Dla tych co rozważają aplikowanie. Negocjujcie na początku ofertę bo potem podwyżek prawie nie ma. Kolejny rok gdzie średnia podwyżka jest w okolicach 5% przy inflacji powyżej 10%.
Nie kolejny rok, bo rok temu nie było podwyżek. A co do negocjacji podstawy, to jest to prawdziwe dla każdego korpo. Wynegocjowanie podwyżki innej niż „inflacyjna” w tego typu firmie jest bardzo trudne.
Pracowałem tam parę lat. Wszystko zależy, na kogo się trafi i na jaki projekt. Można pracować spokojnie w ciekawym projekcie, robiąc marketowe rzeczy. Niestety takich projektów jest bardzo mało. Trzeba pamiętać, że ta firma hardware stoi i wszystko wokoło niej jest nadbudową. W Polsce bardzo często ludzie są odpowiedzialni za testowanie produktu, który powstał gdzieś w świecie. Więc jak jesteś testerem i nie boisz się testowania HW to ok. Kierownictwo czasem wpada na takie fantastyczne pomysły, żeby przebranżowić cały zespół i zmienić mu technologie, z wysoko pozimowej na nisko poziomową. Czasem tez można spotkać ciekawych managerów naprawdę wsłuchujących się w potrzeby ludzi. Dobre strony to social, benefity, UOP, dodatkowe dni wolne itd. Ta wielka korporacja posiada również wszystkie bolączki korporacji: brak zdecydowania, sypchologie, wyscig szczórów, wazelinarstwo. Wynagrodzenie potrafi stać w miejscu i być niskie w stosunku do rynku. Jak chcesz się rozwijać, to nie zasiedź się tam. Wszystko zależy, do jakiego projektu się trafi i na jakiego managera.
O jakich dodatkowych dnia wolnych piszesz? Prócz urlopu coś jeszcze przysługuje ci na tym stanowisku? Ile jest tych dni?
A co myślisz o tym, żeby starać się tu w firmie o pierwszą pracę? To dobry pomysł, tak na rozpoczęcie kariery? Czy też odpada? No i jak zarobki, gdzie je można zaliczyć? Dobre czy słabe strony? ;)
Mysle ze na poczatek to dobre miejsce bo mozesz zdobyc wiedze i doswiadczenie. Sadze ze wnagrodzenie dla stazystow i pracownikow zaraz po studiach jest ok. Poza tym jest sie od kogo uczyc a co dalej to zalezy od projektu, managera i swoich oczekiwan. Sa tacy co siedza po kilkanascie lat i sa zadowoleni i z zarobkow i projektu a sa tacy ktorzy stoja w miejscu i po 1-2 latach odchodza bo wynagrodzenie za niskie lub mieli pecha z managerem.
Zgadzam się zależy na kogo i gdzie się trafi ale kadra managerska, szczególnie tzw. leadership jest słaba, szczególnie wyjadacze pokroju szefa szefów, czyli Prezesa RD. Styl zarządzania zatrzymał się na etapie PRLu. Duże ego i oczekiwania, ale sami są bardzo nieporadni. Trochę zal, bo firma ma potencjał i nowy CEO ma dobra wizje, ale nieporadni liderzy nadal budują sile i rozwój Polski na niskich kosztach i projektach, których inne sity nie chcą, zamiast tworzyć prawdziwe innowacje. Polski Intel mówi o tym jaki jest innowacyjny a tymczasem jak popatrzycie na kluczowe konferencje technologiczne w Polsce to niewielu widać tam inżynierów Intela prezentujących te ich innowacje.
Cześć, czyli odbycie stażu w firmie będzie dobrym pomysłem? Zdradzisz, jak pracownicy podchodzą do takich "zielonych" w branży osób? Chciałabym tu rozpocząć moją karierę, ale trochę się stresuje :) Dużo stażystów się tu już przewinęło? Z reguły proponują później umowę o pracę, czy jest jednak spora selekcja?
Jasne że będzie, studentów przez zakład przewija się bardzo dużo, więc wszyscy są przyzwyczajeni. Oczekiwania wobec stażystów różnią się mocno między zespołami, więc zastanów się gdzie aplikujesz. Dużo osób trafia np., do niskopoziomowego softu w C (typu np., firmware) i potem decyduje się że to jednak nie dla nich. Nie ma reguły czy dostaniesz umowę pod koniec. Zależy od zespołu, okoliczności przyrody (teraz np., jest kiepsko bo oszczędności mocno i jest mało otwartych etatów), i oczywiście jak się sprawujesz - są studenci co na koniec (lub nawet w trakcie) mają kilka ofert do wyboru, są tacy co wylatują przed czasem. Ogólnie moim zdaniem warto spróbować. Próg wejścia jest bardzo niski w porównaniu z innymi firmami tego sortu, a wpis do CV fajny.
A jeśli już mowa o atmosferze i traktowaniu, to jak wygląda sytuacja kobiet w firmie? Oczywiście nie pytam o jakieś specjalne traktowanie, tylko czy w ogóle są, czy można liczyć na normalne warunki, bez głupich stereotypowych komentarzy itd. Wiem że firma jest ogromna i jest wiele zespołów, ale pytam ogólnie, na razie wstępnie :)
@JH to jest raczej pytanie do osoby przeprowadzającej ewentualne interview. Ogólnie kobiety są, nie słyszałem żeby jakaś koleżanka narzekała. Co do głupich komentarzy to nie wiem czy znajdziesz miejsce gdzie takich by nie było, firma duża to i zawsze trafi się ktoś bez ogłady. Z pewnością nie jest to problem ogólny. No ale wiadomo, proporcja facetów do kobiet jest taka jak wszędzie indziej w branży, więc przygotuj się na 1/2 kobiety na zespół. Nie dla wszystkich jest to sytuacja komfortowa.
Ostatnio dawali dodatkowe 3 dni w roku. Zaczęło się od covida, i przejścia na pracę zdalną. W tym roku też są dodatkowe 3 dni
Projekty tej firmy a szczególnie karty sieciowe optyczne są w dobrej cenie a praca na oprogramowaniem ich jest ciekawa oraz pouczająca.
Te dni są normalnie płatne? To tzw urlop na żądnie i czy inaczej są traktowane? Nadal jest praca zdalna? Dają dodatek finansowy do mediów i sprzęt do domu?
Jak wygląda sytuacja w intelu jeśli chodzi o staże? Widzę że mają dużo aktywnych ofert stażowych i chciałbym przyszłościowo aplikować na Software developera (staż). Jest faktyczna możliwość przejścia na UoP po stażu? I jak z pensją, da radę przeżyć od 10 do 10? :)
Za moich czasów pensja dla stażystów była w okolicach 3,5k/4k brutto. Strzelam że teraz trochę więcej, bo prawie minimalna teraz :)
A ile taki staż trwa? I kiedy tam pracowałeś? Bo ciekawi mnie, kiedy taka pensja była oferowana... :) Zaoferowali Ci później dalszą współpracę? Napisz proszę, jeśli to nie problem, bo myślę nad złożeniem aplikacji.
Są dwa rodzaje staży - wakacyjne, które trwają 3 miesiące w wakacje i normalne które trwają rok i dłużej. Jak pracowałem tam w 2019, to staż był zaplanowany na dwa lata + ewentualne przedłużenie dalej na stażu jeżeli nie wyrobiłes się z obroną. Po obronie podwyżka do około 5,5k ale dalej jako stażysta lub jeżeli jest miejsce transfer do normalnego grade'u gdzie dostajesz okolice 9-10k brutto. Jako start kariery polecam, tylko dużo zależy od zespołu do którego trafisz i czy będzie miejsce potem na normalne stanowisko. Rekordziści byli stażystami ponad 3 lata, żeby dopiero potem wskoczyć na normalne stanowisko. Ja wytrzymałem 1,5 roku i przez brak perspektyw normalnego zatrudnienia bez obronionego dyplomu, zmieniłem robotę na taką która dawała więcej niż ten "normalny" grade na który musiałbym pewnie jeszcze z półtorej roku pracować.
Z racji tego, że był to staż, to też pracuje się tutaj jakby na cały etat? Można mieć chociaż jakiś wpływ na grafik/godziny pracy? Jak to jest?
Na stażu pracuje się tyle godzin ile się ustaliło z managerem, zwykle jest to mniej niż pełny etat (np., 3/4). W większości przypadków jakie znam, to stażyści sami w większości ustalają sobie grafik tak aby wyrobić godziny etatu. Ale to pewnie mocno zależy od managera/zespołu, więc sugeruje o to zapytać podczas potencjalnej rozmowy o staż.
A jesteś w stanie powiedzieć coś o wymaganym zakresie wiedzy na staż jako np. software dev? W ofertach od Intela jest napisane jedynie "Znajomość c++" co nie wiele mówi niestety :)
Cześć, a ja mam pytanie trochę z innej perspektywy :) Domyślam się, ze to głównie zależy od zespołu, ale jakie podejście mają starsi pracownicy do stażystów? Bardziej koleżeńskie, w razie w pomogą, czy raczej w drugą stronę. Wolałbym to wiedzieć, bo jak robiłem praktyki w jednej firmie, to lekko mówiąc czułem się jak intruz :P
To mocno zależy od konkretnego stażysty. Celem stażu jest oczywiście aby studenci mieli okazje nabrać trochę doświadczenia, ale też stwierdzenie czy daną osobę warto zatrudnić jak ten staż się skończy (przynajmniej w przypadku dłuższych staży). I jeśli widać że student się stara, jest zaangażowany i ma pozytywne kontrybucje do projektu, to jak najbardziej zespół w nią inwestuje. Ale niestety zdarzają się sytuacje w której stażyści mają dosyć, hm, "szkolne" podejście do pracy. Lub sobie po prostu kompletnie nie radzą. W takiej sytuacji naturą ludzką jest że inne osoby z zespołu nie będą w taką osobę inwestowały swojego czasu. Jeśli w przyszłości znalazłbyś się w takiej sytuacji, zachęcam do introspekcji i szczerej rozmowy ze swoim przełożonym/managerem aby taki problem rozwiązać.
Wydaje mi się mało prawdopodobne aby jedyną informację w ogłoszeniu było po prostu "znajomość c++". Polecam szukać staży bezpośrednio na jobs.intel.com, zwykle w każdym ogłoszeniu znajduje się opis grupy biznesowej, konkretnego zespołu który rekrutuje oraz samego stanowiska. Znajdziesz tam listę oczekiwań. Proces rekrutacyjny nie jest ustandaryzowany, wiec każdy zespół wymaga czegoś innego. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji niż jest w ogłoszeniu musisz sięgnąć do źródła, więc polecam zaaplikować i po prostu zapytać o skonkretyzowanie wymagań. Ale tak ogólnie, jeśli w ogłoszeniu jest napisane że wymagana jest znajomość C++, to oczekiwałbym od takiego studenta umiejętności biegłego modyfikowania/tworzenia średnio-skomplikowanych programów w C++ z użyciem podstawowych narzędzi języka (np., biegłość programowania proceduralnego (C), podstawy OOP, ogólna znajomość biblioteki standardowej, podstawowe template'y) oraz samodzielności w poszerzaniu swojej wiedzy z bardziej zaawansowanych/nowszych technik. Innymi słowy, nikt Cię nie będzie niańczył przy np., pisaniu pętli po elementach mapy z użyciem iteratora.
Rekrutują tylko do Gdańska, mimo że w ofercoe są podane inne lokalizacje.
U was teraz można liczyć na jakieś premie? nie widzę o nich wzmianki a wiadomo ze to bardziej motywuje
Kawę to ja mam w domu :) a kasy dodatkowej nie dają? Ciężko w to uwierzyć w tych czasach
Jak wygląda temat pracy hybrydowej? Ile razy w ciągu tygodnia trzeba być w biurze?
Jeszcze nie wiem czy sie do końca w te firmę wpasuje ale zaciekawiło mnie tamto stwierdzenie ze dość trudno jest tu u nich wynegocjować sobie podwyżkę inflacyjna. Pewnie trzeba mieć „to coś” więc co firma najbardziej ceni?
A każdy tu tak robił ze pracował na pól etatu będąc na całym? Gdyby ktoś mi tak wyszedł w połowie a ja bym musiał robić do końca to na pewno nie byłbym pocieszony. Teraz będą traktować wszystkich po równo?
Jaki sens jest tu krakać o zwolnieniach, w sytuacji gdy firma wystawia oferty pracy? To że jest rotacja to chyba nic dziwnego w dużych firmach. W pracy towarzystwo też takie ponure?
A jednak. Są już pierwsze zwolnienia w Gdańsku
nie ma zwolnien? dosc stabilna praca?
Niby piszecie, że benefitem jest to, że się czegoś więcej nauczysz, w teorii jesteś lepszym pracownikiem a i tak ciężko jest tu o podwyżkę. To jak inaczej człowiek ma się tu czuć doceniony i zmotywowany do pracy?
Hej rozumiem że od AI Software Solutions Engineer nie wymagają żadnego specjalnego wykształcenia w kierunku AI? Bo w zasadzie to ja w Polsce nie spotkałam niczego takiego jeśli chodzi o kursy, może państwo wiecie lepiej, ale w ofercie też właśnie nie jest to doprecyzowane. Mam wrażenie, że pustynia w naszym kraju jest, jeśli chodzi o te nowe technologie.
Wymaga się określonej wiedzy w tym zakresie. Studia czy kursy to informatyka i pokrewne studia.
Hejka. Patrzę właśnie na Software Validation Intern - Graphics Driver. Tylko jest to staż. Zastanawiam się czy spróbować najpierw ze stażem. Pytanie czy zapewniają później miejsce pracy? Benefity dla stażystów również są? Możecie wymienić z jakich najbardziej jesteście zadowoleni
Jak wygląda sytuacja w intelu jeśli chodzi o staże? Widzę że mają dużo aktywnych ofert stażowych i chciałbym przyszłościowo aplikować na Software developera (staż). Jest faktyczna możliwość przejścia na UoP po stażu? I jak z pensją, da radę przeżyć od 10 do 10? :)
Za moich czasów pensja dla stażystów była w okolicach 3,5k/4k brutto. Strzelam że teraz trochę więcej, bo prawie minimalna teraz :)
A ile taki staż trwa? I kiedy tam pracowałeś? Bo ciekawi mnie, kiedy taka pensja była oferowana... :) Zaoferowali Ci później dalszą współpracę? Napisz proszę, jeśli to nie problem, bo myślę nad złożeniem aplikacji.
Są dwa rodzaje staży - wakacyjne, które trwają 3 miesiące w wakacje i normalne które trwają rok i dłużej. Jak pracowałem tam w 2019, to staż był zaplanowany na dwa lata + ewentualne przedłużenie dalej na stażu jeżeli nie wyrobiłes się z obroną. Po obronie podwyżka do około 5,5k ale dalej jako stażysta lub jeżeli jest miejsce transfer do normalnego grade'u gdzie dostajesz okolice 9-10k brutto. Jako start kariery polecam, tylko dużo zależy od zespołu do którego trafisz i czy będzie miejsce potem na normalne stanowisko. Rekordziści byli stażystami ponad 3 lata, żeby dopiero potem wskoczyć na normalne stanowisko. Ja wytrzymałem 1,5 roku i przez brak perspektyw normalnego zatrudnienia bez obronionego dyplomu, zmieniłem robotę na taką która dawała więcej niż ten "normalny" grade na który musiałbym pewnie jeszcze z półtorej roku pracować.
Z racji tego, że był to staż, to też pracuje się tutaj jakby na cały etat? Można mieć chociaż jakiś wpływ na grafik/godziny pracy? Jak to jest?
Na stażu pracuje się tyle godzin ile się ustaliło z managerem, zwykle jest to mniej niż pełny etat (np., 3/4). W większości przypadków jakie znam, to stażyści sami w większości ustalają sobie grafik tak aby wyrobić godziny etatu. Ale to pewnie mocno zależy od managera/zespołu, więc sugeruje o to zapytać podczas potencjalnej rozmowy o staż.
A jesteś w stanie powiedzieć coś o wymaganym zakresie wiedzy na staż jako np. software dev? W ofertach od Intela jest napisane jedynie "Znajomość c++" co nie wiele mówi niestety :)
Cześć, a ja mam pytanie trochę z innej perspektywy :) Domyślam się, ze to głównie zależy od zespołu, ale jakie podejście mają starsi pracownicy do stażystów? Bardziej koleżeńskie, w razie w pomogą, czy raczej w drugą stronę. Wolałbym to wiedzieć, bo jak robiłem praktyki w jednej firmie, to lekko mówiąc czułem się jak intruz :P
To mocno zależy od konkretnego stażysty. Celem stażu jest oczywiście aby studenci mieli okazje nabrać trochę doświadczenia, ale też stwierdzenie czy daną osobę warto zatrudnić jak ten staż się skończy (przynajmniej w przypadku dłuższych staży). I jeśli widać że student się stara, jest zaangażowany i ma pozytywne kontrybucje do projektu, to jak najbardziej zespół w nią inwestuje. Ale niestety zdarzają się sytuacje w której stażyści mają dosyć, hm, "szkolne" podejście do pracy. Lub sobie po prostu kompletnie nie radzą. W takiej sytuacji naturą ludzką jest że inne osoby z zespołu nie będą w taką osobę inwestowały swojego czasu. Jeśli w przyszłości znalazłbyś się w takiej sytuacji, zachęcam do introspekcji i szczerej rozmowy ze swoim przełożonym/managerem aby taki problem rozwiązać.
Wydaje mi się mało prawdopodobne aby jedyną informację w ogłoszeniu było po prostu "znajomość c++". Polecam szukać staży bezpośrednio na jobs.intel.com, zwykle w każdym ogłoszeniu znajduje się opis grupy biznesowej, konkretnego zespołu który rekrutuje oraz samego stanowiska. Znajdziesz tam listę oczekiwań. Proces rekrutacyjny nie jest ustandaryzowany, wiec każdy zespół wymaga czegoś innego. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji niż jest w ogłoszeniu musisz sięgnąć do źródła, więc polecam zaaplikować i po prostu zapytać o skonkretyzowanie wymagań. Ale tak ogólnie, jeśli w ogłoszeniu jest napisane że wymagana jest znajomość C++, to oczekiwałbym od takiego studenta umiejętności biegłego modyfikowania/tworzenia średnio-skomplikowanych programów w C++ z użyciem podstawowych narzędzi języka (np., biegłość programowania proceduralnego (C), podstawy OOP, ogólna znajomość biblioteki standardowej, podstawowe template'y) oraz samodzielności w poszerzaniu swojej wiedzy z bardziej zaawansowanych/nowszych technik. Innymi słowy, nikt Cię nie będzie niańczył przy np., pisaniu pętli po elementach mapy z użyciem iteratora.
Mam pytanie - jak przeważnie ubierają się pracownicy - szczególnie programiści? Czy jest pilnowany jakiś dress code?
Ja to widziałam na zdjęciach w googlach Panów z biura ładnie ubranych... ;) A wiadomo po ile osób przypada na jedno? Jest w ogóle szansa, żeby w mniejszym zespole być jak ktoś odczuwa jakiś dyskomfort z powodu większej liczby osób w sali?
żadnego dress code'u nie ma... byli i tacy co boso chodzili. A nawet mężczyźni w sukienkach się zdarzają. I nie mówię tu o trans kobietach. Po prostu wygodniej im w sukienkach, jak w Szkocji - nie oceniam.
No tak nie bardzo. W PAE zostaniesz "zaproszony" do rozmowy nt. swojego ubioru i usłyszysz liczne bzdury na temat godnej reprezentacji Intela na świecie, mimo że zakres obowiązków wskazuje głównie na debugging.
A firma jest w stanie zapewnić ten odpowiedni strój? I niby jak trzeba być ubranym, żeby było ok? Czy taka rozmowa przynosi jakieś negatywne skutki? Czy poza nią, to nic się nie dzieje?
Pracowałem tam parę lat. Wszystko zależy, na kogo się trafi i na jaki projekt. Można pracować spokojnie w ciekawym projekcie, robiąc marketowe rzeczy. Niestety takich projektów jest bardzo mało. Trzeba pamiętać, że ta firma hardware stoi i wszystko wokoło niej jest nadbudową. W Polsce bardzo często ludzie są odpowiedzialni za testowanie produktu, który powstał gdzieś w świecie. Więc jak jesteś testerem i nie boisz się testowania HW to ok. Kierownictwo czasem wpada na takie fantastyczne pomysły, żeby przebranżowić cały zespół i zmienić mu technologie, z wysoko pozimowej na nisko poziomową. Czasem tez można spotkać ciekawych managerów naprawdę wsłuchujących się w potrzeby ludzi. Dobre strony to social, benefity, UOP, dodatkowe dni wolne itd. Ta wielka korporacja posiada również wszystkie bolączki korporacji: brak zdecydowania, sypchologie, wyscig szczórów, wazelinarstwo. Wynagrodzenie potrafi stać w miejscu i być niskie w stosunku do rynku. Jak chcesz się rozwijać, to nie zasiedź się tam. Wszystko zależy, do jakiego projektu się trafi i na jakiego managera.
O jakich dodatkowych dnia wolnych piszesz? Prócz urlopu coś jeszcze przysługuje ci na tym stanowisku? Ile jest tych dni?
A co myślisz o tym, żeby starać się tu w firmie o pierwszą pracę? To dobry pomysł, tak na rozpoczęcie kariery? Czy też odpada? No i jak zarobki, gdzie je można zaliczyć? Dobre czy słabe strony? ;)
Mysle ze na poczatek to dobre miejsce bo mozesz zdobyc wiedze i doswiadczenie. Sadze ze wnagrodzenie dla stazystow i pracownikow zaraz po studiach jest ok. Poza tym jest sie od kogo uczyc a co dalej to zalezy od projektu, managera i swoich oczekiwan. Sa tacy co siedza po kilkanascie lat i sa zadowoleni i z zarobkow i projektu a sa tacy ktorzy stoja w miejscu i po 1-2 latach odchodza bo wynagrodzenie za niskie lub mieli pecha z managerem.
Zgadzam się zależy na kogo i gdzie się trafi ale kadra managerska, szczególnie tzw. leadership jest słaba, szczególnie wyjadacze pokroju szefa szefów, czyli Prezesa RD. Styl zarządzania zatrzymał się na etapie PRLu. Duże ego i oczekiwania, ale sami są bardzo nieporadni. Trochę zal, bo firma ma potencjał i nowy CEO ma dobra wizje, ale nieporadni liderzy nadal budują sile i rozwój Polski na niskich kosztach i projektach, których inne sity nie chcą, zamiast tworzyć prawdziwe innowacje. Polski Intel mówi o tym jaki jest innowacyjny a tymczasem jak popatrzycie na kluczowe konferencje technologiczne w Polsce to niewielu widać tam inżynierów Intela prezentujących te ich innowacje.
Cześć, czyli odbycie stażu w firmie będzie dobrym pomysłem? Zdradzisz, jak pracownicy podchodzą do takich "zielonych" w branży osób? Chciałabym tu rozpocząć moją karierę, ale trochę się stresuje :) Dużo stażystów się tu już przewinęło? Z reguły proponują później umowę o pracę, czy jest jednak spora selekcja?
Jasne że będzie, studentów przez zakład przewija się bardzo dużo, więc wszyscy są przyzwyczajeni. Oczekiwania wobec stażystów różnią się mocno między zespołami, więc zastanów się gdzie aplikujesz. Dużo osób trafia np., do niskopoziomowego softu w C (typu np., firmware) i potem decyduje się że to jednak nie dla nich. Nie ma reguły czy dostaniesz umowę pod koniec. Zależy od zespołu, okoliczności przyrody (teraz np., jest kiepsko bo oszczędności mocno i jest mało otwartych etatów), i oczywiście jak się sprawujesz - są studenci co na koniec (lub nawet w trakcie) mają kilka ofert do wyboru, są tacy co wylatują przed czasem. Ogólnie moim zdaniem warto spróbować. Próg wejścia jest bardzo niski w porównaniu z innymi firmami tego sortu, a wpis do CV fajny.
A jeśli już mowa o atmosferze i traktowaniu, to jak wygląda sytuacja kobiet w firmie? Oczywiście nie pytam o jakieś specjalne traktowanie, tylko czy w ogóle są, czy można liczyć na normalne warunki, bez głupich stereotypowych komentarzy itd. Wiem że firma jest ogromna i jest wiele zespołów, ale pytam ogólnie, na razie wstępnie :)
@JH to jest raczej pytanie do osoby przeprowadzającej ewentualne interview. Ogólnie kobiety są, nie słyszałem żeby jakaś koleżanka narzekała. Co do głupich komentarzy to nie wiem czy znajdziesz miejsce gdzie takich by nie było, firma duża to i zawsze trafi się ktoś bez ogłady. Z pewnością nie jest to problem ogólny. No ale wiadomo, proporcja facetów do kobiet jest taka jak wszędzie indziej w branży, więc przygotuj się na 1/2 kobiety na zespół. Nie dla wszystkich jest to sytuacja komfortowa.
Ostatnio dawali dodatkowe 3 dni w roku. Zaczęło się od covida, i przejścia na pracę zdalną. W tym roku też są dodatkowe 3 dni
Projekty tej firmy a szczególnie karty sieciowe optyczne są w dobrej cenie a praca na oprogramowaniem ich jest ciekawa oraz pouczająca.
Te dni są normalnie płatne? To tzw urlop na żądnie i czy inaczej są traktowane? Nadal jest praca zdalna? Dają dodatek finansowy do mediów i sprzęt do domu?
Dla tych co rozważają aplikowanie. Negocjujcie na początku ofertę bo potem podwyżek prawie nie ma. Kolejny rok gdzie średnia podwyżka jest w okolicach 5% przy inflacji powyżej 10%.
Nie kolejny rok, bo rok temu nie było podwyżek. A co do negocjacji podstawy, to jest to prawdziwe dla każdego korpo. Wynegocjowanie podwyżki innej niż „inflacyjna” w tego typu firmie jest bardzo trudne.
Jakie jest podejście kierownictwa do pracowników w Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Atmosfera w miejscu pracy odgrywa ważną rolę. Jak wygląda ten aspekt w Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Atmosfera wyśmienita. Obcięte pensje i bonusy, a od października ciągła niepewność czy zwolnią mnie czy projekt się utrzyma.
Racja. Od marca w Intelu zaczęły się tak zwane czystki. Tną koszty na wszystkim. Z pięciu budynków niedługo pozostaną tylko 3. Reszta pod wynajem. Ludzi przerzucają z pokoju do pokoju. Tułają się z kartonami i całym swoim majdanem. Zarobki też obcinają. Średnio 20proc w dół. Atmosfera sztywna. Jak ktoś lubi. Zapraszamy :-)
Czyli na ten moment nie ma po co tam aplikować? Kurcze, myślisz, że jeszcze coś się zmieni najlepsze w zakładzie? Ciężko mi sobie wyobrazić obniżenie zarobków o 20%, przy takiej inflacji. To ile teraz wychodzi w firmie na rękę?
Jako początkujący możesz liczyć na jakieś 7tyś netto, oczywiście po studiach i z jakimś małym doświadczeniem, nawet nad swoimi projektami. Wszystko zależy od tego jaką kwotę sobie wynegocjujesz na wejściu. Lepiej zaryzykować i próbować uzyskać max, jaki na daną chwilę jest możliwy, bo później może się okazać, że przez 2-3 lata będziesz zarabiał constans. Są oczywiście w firmie młodzi ludzie, którzy nie mają skończonych żadnych studiów i są programistami :-) w większości to Ukraińcy, Rosjanie i jakiś Pakistan :-)
Serio? Zatrudniają? Chyba na projekty jako temporary. Co oznacza że potem zrobią dobrą minkę do ich gry i bye bye. 7k netto? Po studiach i z małym doświadczeniem? Ludzie nie wierzcie w to. Tam nagminnie pozbywają się takich czasowników teraz. I nawet tych co jeszcze mniejszy hajs zarabiają. Obecnie polityka firmy jest skierowana na pozbycie się Xów którzy robili wsio za grosze. Jestem ciekawa jak dalej się to pokula. Menedżer zakasa rękawy i sam ogarnie operacyjną robotę której się nie tykał do tej pory, bo miał od tego tanią siłę roboczą ?Życzę powodzenia
To 7 tysięcy wcale nie jest tak źle, no ale wiadomo, że to jest kwota spoko na jakiś czas, a jeszcze biorąc pod uwagę inflację i to co się dzieje na świecie w systemie gospodarczym, to za chwilę 7 tysięcy może być najniższą krajową :P Czyli dostaję tylko tą kwotę, a nie ma możliwości by do tego dorzucili jakieś premie? Czyli na jakieś awanse i podwyżki to też nie ma co liczyć?
Dla wszystkich zainteresowanych. Na chwilę obecną Intel tnie na pracownikach jak tylko może. Coś niedobrego zaczyna się dziać w firmie. Wyłączają kolejne piętra a ludzi przerzucają jak kurczaki po całym kampusie. Nawet za owoce trzeba płacić a i tak są one najgorszego sortu. Dobrze, że za wodę jeszcze nie karzą sobie płacić.
Przeczytałem, dyskusję na temat Intela. Trochę jestem zaskoczony opiniami. Gdyż z zewnątrz wygląda dobrze, obok powstaje kolejny budynek. Lecz to sami pracownicy wiedzą co czują. Miałem okazję być tam pewnego razu na spacerze. Ludzi których mijałem przed wejściem mieli na twarzach raczej zmęczenie i smutek. W owym czasie pomyślałem sobie, że to musi być bardzo przytłaczające zadanie. Pracować nad sterownikami do układów intela. Stąd to zatroskanie na twarzach mijanych po drodze osób. Pragnę przedrzymskim podziękować, wszystkim którzy udzielili się w wątku o firmie. Przybliżając techniczne aspekty pracy tam. Nie wiedziałem czego się spodziewać po tym miejscu wchodząc na ich stronę. Myślałem, że jest to miejsce pracy marzeń. A tutaj lekki szok. Pracując w innej amerykańskiej korporacji, również spotkałem się różnymi opiniami. W środku, również są blaski i cienie. Wdzwanianie się na calla po godzinach pracy, dostarczanie czegoś Pro publico bono. Masa zmieniających się managerów, ludzie którzy nie wiadomo od czego są. Samym swym pojawieniem się będą zmieniać zasady funkcjonowania działów. Finalnie to z jakimi ludźmi przyszło mi pracować. Ma ogromną wartość. Tak czy inaczej, jeśli w Intelu jest program polecający pracownika, To proszę o kontakt, od kogoś kto aktualnie jest w środku. A Mimo wszystko chciałbym się przekonać na własnej skórze czym jest praca dla Intela. I podzielić się opinią jako pracownik.
Ile za te owoce jest płatne? Można z nich zrezygnować żeby nie ponosić kosztów? Zdarza się, że codziennie przerzucają ludzi? Wtedy wykonuje się obowiązki wychodzące poza kompetencje pracowników?
Ciekawe, że piszecie tu o masowych czystkach, bo patrząc po sieci to raczej masowe nabory. Być może rację miał ktoś piszący, że firma pozbywa się osób bez wykształcenia i doświadczenia. Na interesujące mnie stanowisko Total rewards consultant wymagają 7 lat doświadczenia w HR. By the way - jaki klimat jest w dziale, czy równie schyłkowy? Kto mi przetłumaczy atrakcyjność zarobków konsultanta na PLN?
Czy jest mozliwość zarobienia 24.000zł netto jako dev w Intelu w Gdańsku?
Poziomy i widełki płacowe w każdej większej korpo są na tyle rozbudowane że prawie każde oczekiwania finansowe są do spełnienia. Kwestia negocjacji. W przypadku Intela, 24k na rękę (licząc akcje i bonusy) wypada mniej więcej w grade 8. Najprościej pogadać z managerem który Cię rekrutuje...
To spoko. A tylko można wyciągnąć z podstawy na rękę, czy do tego dochodzą jakieś premie, ewentualne podwyżki z czasem?
licząc całość (pensja + rsu) ~24k netto to granica 8/9 grade'a. Nieprawda że nikt nie ma. Jak przez 15 czy więcej lat dostać wysoki grade to faktycznie było święto, a PE to na całą Polskę było dwóch czy tam trzech, to ostatnio chyba zmieniła się strategia - grade 6 to minimum, a o awans jednak trochę łatwiej (pomijając ostatni cykl awansów którego nie było).
Czemu w ostatnim cyklu nie było awansów? Nikt nie zasłużył czy firma je wstrzymała na jakiś czas? Jak kogoś szukają na wyższe stanowisko to najpierw biorą z wewnątrz firmy czy też są zewnętrzne rekrutacje?
Jakie jest podejście kierownictwa do pracowników w Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Zależy na kogo trafisz... Bo można tam spotkać takich spoko, ale są tacy, których lepiej omijać szerokim łukiem
Odpowiedz Sygnaliście i załóż darmowe konto Compliance Officera
Skorzystaj z usługi GoWhistle i porozmawiaj z autorem wpisu. Dowiedz się więcej o usłudze GoWhistle tutaj.
Etap 1 - Zgłaszasz nieprawidłowość w firmie
- wybierasz zgłoszenie anonimowe lub imienne
- decydujesz o kategorii zgłoszenia np. łamanie przepisów prawa
- możesz szczegółowo opisać sytuację
Etap 2 - Przekazujemy Twoje zgłoszenie pracodawcy
- informacja o sygnale pojawia się na wątku firmy
- upoważniony Compliance Officer dostaje możliwość odpowiedzi na sygnał
- GoWork dba o terminowy odzew ze strony firmy
Etap 3 - Pracodawca udziela odpowiedzi
- sygnalista informuje, czy problem został rozwiązany
- dostajesz możliwość upublicznienia sygnału
- dostajesz możliwość podziękowania pracodawcy
Zostań Sygnalistą w Intel Technology Poland Sp. z o.o. - Gdańsk
Firma nie ma zarejestrowanego Compliance Officera. GoWork oraz GoWhistle nie zobaczą treści Twojego zgłoszenia! Dzięki nam będziesz miał gwarancję, że firma otrzyma Twoją informację o chęci zgłoszenia sygnału.
POTWIERDŹ EMAIL
Dziękujemy za zgłoszenie nieprawidłowości w Intel Technology Poland Sp. z o.o.
Zgłoszenie sygnału wymaga weryfikacji. Prosimy o zapoznanie się z treścią przesłanej wiadomości na Twój adres e-mail i potwierdzenie. Po poprawnej weryfikacji poinformujemy Cię o kolejnych krokach.
Nie otrzymałem e-maila, wyślij ponownieZarejestruj Compliance Officera
i odpowiedz bezpłatnie sygnaliście
POTWIERDŹ EMAIL
Aby zarejestrować darmowe konto Compliance Officera, musisz jeszcze potwierdzić adres e-mail.
Wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres. Po naciśnięciu w niego, poinformujemy Cię o kolejnych krokach.
Skontaktuj się z nami
Pracodawco, skorzystaj z naszych usług
Dzięki nam, Twój sygnał dotrze do Pracodawcy!
Etap 1 - Zgłaszasz nieprawidłowość w firmie
- wybierasz zgłoszenie anonimowe lub imienne
- decydujesz o kategorii zgłoszenia np. łamanie przepisów prawa
- możesz szczegółowo opisać sytuację
Etap 2 - Przekazujemy Twoje zgłoszenie pracodawcy
- informacja o sygnale pojawia się na wątku firmy
- upoważniony Compliance Officer dostaje możliwość odpowiedzi na sygnał
- GoWork dba o terminowy odzew ze strony firmy
Etap 3 - Pracodawca udziela odpowiedzi
- sygnalista informuje, czy problem został rozwiązany
- dostajesz możliwość upublicznienia sygnału
- dostajesz możliwość podziękowania pracodawcy
Drogi Użytkowniku,
Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:
NIE dodawaj opinii, która:
Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.
Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.
Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.
Chcesz być na bieżąco z odpowiedziami?
Zapisz się na powiadomienia o nowej opinii już teraz
Psst! To jeszcze nie koniec!
Potwierdź swoją subskrypcję!
Odbierz maila
Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z prośbą o potwierdzenie subskrypcji (RODO)
Potwierdź subskrybcję
Kliknij w link potwierdzający subskrypcję w mailu i bądź na bieżąco!
Dziękujemy za wypełnienie formularza zarobków.
Chcesz być na bieżąco z odpowiedziami?
Zapisz się na powiadomienia o nowej opinii już teraz
Psst! To jeszcze nie koniec!
Potwierdź swoją subskrypcję!
Odbierz maila
Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z prośbą o potwierdzenie subskrypcji (RODO)
Potwierdź subskrybcję
Kliknij w link potwierdzający subskrypcję w mailu i bądź na bieżąco!
Dziękujemy za wypełnienie formularza zarobków.
Znajdź firmę
Zapisz się na powiadomienie o nowej opinii już teraz!
Zapisz się na powiadomienie już teraz
Otrzymuj powiadomienia na temat firmy
Często zadawane pytania
-
Jak się pracuje w Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Zobacz opinie na temat firmy Intel Technology Poland Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 32.
-
Jakie są opinie pracowników o pracy w Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 14, z czego 5 to opinie pozytywne, 6 to opinie negatywne, a 3 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!
-
Jak wygląda rekrutacja do firmy Intel Technology Poland Sp. z o.o.?
Kandydaci do pracy w Intel Technology Poland Sp. z o.o. napisali 2 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.
- Słowackiego 173
80-298 Gdańsk - NIP: 9570752316 KRS: 0000101882
Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.
(real users)
- GoWork.pl 3 047 220
- Pracuj.pl 2 781 864
- Olx.pl 2 460 294
- Jooble.org 1 734 372
Aktualne oferty pracy w pobliskich miastach
Opinie o firmach w pobliskich miastach
Usługi IT tworzenia oprogramowania i aplikacji - Gdańsk
Popularne
- Wolters Kluwer Polska Sp z o.o.
- Joy Box Sp. z o.o.
- Visions4you Daniel Morski
- Pvmonitor.Pl Sp. z o.o.
- Grape Up Sp. z o.o.
- WUNDERMAN THOMPSON TECHNOLOGY Sp. z o.o.
- Alfavox Sp. z o.o.
- Pointpack.Pl S.A.
- Firmao Polska Sp. z o.o.
- Neti Sp. z o.o.
- Livekid Sp. z o.o.
- PSI Polska Sp. z o.o.
- Pracownia Informatyki I Elektroniki Biko Bartłomiej Piekarz
Obowiązek informacyjny przedsiębiorcy
Szanowny Przedsiębiorco!
Poniżej znajdują się informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych przez GoWork.pl Serwis Pracy Sp. z o. o.
- 1. Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
- Administratorem Twoich danych osobowych jest GoWork.pl Serwis Pracy Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul. Wirażowa 124 A, 02-145 Warszawa.
- 2. Jak skontaktować się z wyznaczonym w GoWork.pl Inspektorem Ochrony Danych?
- Przestrzeganie zasad ochrony danych w GoWork.pl Serwis Pracy Sp. z o. o. nadzoruje wyznaczony Inspektor Ochrony Danych, z którym możesz skontaktować się poprzez adres e-mail: iod@gowork.pl
- 3. W jakim celu oraz w oparciu o jaką podstawę prawną przetwarzamy Twoje dane osobowe? Jak długo przechowujemy Twoje dane?
- W zakresie swojej działalności zajmujemy się pozyskiwaniem informacji na temat sytuacji panującej w przedsiębiorstwach. Umożliwiamy Użytkownikom Serwisu zapoznanie się z opinią oraz dokonanie oceny przedsiębiorcy, w szczególności jego wiarygodności i rzetelności jako pracodawcy lub partnera biznesowego.
Kategorie osób | Cel przetwarzania | Podstawa prawna | Retencja danych |
---|---|---|---|
Osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą | Utworzenie i udostępnienie profili przedsiębiorców w serwisie GoWork.pl, w celu umożliwienia zapoznania się z opinią oraz dokonania oceny przedsiębiorców. | art. 6 ust. 1 lit. f) RODO (prawnie uzasadniony interes administratora - prowadzenie portalu internetowego umożliwiającego jego użytkownikom wyrażanie opinii o przedsiębiorcach) art. 6 ust. 1 lit. f) RODO (prawnie uzasadniony interes osób trzecich - możliwość zdobycia przez przedsiębiorców opinii na swój temat przydatnych do podnoszenia jakości warunków pracy oraz polepszania wizerunku) art. 6 ust. 1 lit. f) RODO (prawnie uzasadniony interes administratora lub osób trzecich – ustalanie, dochodzenie roszczeń, obrona przed roszczeniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą) | Dane będą przetwarzane do momentu wniesienia skutecznego sprzeciwu, z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją osoby, której dane dotyczą, a następnie, po wniesieniu sprzeciwu dane będą archiwizowane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Po wskazanym wyżej okresie dane osobowe będą usuwane lub anonimizowane. |
- 1. Komu przekazujemy Twoje dane osobowe?
- Odbiorcami Twoich danych osobowych będą podmioty świadczące usługi na rzecz GoWork.pl Serwis Pracy Sp. z o. o. (w szczególności usługi takie, jak obsługa systemów informatycznych) oraz GoWork.pl Andrzej Kosieradzki, a także podmioty upoważnione do odbioru danych na podstawie przepisów prawa.
- 2. Jakie jest źródło pochodzenia Twoich danych?
- Twoje dane pozyskaliśmy ze źródeł publicznie dostępnych, takich jak: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), inne publiczne rejestry, strony internetowe.
- 3. Jaki jest zakres danych osobowych, które przetwarzamy?
- Przetwarzamy Twoje dane osobowe w zakresie obejmującym: dane teleadresowe (takie jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres siedziby firmy), dane kontaktowe (takie jak: adres email, numer telefonu).
- 4. Jakie przysługują Ci prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych?
- Zapewniamy realizację Twoich uprawnień wskazanych poniżej. Możesz realizować swoje prawa przez zgłoszenie żądania na adres e-mail: iod@gowork.pl
Prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych | Masz prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych, jeżeli przetwarzamy Twoje dane w oparciu o nasz prawnie uzasadniony interes. Jeżeli Twój sprzeciw okaże się zasadny i nie będziemy mieli innej podstawy prawnej do przetwarzania Twoich danych osobowych, usuniemy Twoje dane, wobec wykorzystania których wniosłeś sprzeciw. |
Prawo do usunięcia danych | Masz prawo do żądania usunięcia wszystkich lub niektórych danych osobowych, jeżeli:
|
Prawo do ograniczenia przetwarzania | Masz prawo do żądania ograniczenia wykorzystania Twoich danych osobowych, gdy:
|
Prawo dostępu do danych | Masz prawo uzyskać od nas potwierdzenie, czy przetwarzamy Twoje dane osobowe, w związku z tym masz prawo:
|
Prawo do sprostowania danych | Masz prawo do sprostowania i uzupełnienia podanych przez siebie danych osobowych. Masz prawo żądać od nas sprostowania nieprawidłowych danych oraz uzupełnienia niekompletnych. |
Zgłaszania skarg | Jeżeli uważasz, że Twoje prawo do ochrony danych osobowych lub inne prawa przyznane Ci na mocy RODO zostały naruszone, masz prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (www.uodo.gov.pl). |