesie rekrutacji.

Na stanowiska związane z biotechnologią przyjmuje się kandydatów, którzy są po ukończeniu studiów. Istotne jest również nastawienie na ciągły rozwój. W mediach nieustannie słyszy się o nowinkach technologicznych, które niewiele mówią ludziom niezwiązanym z tematem. Firmy chcą podejmować współpracę z osobami, które śledzą najnowsze informacje, stale się dokształcają i aktualizują swoją wiedzę dotyczącą pracy zawodowej.

Biotechnologia rozwija się nieustannie. Jest przyszłościową dzieciną nauki i z pewnością na gruncie jej rozwoju pojawi się jeszcze wiele różnorodnych stanowisk pracy. Choć jest bardzo ciekawa i już teraz ludzie wiążą z nią przyszłość, to należy liczyć się z tym, że w Polsce obecnie perspektywy zawodowe w branży nie są tak szerokie, jak za granicą.

Oceń artykuł
1/5 (318)